پنج سال آینده؛ سال‌های سرنوشت‌ساز برای آینده افغانستان و‌ نسل جوان

احمد‌صدام صیام‌پناه

توافق سیاسی محمد‌اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله بعد از گذشتن چندین ماه می‌تواند برای ایجاد یک حکومت وسیع‌البنیاد با پایه‌های قوی سیاسی یک خبر خوش باشد و همه‌ی ما آن را باید به فال نیک بگیریم؛ اما امیدوارم که این نوع توافق سیاسی، به یک فرهنگ‌ بد بعد‌ از هر انتخابات دیگر، مبدل نشود. بعد ‌از این توافق، پنج سال آینده، برای افغانستان و خصوصاً نسل جوان بسیار حیاتی و‌ سرنوشت‌ساز است که باید در سه مورد ذیل توجه صورت گیرد:

اول: پروسه صلح: یکی از موارد اساسی حال و‌ به آینده افغانستان که نقش ارزنده دارد، غور و تمرکز بالای پروسه صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان است. از چند سال به این سو گفت‌وگو‌های صلح به شدت در جریان است و تا حال به کدام نتیجه مطلوب و معقول نرسیده است. یکی‌ از دلایلی که این روند را با کندی مواجه کرده است، اختلافات سیاسی میان رهبران سیاسی، به خصوص اختلافات اخیر است که حتا شاهد دو تحلیف در یک روز از سوی دو تیم مختلف بودیم. حالا گویا که این اختلاف‌ها حل شده است، حکومت جدید و شورای عالی مصالحه که جناب داکتر صاحب عبدالله عبدالله ریاست آن را دارد، باید به شکل همه‌شمول و همه‌جانبه بالای پروسه صلح کار کنند.

دوم: کنار گذاشتن تعصبات قومی: موضوع مهم‌ دیگر بعد از پروسه صلح که افغانستان فعلی سخت از آن رنج‌ می‌برد و باید راه حل برای بیرون‌رفت از وضع موجود پیدا شود، تعصبات قومی، سمتی و مذهبی است. مردم افغانستان از سال‌های متمادی از این تعصبات رنج می‌برند و در سال‌های اخیر بیش‌تر از ‌هر زمان دیگر افزایش یافته است. اکنون فرصت خوبی به رهبران سیاسی، به خصوص محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله است تا بتوانند این تعصبات را ریشه‌کن کنند‌ و نام‌های خود را با خط زرین در تاریخ کشور بنویسند و مردم سرزمین‌مان را متحد بسازند. از این رو، بعد از صلح، از بین بردن تعصبات یک امر الزامی‌ است.

سوم: میراث یک دولت با‌ثبات به‌ نسل جوان‌: دولت باثبات، موضوعی حیاتی برای نسل جدید و جوانان افغانستان است. افغانستان یکی ‌از معدود کشور‌هایی است که نفوس بیش‌تر از ۶۰٪ آن را جوانان تشکیل می‌دهند و این قشر من‌حیث محرک اصلی و قربانیان اصلی جنگ دو دهه اخیر در افغانستان‌‌اند. به یقین می‌توان گفت که جوانان فعلی، جوانان پنج سال بعد افغانستان نخواهند بود؛ آن‌ها بیش‌تر کار خواهند کرد و تلاش برای افغانستان با‌ثبات به خرج خواهند داد تا بتوانند رهبری آینده افغانستان را عهده‌دار باشند. پس حکومت فعلی افغانستان باید تمرکز بیش‌تر بالای نسل جوان کند و آن‌ها را در پروسه‌های ملی سهیم بسازد تا بتواند یک نظام با‌ثبات را برای مردم افغانستان و نسل جوان به میراث بگذارد.

در نتیجه، این توافق سیاسی را می‌توان مانند یک‌ چشم امید به آینده باثبات افغانستان دید و به آن خوش‌بین بود. بیش‌تر باید تمرکز بالای پروسه صلح و‌ از بین‌ بردن تعصبات قومی شود تا یک افغانستان مرفه و آباد برای نسل جوان به میراث بماند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن