باید آزمایش تشخیص کرونا «PCR» در افغانستان لغو شود

داکتر نبیل پاکطین

باید بگویم که به این آزمایش، از هیچ نقطه نظری ضرورت اشد نداریم، گمراه‌کننده و تشویش‌برانگیز است.

۱ – جدا از تجارت نهفته در خریدوفروش و تهیه هر کیت تشخیصی از برخاستگاه تا کشور مصرفی‌اش، یعنی این‌که هر کیت دو دالر قیمت دارد و تا ٧-١۵ دالر خریداری می‌گردد، در افغانستان که تا اکنون میزان مصابیت فوق‌العاده بیش‌تر از گزارش‌های رسمی است و این‌که تا حال تنها مجرای رسمی اعلان واقعات سکتور رسمی حکومتی بوده و وابسته به این کیت‌ها بوده‌ایم و گهی رسیده و گهی نرسیده و کم رسیده و نتوانستیم به وقت و میعادش تعداد معین را آزمایش کنیم، این رویکرد در افغانستان نه تنها موثر نیست بلکه به اعتماد عامه صدمه زده، عادلانه توزیع نشده و پر از خطا‌های تشخیصی و کارکردی است. این‌که فعلاً شفاخانه‌های شخصی هم گره به گره‌های دیگر افزوده است، بحث مجزا است.

تمام مبارزه با کووید-۱۹ در افغانستان منحصر به کیت ماند، کم شد، نیست و نیامد، بوده است.

۲- هر رویکرد صحی چه آزمایش، چه معاینات فزیکی و یا اعراض و علایم قبل از پرداختن به آن، باید داکتران احتمال قبل از آزمایش آن رویکرد و یا تست خاص را دقیق بدانند که بدین‌وسیله در مورد کرونا تا اکنون در افغانستان احتمال قبل از آزمایش یا Pretest probability  مطرح نبوده و داکتران و اولیای امور این نکته را باید مد نظر داشته باشند که احتمال قبل از آزمایش درجات خفیف، متوسط، قوی و قوی‌ترین دارد. در افغانستان اکنون با در نظر داشت اپیمدیمی کشوری، موجودیت هر نوع اعراض و علایم وصفی، نشانه‌های صوری (ایمیجنگ) و تست‌های دقیق تشخیص دلالت بر مصابیت کووید-۱۹ می‌کند.

اگر عناصر فوق موجود باشد و هنوز هم تست اول PCR منفی بیاید، هنوز هم حدود ٧۴ درصد چانس ابتلا به کووید-۱۹ نزد شخص مشکوک وجود دارد. اگر با وجود گزینه‌های فوق و تست اول منفی، ولو تست دوم هم منفی بیاید هنوز هم ۴۷ درصد یعنی خیلی زیاد چانس مصابیت به کووید-۱۹ موجود است. در این طور شرایط که فوق‌العاده در مرحله حساس و اوج آن به سر می‌بریم، داکتران محترم احتمال قبل از آزمایش را مد نظر داشته باشند، قبل از پرداختن به تداوی ملاریا و محرقه و توصیه معاینات غیر ضروری احتمال ابتلای قبل از آزمایش، باید مد نظر باشد.

۳-  تا امروز هم شهروندان از بنده می‌پرسند که مشکلاتم باالکل خوب شده، ولی یک‌ماه می‌شود هنوز هم تست PCR بنده مثبت است. من مراجعین را به تست PCR خصوصاً جهت تایید مرحله شفا، تشویق نمی‌کنم، چون مطابق برخی از تحقیق‌های جدید [که آن را در اوسط اپریل اعلان کردم]؛ وقتی ویروس کرونا داخل بدن می‌شود، سیستم معافیت بدن می‌تواند که ویروس را از طریق تجزیه پوش و اجزای وصل‌کننده آن خنثا بسازد. این عمل می‌تواند که از قدرت منتن‌کننده ویروس بکاهد، ولی بقایای «نوکلیک‌اسید» آن را نتواند حذف کند که به مرور زمان خود آن حل شده و از بین می‌رود. تست PCR هر چند یک روش نسبتاً طلایی تشخیصی است، ولی محدودیت‌های زیادی دارد مثلاً مثبت آمدن این تست بعد از مدت زمان معین سپری شده بیماری و بعد از شفای کامل اعراض و علایم دلالت به مصابیت شخص یا توانایی پخش و سرایت انتان ندارد. چون تست PCR نمی‌تواند میان ویروس منتن‌کننده و «نوکلیک‌اسید» غیر منتن‌کننده تفاوت را تشخیص بدهد.

روی این ملحوظ تست PCR در افغانستان الی این که باعث سوء ره‌نمایی، سوء استفاده و سرگردانی عامه و گزارش‌دهی نادرست و منجر به خطا‌های طبی شود، بهتر است از سیستم حذف گردد و به عوض از رهنمود‌های ملی خودمان استفاده گردد. باید این تست دیگر از پروسه تشخیص حذف گردد که این تصمیم ابتکار و جرات عمل طلسم‌شکنانه می‌خواهد.

یادداشت: این متن را خلاصه نوشتم، برای دلایل عدم فواید استفاده و یا سوء استفاده از آن در افغانستان، باید یک طرح نوشته شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن