پایان بازشماری و تفتیش ویژه آرا؛ نتیجه نهایی انتخابات تا سه روز دیگر اعلام می‌شود

خلیل اسیر

کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه، ۲۸ دلو، اعلام کرد که کار تفتیش ویژه و بازشماری مجدد آرا را مطابق فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی «موفقانه» به پایان برده است. طبق اعلام این کمیسیون، تفتیش ویژه آرا در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات و بازشماری مجدد آرا در ولایات بدخشان، تخار، سرپل، فاریاب، غزنی، ننگرهار، هلمند، قندهار و کابل انجام شده است. به گفته کمیسیون مستقل انتخابات، ناظران کمیسیون شکایات انتخاباتی و تکت‌های انتخاباتی نیز از روند تفتیش ویژه و بازشماری مجدد آرا نظارت کرده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، کار روی تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را روز شنبه، ۲۶ دلو، آغاز کرده بود. این کمیسیون گفته است با مواصلت فرم نتایج بازشماری مجدد آرا از ولایات به دفتر مرکزی این کمیسیون و تطبیق آن در سیستم مرکزی، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کند. ساعاتی قبل از نشر این اعلامیه، یک کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که نتیجه نهایی انتخابات ظرف سه تا چهار روز آینده اعلام خواهد شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی فیصله‌هایش را درباره شکایات استینافی و استثنایی مربوط به نتیجه ابتدایی انتخابات در شانزدهم دلو اعلام کرد. طبق این فیصله‌ها، ۱۰ درصد از مجموع ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رأی «مشکوک» و ۱۵ درصد از مجموع آرای ۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی «خارج از زمان» باید مورد تفتیش ویژه قرار می‌گرفت. هر گاه ۶۵ درصد از آرای مورد تفتیش، معیارهای تعیین‌شده را تکمیل می‌کرد، به کل این دو دسته از آرا اعتبار داده می‌شد و اگر ۳۵ درصد از آرا مورد تفتیش نمی‌توانست معیارهای تعیین‌شده را تکمیل کند، در آن صورت کل این دو دسته از آرا باطل می‌شد. معیارهای تعیین‌شده از جانب کمیسیون شکایات انتخاباتی برای اعتبار دادن به این دو دسته از آرا «موجودیت معلومات بایومتریک، ژورنال و فرم نتایج کاغذ» بود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنان فیصله کرده بود که ۲۹۸ محل از مجموع دو هزار و ۴۲۳ محل رأی‌دهی «فاقد معلومات بایومتریک» باید مورد بازشماری مجدد قرار گیرد. آرای این محلات که قبلاً توسط کمیسیون مستقل انتخابات بازشماری شده بود، مورد اعتراض دسته‌های انتخاباتی قرار داشت. طبق این فیصله، به آرایی که در نتیجه بازشماری مجدد می‌توانست سه معیار فوق را تکمیل کند، اعتبار داده می‌شد و آرایی که نمی‌توانست این معیارها را تکمیل کند، باطل می‌شد.

یک بخش از فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی مربوط به تفاوت ارقام رأی بین معلومات بایومتریک و فرم نتایج بود. طبق این فیصله، هر گاه تفاوت بین معلومات بایومتریک و فرم نتایج در یک محل بیش‌تر از شش رأی می‌بود باید آرای آن محل مورد تفتیش و بازشماری قرار می‌گرفت. البته با این دو شرط: اول این که نسبت به آن اعتراض موجود باشد و دوم این‌که قبلاً بازشماری نشده باشد. قابل یادآوری است که کمیسیون شکایات انتخاباتی تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات درباره تفاوت یک تا پنج رأی بین معلومات بایومتریک و جدول نتایج را تأیید کرده بود. کمیسیون مستقل انتخابات آرای محلات با این تفاوت را معتبر دانسته بود.

هم‌چنان کمیسیون شکایات انتخاباتی آرای مربوط به چهار محل در فاریاب را باطل کرده بود. طبق فیصله این کمیسیون، دو کارمند کمیسیون مستقل انتخابات در پنجشیر را جریمه نقدی کرده بود. کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که تمامی این فیصله‌ها را تطبیق کرده است.

محمدحنیف دانشیار از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، صبح روز دوشنبه اعلام کرد که این کمیسیون فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را موبه‌مو تطبیق کرده است. او افزود که بیش از ۹۵ درصد آرای تفتیش‌شده و بازشماری‌شده از نگاه معلومات بایومتریک، ژورنال و جدول نتایج، فاقد مشکل بوده است. به گفته دانشیار، این نشان‌دهنده آن است که نتیجه ابتدایی انتخابات مشکلی نداشته است. او هم‌چنان اطمینان داد که نتیجه نهایی انتخابات در فاصله زمانی سه یا چهار روز آینده اعلام خواهد شد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی تا ناوقت روز دوشنبه به صورت رسمی درباره چگونه‌گی تطبیق فیصله‌هایش توسط کمیسیون مستقل انتخابات اعلام موضع نکرده بود. اما حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، به یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا «فیفا»، گفته است که تفتیش ویژه آرا در دفتر مرکزی این کمیسیون با حضور کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی صورت گرفته است. طبق معلومات او، این کمیشنران نتیجه این تفتیش را مورد تأیید قرار داده‌اند. رشید اما افزود که در سطح ولایات در مورد بازشماری مجدد آرای ۲۹۸ محل اختلافاتی بین کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی وجود داشته است؛ طوری که شماری از این کمیشنران در پای جدول نتایج بازشماری آرا امضا کرده‌اند و شمار دیگر امضا نکرده‌اند.

رییس اجرایی فیفا هم‌چنان خاطرنشان ساخت که ناظران این نهاد برای نظارت از روند تفتیش ویژه آرا در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات دست‌رسی به سیستم مرکزی این کمیسیون نداشته‌اند. به گفته او، ناظران فیفا، روند تفتیش ویژه آرا را از راه دور و از طریق یک صفحه نمایش که توسط کمیسیون مستقل انتخابات آماده شده بود، نظارت کرده‌اند. رشید درباره یافته‌های ناظران فیفا از چگونه‌گی بازشماری مجدد آرا در ۲۹۸ محل نیز معلومات داد. به گفته او، آرای این محلات فاقد معلومات بایومتریک بوده است. رشید گفت که در برگه‌های رأی‌دهی مربوط به این محلات تنها برچسب انتخاباتی و علامت «انتخاب» نامزدان توسط مردم مشاهده شده است.

اما بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا «تیفا» در اعلامیه‌ای گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات، تفتیش و بازشماری آرا را بدون کارشیوه مورد تأیید کمیسیون شکایات انتخاباتی و با تحریف تصمیم این کمیسیون انجام داده است. تیفا هم‌چنان افزوده است که کارمندان تفتیش از وضعیت پیچیده داخل کمیسیون مستقل انتخابات تحت فشار شدید قرار داشتند و برای تفتیش آرای ۱۰۲ هزار و ۱۲ رأی خارج از زمان از فرم مربوط به ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رأی مشکوک کار گرفته‌اند. این نهاد ناظر هشدار داده است با توجه به این مشکلات، اعلام پایان تفتیش ویژه و بازشماری آرا دریچه تازه‌ای از مشکلات را باز کرده و بر درست بودن ادعاهای تکت‌های انتخاباتی مبنی بر غیرقانونی و غیر شفاف بودن انتخابات، صحه می‌گذارد.

ناظران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» از جریان تفتیش ویژه و بازشماری آرا نظارت نکرده‌اند. این دسته انتخاباتی، هم روی بخشی از فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی اعتراض دارد و هم روی شیوه تفتیش ویژه و بازشماری آرا توسط کمیسیون مستقل انتخابات. از همین رو هشدار داده است که نتیجه انتخابات را در صورتی که توأم با «تقلب» باشد نخواهند پذیرفت. احزاب سیاسی جمعیت، وحدت اسلامی، وحدت اسلامی مردم افغانستان، جنبش ملی و حزب کار و توسعه از این موضع حمایت کرده‌اند. عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی»، نیز روز دوشنبه در نشست شورای وزیران بار دیگر تأکید کرد که این دسته انتخاباتی تنها نتیجه‌ای را خواهد پذیرفت که شفاف و مشروع باشد. پیش از آن عبدالرشید دوستم از اعضای ارشد این دسته انتخاباتی هشدار داده بود در صورتی که نتیجه انتخابات با تکیه بر تقلب اعلام شود، حکومت موازی اعلام خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا