پنتاگون گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان را دلگرم‌کننده خواند

۸صبح، کابل: پس از پایان چهارمین دور گفت‌وگوهای نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در قطر، مقام‌های نظامی و ملکی امریکا این گفت‌وگوها را دلگرم‌‌کننده و پردست‌آورد خوانده‌اند.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون، روز دوشنبه هشتم دلو به خبرنگاران گفته است که مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان دلگرم‌کننده بود.

از سویی هم، ینس استولتنبرک، دبیر کل ناتو که به دیدار سرپرست وزارت دفاع امریکا به واشنگتن رفته بود، گفته است که از گفت‌وگوهای صلح افغانستان حمایت می‌کند.

دبیر کل در مورد خروج نیروهای این سازمان از افغانستان نیز گفته است: «ما نمی‌خواهیم بیش از ضرورت در افغانستان بمانیم، اما نمی‌خواهیم افغانستان را پیش از ایجاد شرایطی که ما را قادر به ترک و یا کاهش آمار نیروهای خارجی کند، ترک کنیم.»

زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در آخرین اظهارات خود گفته است که در گفت‌وگوهای قطر با گروه طالبان در اصول بر سر موضوعات مهم به توافق رسیده است.

با این حال، سفارت امریکا در کابل روز دوشنبه در خبرنامه‌ای به نقل از آقای خلیل‌زاد گفته است که کلید حل منازعه افغانستان به دست خود افغان‌ها است.

آقای خلیل‌زاد این سخنان را در جمعی از خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل بیان کرده است. آقای خلیل‌زاد افزوده است که خود افغان‌ها راه حل منازعه کنونی شان را باید از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به دست آورند. 

از سویی هم، محمداشرف غنی رییس جمهور کشور روز دوشنبه در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که تلاش‌های امریکا در خصوص صلح افغانستان بخشی از برنامه صلح افغانستان است.

با وجودی که نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که امریکا برای برقراری صلح در افغانستان عجله دارد اما رییس جمهور غنی اعلام کرد که افغان‌ها صلح می‌خواهند اما با تدبیر.

او تأکید کرد که از خطرات احتمالی پس از صلح آگاهی دارد و تجربه داکتر نجیب‌الله احمدزی را در پیوند به صلح تکرار نخواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا