رییس جمهور: برای تسریع روند اصلاحات در وزارت خارجه تصمیم جدی گرفته می‌شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور می‌گوید که برای تسریع روند اصلاحات در وزارت امور خارجه به زودی «تصامیم جدی اتخاذ و هدایات لازم» داده خواهد شد.

محمداشرف غنی این سخنان را در دیدارهای جداگانه با معینان سیاسی، منابع و اداره و امور اقتصادی وزارت امور خارجه مطرح کرده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که این دیدار شام روز دوشنبه، ششم عقرب صورت گرفته و در آن معینان وزارت امور خارجه طرح‌های اصلاحی‌شان را برای اصلاحات در این وزارت، با رییس جمهور در میان گذاشته‌اند.

رییس جمهور غنی گفته است که طرح‌های ارائه شده به مطالعه مفصل نیاز دارد، اما به زودی ممکن، «طی یک جلسه مشترک با معینان وزارت امور خارجه در رابطه به تسریع روند اصلاحات در آن وزارت، تصامیم جدی اتخاذ و هدایات لازم داده خواهد شد.»

این سخنان پس از کناره‌گیری صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه مطرح شده است. آقای ربانی در اول ماه عقرب از سمتش استعفا کرد. او دلیل استعفایش را مساعد نبود شرایط کاری و برخورد سلیقه‌ای در حکومت و «ایجاد شبه‌ساختارهای موازی و به حاشیه کشاندن نهادها» خوانده است. ریاست اجرایی نیز گفته است که شرایط کاری در سطح حکومت مناسب نیست.

از جانب دیگر، موضع اصلاحات در وزارت امور خارجه در اواخر عمر حکومت وحدت ملی به یک بحث جنجالی بدل شده است.

رییس جمهور غنی در بیست‌وچهارم ماه اسد، طی فرمانی برای بررسی عمل‌کرد وزارت خارجه یک هیأت را توظیف کرد و از این هیأت خواست که اجراآت و عمل‌کرد وزارت امور خارجه را به صورت همه‌جانبه بررسی و یافته‌هایش را در دو هفته با طرح‌ها و پیشنهادهای مشخص به ریاست جمهوری بسپارد. فرمان ریاست جمهوری شامل بررسی چگونه‌گی «رعایت اسناد تقنینی در قسمت سفرهای وزیر امور خارجه و چگونه‌گی شفافیت حساب‌دهی مصارف سفر» او نیز می‌شد.

ریاست اجرایی اما در چهاردهم ماه سنبله در جریان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری، اجرای حکم ریاست جمهوری را در وزارت خارجه تعلیق کرد. این نهاد گفته بود که با توجه به زمان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری اقدامات مثل بررسی وزارت امور خارجه بیش‌تر از کار مبتنی بر اصلاحات، جنبه کمپینی پیدا می‌کند و تطبیق آن تا تشکیل حکومت انتخابی بعدی تعلیق شود.

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری (میک) در شانزدهم ماه اسد در گزارشی اعلام کرد که روند استخدام و اعزام کارمندان وزارت امور خارجه به خارج از کشور شفاف نیست. وزارت امورخارجه در آن زمان اعلامیه‌ای یافته‌های گزارش میک را ناقص، سیاسی و غرض‌آلود خوانده است.

پیش‌تر روزنامه ۸صبح نیز در یک گزارش تحقیقی یافته بود که ‌پست‌های وزارت امور خارجه از سال‌ها به این‌سو به دلیل داشتن معاشات بلند و مأموریت در خارج از کشور بدل به نهاد اعطای پاداش به متحدان و واسطه‌های سیاسی دولت شده است.

در گذشته کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز باری وزارت امور خارجه را متهم کرده بود که در برابر برنامه‌های اصلاحی این کمیسیون مقاومت می‌کند. وزارت خارجه همه این ادعاها را رد کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن