شمار سربازان ناتو در افغانستان تا تابستان امسال به ۱۲ هزار نفر کاهش می‌یابد

۸صبح، کابل: دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو اعلام کرد که به عنوان بخشی از تلاش‌های صلح در افغانستان، حضور سربازانش را تا تابستان امسال به ۱۲ هزار نفر کاهش می‌هد. شمار سربازان ناتو در افغانستان که در چوکات مأموریت حمایت قاطع حضور دارند، حدود ۱۶ هزار نفر گفته شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، امروز چهارشنبه، سیزدهم حمل در یک نشست خبری گفت: «تا تابستان امسال ما باید حدود ۱۲ هزار سرباز در افغانستان داشته باشیم. هیچ تصمیمی برای کاهش بیش‌تر گرفته نشده است و همه اقدامات ما مبتنی بر شرایط خواهد بود.»

دبیر کل ناتو تأکید کرد که به رغم کاهش حضور نظامی این سازمان در افغانستان، ناتو تعهد خود را برای صلح و ثبات درازمدت در افغانستان هم‌چنان حفظ خواهد کرد.

از جانب دیگر ینس استولتنبرگ با توجه به تلاش‌های صلح خواستار اقدامات سازنده از سوی همه گروه‌های سیاسی شد.

او وضعیت افغانستان را دشوار خواند و گفت که نیاز است تا طالبان و دیگر گروه‌های سیاسی دخیل در قضایای افغانستان در این زمان نقش سازنده بازی کنند.

دبیر کل ناتو که یک روز پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع ناتو در یک نشست خبری صحبت می‌کرد بار دیگر بر کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تأکید کرد.

ینس استولتنبرگ هم‌چنان خواهان حل بحران سیاسی ناشی از اعلام  نتیجه انتخابات و تشکیل یک حکومت قوی در افغانستان شد.

این در حالی است که آماده‌گی برای شروع مذاکرات صلح در افغانستان جریان دارد. حکومت یک هیأت ۲۱ نفره را برای شرکت در این مذاکرات تشکیل داده است.

تاکنون گروه طالبان هیأت‌شان را معرفی نکرده‌ است. این گروه هیأت افغانستان را که از سوی حکومت اعلام شد، خلاف موافقت‌نامه صلح خوانده و گفته است که از همه جوانب نماینده‌گی نمی‌کند.

حکومت اما گروه طالبان را به بهانه‌جویی متهم کرده و گفته است که با تشکیل هیأت مذاکره‌کننده، هیچ بهانه‌ای دیگر برای تعویق مذاکرات بین‌الافغانی باقی نمانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن