مراسم اهدای جایزه‌ی صلح نوبل برگزار شد

جایزه‌ی صلح نوبل در مراسم با شکوهی به «نادیا مراد» و «دنِس موک‌ وگه» اهدا شد. میزبان مراسم اهدای جایزه‌ی صلح نوبل شهر اسلوی کشور ناروی بود.

این بار جایزه‌ی صلح نوبل به دو نفر اهدا شد. نادیا مراد و دنس موک ‌وگه، دو برنده‌ی این جایزه، در مراسم دیروز حین دریافت جایزه، خواهان اجرای عدالت برای قربانیان خشونتِ جنسی در درگیری‌ های جهانی شدند. به همین ترتیب یک روز پیش از دریافت جایزه‌ی صلح نوبل عنوان شد که آنان این جایزه را به خاطر تلاش‌ های شان‌ برای پایان دادن به تجاوز به عنوان سلاحی جنگی از آن خود کردند.

نادیا مراد، زنی ایزدی است که ۲۵ سال عمر دارد و از سنجارِ عراق است. او پس از ملاله یوسف‌زی جوان‌ترین برنده جایزه‌ی صلح نوبل است.

 دنِس موک‌ وگه پزشک است و ۶۳ سال عمر دارد و از جمهوری کنگو است. او زنده‌گی خود را وقف دفاع از قربانیان خشونت جنسی در جنگ کرده است. نادیا مراد نیز که خود قربانی خشونت جنسی در جنگ بوده اکنون به عنوان سخنگو و پیشاهنگ در این عرصه پا به میدان گذاشته و به صدای قربانیان خشونت های جنسی که زاده‌ی جنگ اند، بدل شده است.

دنس موک ‌وگه قبل از این در سال ۲۰۱۴ جایزه‌ی حقوق بشری ساخاروف از پارلمان اتحادیه‌ی اروپا و نیز جایزه‌ی اُلاف پالمه را دریافت کرده بود. پزشک موک‌ وگه، به معالجه و درمانِ بیش‌تر از ۵۰ هزار قربانی خشونت‌ های جنسی همت گماشته است آن هم در شفاخانه‌ای که خودش در سال ۱۹۹۹ در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو بنیاد گذاشته است.

 نادیا مراد هم در سال ۲۰۱۶ به همراه «لامیه حاجی بشار» توانست جایزه‌ی حقوق بشری ساخاروف از پارلمان اتحادیه‌ی اروپا را از آن خود کند. هدف اهدای جایزه‌ی ساخاروف به نادیا مراد به این دلیل بود که او در رساندن صدای ایزیدی ‌ها و آنچه بر آنان رفته به گوش جهانیان، نقش موثر و اساسی داشت.

بر اساس بیانیه‌ی کمیته جایزه‌ی نوبل، ام‌سال برای این جایزه ۳۳۱ تن نامزد بودند که نامزدان مشتمل بر ۲۱۶ فرد و ۱۱۵ گروه بودند. سال گذشته جایزه صلح نوبل به کارزار بین‌المللی محو سلاح‌های هسته‌ای اهدا شد.

جایزه‌ صلح تنها جایزه‌ی نوبل است که مراسم اهدای آن نه در شهر استوکهلم، که در شهر اسلو پایتخت ناروی برگزار می‌شود.

آلفرد نوبل در مورد این جایزه وصیت کرده بود تا این جایزه به کسی تعلق گیرد که در راهِ برادری شهروندان جهان، انحلال و یا هم تضعیف نیروهای مسلح با تشکیل و ترغیب کنفرانس ‌های صلح جهانی، بیشترین سعی را ورزیده باشد.

دکمه بازگشت به بالا