کار عملی پروژه تاپی از هرات آغاز می‌شود

رییس اجرایی پروژه تاپی وعده داده است که کار این پروژه به زودی در افغانستان آغاز خواهد شد.

در خبرنامه دفتر شورای امنیت ملی نوشته شده حمدالله محب، مشاور امنیت ملی با محمدمراد امانوف، رییس اجرایی پروژه تاپی در یک دیدار پیرامون امنیت و آغاز به کار این پروژه در افغانستان صحبت کردند.

کار پروژه‌ی تاپی در خاک افغانستان اواخر سال ۹۷ تحت تدابیر شدید امنیتی با حضور ریاست جمهوری و مقام‌های برجسته کشورهایی که از این پروژه نفع می‌برند، در هرات افتتاح شد.

رییس اجرایی پروژه تاپی می‌گوید کار عملی پروژه پس از ارزیابی‌های امنیتی آغاز خواهد شد.

آقای امانوف در ادامه از همکاری امنیتی افغانستان در بخش تاپی قدردانی کرده است.

هم‌چنین مشاور امنیت ملی کشور در مورد ارزیابی امنیتی مسیر تاپی صحبت کرد و اطمینان داده‌ است که امنیت این پروژه از سوی افغان‌ها تأمین خواهد شد.

پروژه‌ی تاپی، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال خواهد داد.

این پروژه‌ی، بزرگ‌ترین پروژه‌ی منطقه‌ای میان کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند است که در چهارم ماه حوت ۱۳۹۵ با حضور رهبران این کشورها در شهر هرات افتتاح شد.

با گذشت بیش از دو سال از افتتاح این پروژه‌ی بزرگ، کم‌تر خبری از پیش‌رفت کار آن در رسانه‌ها نشر شده ‌است.

تاپی، گاز ترکمنستان را از حوزه‌ی «گالکینیش» در جنوب این کشور از راه ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار افغانستان به کویته، بلوچستان و از آن‌جا به شهر ملتان پاکستان انتقال می‌دهد. این لوله‌ی گاز در منطقه‌ای موسوم به «فاضیلکا» در پنجاب هند به پایان می‌رسد. ذخایر گاز تاپی که از ترکمنستان انتقال می‌یابد تا ۱۶ تریلیون متر مکعب برآورد شده است.

درازای این خط لوله، در مجموع یک هزار و ۸۱۴ کیلومتر است. ۸۱۶ کیلومتر این لوله، از خاک افغانستان عبور می‌کند و ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان به سه کشور دیگر عضو تاپی دارد.  

Comments are closed.