ارگ بار دیگر «حکومت سرپرست» را غیرقانونی خواند

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری بار دیگر تشکیل حکومت سرپرست را غیرقانونی خوانده است. اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز دوشنبه، ۳۰ ثور، در یک نشست خبری مشترک اعلام کردند که دوام کار رییس جمهور غنی پس از اول جوزا قابل پذیرش نیست و او باید تا دو روز دیگر از قدرت کناره‌گیری کند.

این نامزدان به رییس جمهور غنی هشدار دادند که ادامه کارش پس از اول جوزا غیرقانونی است و اصرار بر تداوم آن، مشروعیت نظام و ثبات سیاسی کشور را ضربه می‌زند. شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر خواهان تشکیل حکومت سرپرست شد. این نامزدان دو پیشنهاد را به رییس جمهور پیش‌کش کردند که بر‌اساس آن رییس جمهور از قدرت کنار می‌رود اما نامزد انتخابات ریاست جمهوری باقی می‌ماند و یا هم در قدرت باقی می‌ماند ولی از نامزدی انصراف می‌دهد.

به دنبال این در خواست و هشدار نامزدان، ارگ ریاست جمهوری به آن واکنش نشان داد و بار دیگر طرح ایجاد حکومت موقت و سرپرست را خلاف قانون اساسی عنوان کرد. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در پیام ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده است، می‌گوید که نشست خبری روز دوشنبه شورای نامزدان حرفی تازه نداشته و تکرار حرف‌های قبلی نامزدان عضو این شورا بوده است.

او در ادامه، دادگاه عالی را یگانه مرجع تفسیر قانون اساسی توصیف می‌کند و بار دیگر تأکید دارد که هیچ کس نمی‌‌تواند قانون را به میل خود تفسیر کند. دادگاه عالی چندی قبل به دوام کار رییس جمهور تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان رأی‌ داده است؛ اما نامزدان این دیدگاه دادگاه عالی را قبول ندارند و مدعی‌اند که این دیدگاه تحت فشار حکومت ابراز شده است.

هم‌چنان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در نشست روز دوشنبه خود سخنان ده سال قبل رییس جمهور غنی را به نشر رساندند. رییس جمهور غنی در آن زمان گفته است که بر‌اساس نص صریح قانون اساسی، حامد کرزی، رییس جمهور وقت باید از قدرت کنار برود. اما ارگ ریاست جمهوری گفته است که این سخنان رییس جمهور پیش از رأی دادگاه عالی در آن زمان مطرح شده و آقای غنی پس از صدور دیدگاه دادگاه عالی، به فیصله آن احترام گذاشته است.

بر اساس ماده شصت‌ویکم قانون اساسی، وظیفه رییس جمهور در اول جوزای سال پنجم پس از برگزاری انتخابات پایان می‌یابد. نامزدان و ارگ ریاست جمهوری در مورد نحوه این ماده از قانون باهم جنجال دارند. دیده شود که تا دو روز دیگر کشیده‌گی میان ارگ ریاست جمهوری و شورای نامزدان فروکش خواهد کرد یا هم‌چنان تنش‌ها ادامه خواهد یافت.

 

دکمه بازگشت به بالا