صلح افغانستان؛ محور گفت‌وگوی ترمپ و عمران‌ خان

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در سویس دیدار کرده است.

دو طرف در این دیدار درباره مسأله کشمیر، امنیت منطقه و روابط هند و پاکستان و نقش امریکا در این رابطه گفت‌وگو کرد‌ه‌اند. براساس آن‌چه عمران خان گفته، محور اصلی گفت‌وگوی دو طرف صلح افغانستان بوده است.

نخست‌وزیر پاکستان کشورش را در این دیدار حامی روند صلح افغانستان خوانده و تأکید کرده که امریکا و پاکستان در رابطه به صلح افغانستان موضع مشترک دارند.

عمران خان در دیدار با ترمپ گفته است: «موضوع اصلی افغانستان است، چون امریکا و پاکستان را نگران کرده است. خوش‌بختانه که در این مورد یک موقف و دیدگاه واحد داریم.»

نخست‌وزیر پاکستان تصریح کرده است که پاکستان طرفدار و علاقه‌مند تأمین صلح پایدار در افغانستان است و باید مذاکرات مستقیم میان دولت و گروه طالبان آغاز شود.

کابل همواره از پاکستان به صورت صریح و یا هم تلویحی به عنوان حامی گروه طالبان یاد کرده است. مقام‌های حکومت افغانستان باور دارند که طالبان بدون داشتن پناه‌گاه در آن سوی خط دیورند، نمی‌توانند چندان دوام بیاورند.

محمداشرف غنی باری خواستار وضاحت روابط طالبان با پاکستان شده بود.

با همه‌ی این‌ها تلاش‌ها برای برقراری صلح جریان دارد. طبق اعلام منابع طالبان، نماینده‌گان این گروه و نماینده‌گان امریکا در چند روز گذشته به صورت پیوسته با هم در قطر دیدار کرده‌اند.

هم‌زمان با پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در دوحه، اختلاف دیدگاه‌ها در کابل جدی‌تر شده است.

تفاوت دیدگاه رهبران حکومت وحدت ملی و چهره‌های سیاسی درباره چگونه‌گی صلح با گروه طالبان و مخالفت ارگ با موضوع مورد بحث در نشست دوحه از اختلاف‌های جدی در پیوند به صلح‌ است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن