رییس جمهور باید کرونا را جدی بگیرد

وحید پیمان

کرونا آفت مرگ‌باری است که جهان را دچار شوک کرده است. بالاتر از ۵۰ کشور را درنوردیده، ۸۵,۶۰۷ را ابتلا کرده و جان ۲,۹۳۲ را گرفته است. در این میان دو کشوری که بالاترین میزان تلفات را دارند، همسایه‌های افغانستان هستند.

چین با ۲,۸۳۵ مورد تلفات و ایران ۴۳ مورد رسمی… اما در این میان، مرزهای کشور به ویژه به روی کشوری که تا کنون مرگ ۴۳ تن بر اثر کرونا در آن تایید شده باز است. از هرات خبر می‌رسد که نیروی کافی و هزینه‌ای که بتواند در مبارزه با این بیماری موثر باشد هنوز تدارک دیده نشده است. در همه‌ی افغانستان تنها یک کیت لابراتواری برای بررسی معاینات موارد مشکوک به کرونا موجود است. چند روز پیش رییس جمهور غنی ۱۵ میلیون دالر برای مبارزه با این بیماری به وزارت صحت وعده کرد. تا اکنون تنها مبلغ یک میلیون افغانی، آن‌هم جدای این ۱۵ میلیون دالر و از بودجه خود وزارت صحت به هرات رسیده است.

در هرات آن هم بسیار به دشواری، تنها ۸۰ بستر برای بیماران احتمالی تدارک دیده شده است. مسوولان محلی هرات تایید کرده‌اند چالش اصلی نبود پول و منابع مالی است و این روند،‌ تبعات جدی‌ای را برای هرات و دیگر شهرهای کشور در پی خواهد داشت.

منابع مالی محدود و روند بروکراتیک اداری به همه‌گیری ویروس کرونا در هرات و از هرات به شهرهای دیگر کشور کمک می‌کند. رییس جمهور باید در مواقع حساس، تیم‌های ویژه‌ای را تدارک ببیند. باید رییس جمهور یک تیم تدارکاتی صادق و باصلاحیت را وظیفه بدهد که روند تدارکات را عاجل شروع کند. ریاست جمهوری باید دست وزارت صحت را باز بگذارد، روندهای بروکراتیک در واقعات عاجل باید با سهولت‌هایی رو‌به‌رو شود.

از هرات خبر می‌رسد که اداره صحت عامه این ولایت نیاز به امکاناتی دارد که باید از بیرون کشور تهیه شود. تا اکنون وزارت صحت عامه به هیچ عنوان نتوانسته پاسخ‌گوی میزان اندکی از این نیازمندی‌ها باشد. وزارت صحت ظاهراً منتظر پولی است که به آن وعده داده شده است.

موضوع بسته شدن مرز، هر چند دیر شده اما باید جدی‌تر گرفته شود. مرزهای ایران با هرات،‌ فراه و نیمروز باز است. کمیسیون «مبارزه با کرونا» تبعات باز بودن مرز را به خوبی می‌داند اما به دلایل احتمالا اقتصادی، این مرز را پس از یک روز بسته بودن، دوباره باز کرد.

بسیاری از پزشکان، این عمل شورای امنیت، وزارت صحت و در کل کمیسیونی که برای مبارزه با این بیماری تشکیل یافته است را ناشیانه می‌خوانند.

شرایط اقتصادی کشور قابل درک است اما تبعات اقتصادی کرونا بسیار جدی‌تر و وحشت‌ناک‌تر از صادراتی است که چند روز جلو آن گرفته شود. در چین و ایران، مشخص شد که همه‌گیری کرونا میلیاردها دالر به اقتصاد این کشورها ضربه زده است.

جان ۳۰ میلیون انسان از دید و بازدیدهای اقوام دو سوی مرد، مهم‌تر است. شورای امنیت باید هر چه عاجل‌تر در مورد مرز جلساتی بگیرد و تبعات باز یا بسته بودن مرز را بررسی و تصمیم مجددی در این باره اتخاذ کند.

کنترل صحی در مرزها در پایین‌ترین سطح قرار دارد. مسافرین هوایی مسیر هرات – کابل و هرات به هر ولایت دیگری نه تنها با کوچک‌ترین معاینه و بررسی‌ای روبه‌رو نمی‌شوند که حتا کسی در میدان‌ هوایی در مورد مبدای اصلی‌ سفرشان هم سوالی نمی‌پرسد. مردم به توصیه‌های صحی عمل نمی‌کنند، همه می‌گویند که از کرونا نباید ترسید، با ‌آ‌ن‌که در این مورد، به پیمانه‌ی زیادی حق با مردم است اما عبور کردن از کنار این بحران با چشمان بسته می‌تواند روزهای دشواری را برای افغانستان رقم بزند. وزارت صحت به‌جای مبارزه جدی با کرونا تمام تلاشش این است که مردم روحیه‌شان را نبازند. این – همه‌ی واقعیت کرونا نیست. ایران با همه داشته‌های صحی‌اش در مقابل این بیماری زانو زده و افغانستان فقیر و دردمند هرگز توان مبارزه با این بیماری را نخواهد داشت.

کاروان‌های زیارتی به همان شدت و عدت سابق در مسیر ایران – افغانستان از هرات تا کابل عبور و مرور می‌کنند. خبرنگاران ۸صبح که دیروز از مرز اسلام‌قلعه دیدن کردند می‌گویند مسوولان صحی در مرز با ایران با امکانات بسیار محدودی رو‌به‌رو هستند. آن‌ها می‌گویند که تمام کنترل صحی در مرز با اسلام‌قلعه به چند سوال و توصیه و میزان حرارت بدن بازگشت‌کننده‌گان خلاصه می‌شود. روش غربال‌گری در مرزها روش نادرستی است. هیچ کشوری از کشورهای همسایه ایران این روش را پیش نگرفته به جز افغانستان.

مردم باید در مدیریت مهار کرونا با حکومت همکار شوند. شماری از کاسبان ماسک را احتکار کرده‌اند، علما و روحانیون به داکتران می‌گویند که مردم را از دست‌دادن نباید منع کنید. تجمّعات ورزشی، مذهبی و اجتماعی با وصف توصیه‌های مسوولان محلی هرات به همان سبک سابق جریان دارد. آن‌هم در شهری که در همسایه‌گی‌اش از میان تجمع ۲۹۰ نفری پارلمان آن کشور، چهارتن مبتلا به کرونا شده‌اند، معاون رییس جمهورشان را همین بیماری هدف قرار داده، یک عضو پارلمان‌شان را کشته است و هزاران نفر را مبتلا ساخته است.

وضعیت شیوع بیماری کرونا را باید جدی گرفت و مدیریت سریع و صریح داشت. نمی‌توان با پی‌گیری روندهای بروکراتیک امور را پیش برد، لذا جهت مقابله با بیماری کرونا، تصمیم‌گیری بر عهده مسوولان محلی باید باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن