حزب وحدت مردم از ایجاد حکومت موقت به رییس جمهور هشدار داد

۸صبح، کابل: حزب وحدت مردم افغانستان اعلام کرده است که محمد محقق بر اساس موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی، در سمت معاونیت دوم ریاست اجرایی کشور حضور دارد و براساس این موافقت‌نامه تا پایان حکومت وحدت ملی به کارش ادامه می‌دهد.

محمد ناطقی، معاون و سرپرست این حزب، روز جمعه ۵ دلو در یک نشست خبری در کابل گفت که تصمیم رییس جمهور غنی در مورد عزل محمد محقق خلاف موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی و مغایر اصل وحدت ملی است.

آقای ناطقی هشدار داد در صورتی که موافقت‌نامه‌ نقض و «فرمول» حکومت وحدت ملی از بین برده شود، این حزب گزینه‌های دیگری از جمله تشکیل حکومت موقت را روی میز خواهد گذاشت.

به گفته آقای ناطقی، بسیاری از رهبران سیاسی افغانستان طرفدار تشکیل حکومت موقت هستند و به حکومت کنونی برای گزاری انتخابات ریاست جمهوری باور ندارند.

سرپرست حزب وحدت مردم افغانستان افزود که این حزب اصولاً طرفدار تداوم کار حکومت وحدت ملی است و از طرح حکومت موقت حمایت نمی‌کند اما در صورتی که بی‌اعتنایی‌ها به موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی ادامه یابد و بر عزل آقای محقق اصرار شود، این حزب از تمامی گزینه‌ها برای مقابله با آن استفاده می‌کند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی پیش از چاشت روز پنج‌شنبه چهارم دلو، با صدور فرمانی، محمد محقق را از مقامش برکنار کرد. در این فرمان آمده است: «به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان، عزل محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، منظور است.»

از سوی دیگر، ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی با این تصمیم رییس جمهور غنی مخالفت کرد و آن را در تضاد کامل با موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی و محرک بی‌ثباتی در کشور خواند.

ریاست اجرایی گفته است که حکومت وحدت ملی تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده و تشکیل حکومت مشروع بعدی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا