ارگ در پی افزایش نگرانی‌ها از آلوده‌گی هوا تشکیل جلسه داد

۸صبح، کابل: دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای از برگزاری جلسه‌ای در قصر چهارچنار ارگ برای بحث روی چگونگی جلوگیری از آلوده‌گی هوا خبر داده است.

طبق خبرنامه، این نشست به ریاست محمداشرف غنی و با حضور مسوولان اداره محیط زیست و نماینده‌گان ادارات مربوط شام پنج‌شنبه برگزار شده است.

محمداشرف غنی، در این نشست، از کارکرد «کمیسیون جلوگیری از آلوده‌گی هوا» ابراز نارضایتی کرده و گفته است که پس از این، شخصاً ریاست این کمیسیون را بر عهده می‌گیرد.

غنی در این نشست افزوده است که در ده روز نخست، در هر دو روز، باید یک جلسه منظم در بخش‌های مختلف برگزار شود و در پایان هر جلسه اقدامات عاجل برای ده روز آینده در خصوص جلوگیری از آلوده‌گی هوا روی دست گرفته شود.

او تأکید کرده است که باید در این جلسات، برنامه واضح برای نجات مردم از آلوده‌گی هوا طرح شود.

در نشست شام پنج‌شنبه در ارگ، عزت‌الله صدیقی، معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست، پیشنهاداتی را برای کاهش آلوده‌گی هوا به‌ویژه در شهر کابل مطرح کرده است.

طبق پیشنهادات او، برای جلوگیری از آلوده‌گی هوا در شهر کابل، به رخصتی‌های پایان هفته در این شهر یک روز دیگر هم تنها برای فصل زمستان افزوده شود.

تنظیم رفت‌وآمد موترهای باربری در کابل، کمپین آگاهی‌دهی و استفاده از ماسک، ثابت نگه‌داشتن قیمت و کیفیت گاز مایع، تأمین برق درازمدت، ایجاد سیستم نظارت هوا، نظارت از تسخین آپارتمان‌ها، ایجاد ترانسپورت عامه و غرس نهال و مراقبت از آن، از دیگر پیشنهادات صدیقی به این جلسه برای جلوگیری از آلوده‌گی هوا در شهر کابل بوده است.

رییس جمهور غنی در فرجام از اداره محیط زیست و دیگر ادارات مربوط خواسته است تا پیشنهادات خود را در جلسه آینده در زمینه خرید دستگاه‌های سنجش آلوده‌گی هوا و شهرک‌هایی که باعث آلوده‌گی هوا شده‌اند، ارایه کنند.

 او تأکید کرده است شهرک‌هایی که مایل به استفاده از انرژی آفتابی هستند نیز پیشنهادات خود را به ارگ بسپارند و جلو فعالیت آن دسته از شهرک‌هایی که از زغال سنگ غیرمعیاری و فلترناشده استفاده می‌کنند، گرفته شود.

غنی هم‌چنان بر تشکیل یک هیأت به منظور بررسی ابعاد استفاده از زغال سنگ در کشور تأکید کرده و افزوده که در حمام‌ها باید تنها از گاز مایع استفاده صورت گیرد.

او گفته است که باید تا چهار ماه آینده عوامل اصلی آلوده‌گی هوا در کشور تشخیص شود و اقدامات حکومت تا سه ماه آینده باید نتایج واضح به همراه داشته باشد.

ریاست جمهوری در حالی در زمینه جلوگیری از آلوده‌گی هوا تشکیل جلسه داده است که شهر کابل در چند روز گذشته در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار داشت.

با توجه به فرارسیدن فصل سرما بیم آن می‌رود که حجم این آلوده‌گی افزایش بیش‌تر پیدا کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن