طرح جلوگیری از تلفات افراد ملکی به ارگ سپرده شد

۸صبح، کابل: مسوولان نهادهای امنیتی کشور و مأموریت حمایت قاطع، طرح‌شان را برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی در جریان عملیات‌ نظامی، به رییس جمهور غنی سپرده‌اند.

بر‌اساس یک خبرنامه‌ ارگ ریاست جمهوری، این طرح روز شنبه، ۲۵ حوت، در یک نشست فو‌ق‌العاده‌ امنیتی که به ریاست آقای غنی برگزار شده بود، ارائه شده است.

رییس جمهور غنی در این نشست گفته است: «هدف ما به صفر رساندن تلفات ملکی می‌باشد و ارزیابی‌های دوامدار در این طرح مد نظر گرفته شود تا به گونه درست تطبیق گردد.» او در عین حال تأکید کرده است که تمام نهادهای امنیتی مکلف‌اند تا به زودترین فرصت جزییات آن شمار از عملیات‌ نظامی را که در آن‌ها ادعای تلفات ملکی شده باشد، به صورت اساسی بررسی کرده و در مورد آن معلومات بدهند. به گفته رییس جمهور غنی، برای رهبری حکومت و مردم افغانستان عدم ارائه معلومات در خصوص تلفات افراد ملکی، قابل قبول نیست.

رییس جمهور غنی در ۲۲ حوت به نهادهای امنیتی کشور دستور داده بود تا برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی در جریان عملیات نظامی، روی ایجاد یک مکانیزم و تغییر شیوه عملیات کار کنند.

حکومت در حالی برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی طرح می‌سازد که اخیراً گزارش شده است که به شماری از شهروندان کشور در جریان عملیات‌ نیروهای حامی دولت در ولایت‌های میدان‌وردک، غزنی، ننگرهار و لغمان تلفات وارد شده است.

از جانب دیگر، سازمان ملل متحد در پنجم حوت در گزارشی اعلام کرد که تلفات افراد ملکی در افغانستان افزایش یافته است. براساس این گزارش، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳ هزار و ۸۰۴ نفر به شمول ۹۲۷ کودک در جریان خشونت‌های مسلحانه در افغانستان کشته شده‌اند. در این سال ۷ هزار و ۱۸۹ نفر دیگر نیز زخم برداشته‌اند. به گزارش این سازمان، این رقم نشان‌دهنده افزایش ۵ درصدی در تلفات غیرنظامیان نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی است. در سال ۲۰۱۷ میلادی در جریان خشونت‌ها ۳ هزار و ۴۴۰ نفر کشته و ۷ هزار و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده بودند.

در گزارش سالانه سازمان ملل متحد که به همکاری دفتر یوناما و دفتر حقوق بشر این سازمان تهیه شده است، مسوولیت ۶۳ درصد تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸ میلادی به گروه‌های مخالف مسلح دولت و ۲۴ درصد دیگر به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است.

دکمه بازگشت به بالا