رییس جمهور اوزبیکستان خواهان آزادسازی سرمایه‌های افغانستان در بانک‌های جهان شد

۸صبح، کابل: شوکت میرضیایف، رییس جمهور اوزبیکستان، گفته است که که برای تسهیل روند گفت‌وگو با طالبان دارایی‌های افغانستان که در بانک‌های خارجی منجمد شده است، آزاد شود.

به گزارش رویترز، شوکت میرضیایف، رییس جمهور اوزبیکستان روز جمعه، بیست‌وششم سنبله در نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای این مطلب را مطرح کرده است.

او هم‌چنان تأکید کرده است که  اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای به رهبری چین و روسیه باید برای جلوگیری از افراط‌گرایی با طالبان مذاکره کنند.

رییس جمهور اوزبیکستان خاطرنشان کرده است که رفع انسداد دارایی‌های افغانستان می‌تواند به دست‌یابی به این اهداف کمک کند.

میرضیایف افزوده است: «با توجه به وضعیت بشردوستانه، ما پیشنهاد بررسی احتمال لغو توقف حساب‌های افغانستان در بانک‌های خارجی را می‌دهیم.»

پس از تصرف کابل توسط طالبان، امریکا اعلام کرد که طالبان به بیش از نُه میلیارد دالر سرمایه بانک مرکزی که در این کشور نگهداری می‌شود، دسترسی نخواهند داشت. مقام‌های امریکایی تأکید کرده‌اند که محدودیت هم‌چنان پا برجا می‌مانند.

از سویی دیگر، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه نیز خواستار تماس بین سازمان همکاری‌های شانگهای و کابل شده است.

با این حال، عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز گفته است: «اولویت‌های فوری جلوگیری از بحران انسانی و بحران اقتصادی است. ما باید به یاد داشته باشیم که دولت قبلی به شدت به کمک‌های خارجی وابسته بود و حذف آن می‌تواند به سقوط اقتصادی منجر شود.»

سازمان همکاری‌های شانگهای‌ با حضور بیش از ۱۵ کشور در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان و در غیاب نماینده‌ای از افغانستان برگزار شد.

بیشتر سخنرانان اشتراک‌کننده در این نشست، خواستار تشکیل دولت فراگیر در کابل شدند.

دکمه بازگشت به بالا