عاملان قتل یک خبرنگار به اعدام محکوم شدند

۸صبح، کابل: لوی سارنوالی کشور اعلام کرده است که عاملان قتل عبدالمنان ارغند، خبرنگار تلویزیون خصوصی «کابل نیوز» از سوی محکمه محکوم به اعدام شده‌اند.

در یک خبرنامه این نهاد که روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل نشر شد، آمده است که لوی سارنوالی پس از اکمال روند تحقیق قضیه قتل عبدالمنان ارغند، پرونده این قضیه را با درخواست مجازات به محکمه فرستاد بود. به نقل از خبرنامه، محکمه در ۱۷ حمل سال جاری عاملان قتل این خبرنگار را به اعدام محکوم کرده‌اند.

عبدالمنان ارغند سال گذشته در ولایت قندهار در یک رخ‌داد امنیتی به قتل رسیده بود. اداره لوی سارنوالی گفته است که پس از وقوع این رویداد، به ارگان‌های امنیتی و کشفی دستور داد که عاملان این قضیه را شناسایی و گرفتار کند.

به نقل از خبرنامه، نیروهای کشفی در پیوند به این قضیه، دو نفر را بازداشت کرده و پس از اکمال بررسی‌های کشفی، پرونده آن‌ها را به سارنوالی قندهار فرستاده است. در خبرنامه آمده است که خانواده عبدالمنان ارغند و فدراسیون خبرنگاران کشور خواهان بررسی این پرونده در کابل شده بودند و بربنیاد این درخواست، محکمه متهمان در کابل برگزار شد و عاملان این رویداد به اعدام محکوم شده‌اند.

از جانب دیگر، لوی سارنوالی کشور گفته است که تاکنون به بیش از ۵۰ قضیه خشونت علیه خبرنگاران رسیده‌گی کرده و در خصوص رسیده‌گی به پرونده‌های این چنینی و حمایت از آزادی بیان متعهد است.

افغانستان یکی از کشورهای چالش‌زا برای خبرنگاران است. براساس یافته‌های کمیته مصونیت خبرنگاران در سال گذشته حدود بیست خبرنگاران در رویدادهای امنیتی مانند حملات انتحاری و درگیری‌های مسلحانه کشته شده‌اند و به این ترتیب کشور در فهرست خطرناک‌ترین مکان برای خبرنگاران تشخیص شده است.

دکمه بازگشت به بالا