رییس جمهور: غاصبان زمین افشا و ممنوع‌الخروج می‌شوند

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی اعلام کرده است که حکومت فهرست زمین‌های غصب‌شده از سوی غاصبان را تهیه و این زمین‌ها را به صاحبان‌شان بر می‌گرداند.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، محمداشرف غنی این سخنان را روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم جدی، در دیدار با شماری از باشنده‌گان ناحیه پنجم شهر کابل مطرح کرده است.

او تأکید کرده است که پس از تهیه فهرست زمین‌های غصب‌شده، هویت غاصبان افشا و ممنوع‌الخروج خواهند شد.

پیش از این محمدیعقوب حیدری، والی کابل در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته بود تنها پنجاه هزار جریب زمین دولتی در کابل از سال ۱۳۸۱ به این طرف غصب شده است. مقام‌های حکومتی، عضوهای مجلس نماینده‌گان و زورمندان متهم به غصب بیش از پنجاه هزار جرب زمین در کابل هستند.

براساس معلومات وزارت شهرسازی و اراضی ۱.۶ میلیون جریب زمین دولتی در سراسر کشور زیر غصب قرار دارد. بیش‌ترین زمین‌های غصب‌شده دولتی در ولایات کابل، هرات و قندهار موقعیت دارد. کنر، نورستان، دایکندی و پنجشیر از ولایاتی است که زمین‌های دولتی در آن غصب نشده است.

با این حال، غصب زمین‌های شخصی مردم در شهر کابل و ولایت‌ها نیز شاید به هزاران جریب برسند. ‌هم‌چنان حدود ۷۰ درصد منازعات مسلحانه در کشور منازعاتی بر سر زمین خوانده می‌شود.

محمداشرف غنی به باشنده‌گان ناحیه پنجم شهر کابل وعده داده است که زمین‌های غصب شده مردم را بر می‌گرداند.

او در این نشست گفته است که برای تأمین امنیت و مصونیت در کابل در صورتی که به استعمال مشروع قوه ضرورت شود، به قطعات خاص پولیس و گارنیزیون امر اجرای عملیات را خواهد داد.

رییس جمهور غنی به باشنده‌گان ناحیه پنجم شهر کابل وعده‌هایی را در قسمت تأمین امنیت زنان نیز داده است.

ریاست جمهوری گفته است که سلسه دیدارهای رییس جمهور یا باشنده‌گان مناطق مختلف کشور به صورت دوام‌دار ادامه خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن