نوبل پزشکی به دو امریکایی و یک بریتانیایی تعلق گرفت

کمیته نوبل در استکهلم روز دوشنبه، ۱۵ میزان، برنده‌گان رشته‌ پزشکی نوبل را معرفی کرد. محققان علوم سلولی «ویلیام جی کیلین» و «گرگ سمنزا» از امریکا و «سرپیتر رتکلیف» از بریتانیا برنده‌گان امسال نوبل پزشکی هستند.

به گزارش دویچه‌وله، این سه پژوهش‌گر به خاطر تحقیقات‌شان در مورد چگونه‌گی سازگاری سلول‌ها با آکسیجن موجود جایزه نوبل را از آن خود کردند.

از جمله یافته‌های این محققان، شناسایی روش‌هایی است که سلول‌ها وجود آکسیجن را حس ‌و واکنش‌های خود را با آن تنظیم می‌کنند. این پژوهش‌گران موفق به شناسایی مکانیسمی در مالکول‌ها شدند که فعالیت ژن‌ها را در واکنش به سطوح مختلف آکسیجن تنظیم می‌کند.

کشف این دانشمندان چگونه‌گی تأثیر سطوح آکسیجن بر متابولیسم سلولی را آشکار می‌سازد و راه را برای کشف روش‌های جدید برای مبارزه با کم‌خونی، سرطان و بسیاری از بیماری‌های دیگر هموار می‌سازد.

سال گذشته جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی به جیمز آلیسون امریکایی و تاسوکو هونجوی جاپانی تعلق گرفت. این دو دانشمند به کشفیاتی مهم در زمینه فعال کردن دستگاه ایمنی بدن برای مبارزه با سلول‌های سرطانی دست یافته‌اند. همانند عرصه‌های فزیک و کیمیا جایزه نوبل پزشکی نیز اغلب به چند دانشمند به طور هم‌زمان اعطا می‌گردد که یا به طور مشترک یا در حوزه تخصصی یکسان تحقیق کرده‌اند.

جایزه نوبل پزشکی تا کنون ۱۰۹ مرتبه و به ۲۱۶ نفر اعطا شده که ۱۲ نفر آنان زنان دانشمند بوده‌اند. این جایزه فقط ۳۹ مرتبه به یک دانشمند به تنهایی تعلق گرفته، ۳۳ مرتبه هم‌زمان به دو نفر و ۳۷ مرتبه هم‌زمان به سه نفر داده شده است. اصول اعطای جایزه نوبل اجازه نمی‌دهد که یک جایزه به طور هم‌زمان به بیش از سه نفر داده شود. از قبل هم معلوم نیست چه کسانی جوایز نوبل را دریافت خواهند کرد.

پس از اعلام نام برنده‌گان جوایز نوبل رشته‌های علمی، روز پنج‌شنبه روشن خواهد شد که چه کسی جایزه نوبل ادبیات را به خود اختصاص داده است. این جایزه سال گذشته به دلیل رسوایی‌ای بزرگ در آکادمی سویدن به کسی اهدا نشد. از همین رو قرار است امسال دو جایزه اعطا گردد.

جایزه نقدی نوبل برای هر عرصه ۹ میلیون کرون سویدن (نزدیک به ۸۳۰ هزار یورو) است. جوایز نوبل به طور رسمی در روز دهم دسامبر، سال‌روز مرگ آلفرد نوبل، بنیان‌گذار این جایزه و مخترع دینامیت، طی جشنی در سویدن و ناروی اهدا می‌شود. برنده‌گان نوبل افزون بر جایزه نقدی، مدال و مدرک رسمی نوبل را نیز دریافت می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا