کمپین تطبیق واکسین پولیو در ۳۲۴ ولسوالی کشور آغاز شد

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد که کمپین پنج روزه تطبیق واکسین پولیو در ۳۲۴ ولسوالی کشور برای محو بیماری پولیو و معافیت ۸.۵ میلیون کودک آغاز از روز دوشنبه، بیست‌ودوم میزان شده است.

طبق اعلام وزارت صحت عامه، این کمپین در ساحاتی راه‌اندازی و اجرا خواهد شد که برنامه واکسین پولیو در اوایل امسال در آن تطبیق نشده و یاهم شمار محدود کودکان در آن مناطق واکسین شده‌اند.   

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، در پیامی به همین مناسبت گفته است: «ما از وقفه طولانی در کمپین واکسین پولیو که در بخش‌هایی از کشور به وجود آمد نگران هستیم. از این بابت کودکان زیادی در معرض خطر ویروس پولیو قرار گرفته‌اند. بنابراین بسیار زیاد مهم است که ما کودکان باز مانده را در مقابل این ویروس وقایه کنیم.»

وزیر صحت عامه از خانواده‌ها خواسته است که با تیم واکسین این وزارت در قسمت تطبیق واکسین بر کودکان‌شان همکاری کنند تا به این ترتیب از شیوع بیماری پولیو جلوگیری شود. او هم‌چنان از مردمان مناطقی که واکسین پولیو در مراکز صحی در محل زنده‌گی‌شان تطبیق می‌شود خواسته است که کودکان‌شان را به مراکز صحی ببرند تا واکسین ضدپولیو شوند.

کمپین تطبیق واکسین پولیو از ۲۲ تا ۲۶ ماه میزان ادامه می‌یابد و برای پنج روز برنامه‌ریزی شده است.

وزارت صحت عامه در اعلامیه‌ای گفته است که پولیو یا بیماری فلج کودکان تداوی ندارد، اما قابل پیش‌گیری است. این نهاد گفته است که هر کودک با دو قطره واکسین پولیو در هر دور کمپین تا سن پنج‌ساله‌گی می‌تواند از ابتلا به بیماری پولیو نجات یابد و از فلج دایمی مصون بماند.

این در حالی است که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون ۱۶ کودک به بیماری پولیو مبتلا شده‌اند. ۱۵ کودک در حوزه جنوب از جمله هشت کودک در ارزگان، پنج کودک در هلمند و دو کودک در قندهار به بیماری پولیو مصاب شده و برای دایم فلج شده‌اند. یک کودک دیگر در ولایت کنر قربانی بیماری پولیو شده است.

ساحاتی که واقعات مثبت پولیو از آن گزارش شده، تحت کنترل گروه طالبان قرار دارد و یاهم زمینه تطبیق واکسین پولیو در آن فراهم نیست.

دکمه بازگشت به بالا