دور تازه سفرهای خلیل‌زاد زیر سایه ادامه جنگ‌ها

دور تازه سفرهای زلمی خلیل‌زاد برای تسهیل مذاکرات صلح در زمانی انجام می‌شود که مرحله تازه‌ای از خشونت‌ها در آستانه مذاکرات صلح آغاز شده است.

حملات طالبان بر نیروهای امنیتی تشدید یافته است و در شهرها انفجار ماین‌های چسبکی و ماین‌های کنار جاده از مردم قربانی می‌گیرد.

هفته‌ی پیش موتر حامل کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر مورد حمله قرار گرفت و در تازه‌ترین حادثه در پی اصابت سرگلوله‌ی هاوان بر یک محل غیر نظامی در ولایت هلمند، بیش از ۲۰ غیرنظامی کشته شده‌اند و شمار زیادی نیز زخم برداشته‌اند.

انتظار می‌رفت که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان حملات طالبان کاهش یابد و حکومت نیز حملاتش را بر این گروه کم کند. هر چند حکومت همواره از وفاداری به آتش‌بس سخن گفته است، اما جنگ میان حکومت و طالبان قطع نشده است.

طالبان با وجودی که از تعهد به آتش‌بس اعلام ناشده سخن می‌گویند، اما واقعیت میدان جنگ و ادامه ناامنی‌ها در کلان‌شهرهای افغانستان خلاف آن را ثابت می‌کند.

دور تازه سفرهای زلمی خلیل‌زاد با هدف کمک به روند مذاکرات صلح آغاز شده است. وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که نماینده ویژه این وزارت در امور صلح، قرار است به قطر، پاکستان و ازبیکستان سفر کند.

در این اعلامیه هدف اصلی این سفرها، طلب همکاری همه‌ی افغان‌ها برای کاهش خشونت‌ها و رهایی زندانیان گفته شده است.

هم‌چنان در این اعلامیه آمده است که زلمی خلیل‌زاد و هیأت همراهش به علت محدودیت‌های سفر بر اثر ویروس کرونا به افغانستان سفر نخواهند کرد و از طریق کنفرانس ویدیویی با مقامات افغانستان صحبت خواهند کرد.

گفته می‌شود در این سفر مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌ی بین‌المللی امریکا و تیمش خلیل‌زاد را همراهی می‌کنند و هدف از حضور این مقام تاکید بر پیوند میان صلح و توسعه اقتصادی عنوان شده است. وزارت خارجه امریکا در این اعلامیه تأکید کرده است که صلح افغانستان با رشد اقتصادی و اتصال منطقه‌ای ارتباط نزدیک و متقابل دارد.

این در حالی است که ادامه جنگ‌ها و ناامنی‌های اخیر امید صلح و ادامه موفقیت‌آمیز مذاکرات را در نزد مردم کم‌رنگ کرده است.

در دو هفته گذشته سخن از آغاز زودهنگام مذاکرات صلح در میان بود. شورای مصالحه‌ی ملی هیات مذاکره‌کننده را تعیین کرده بود و سخنگوی وزارت صلح گفته بود که به زودی مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد، حتا زمان و مکان این مذاکرات نیز روشن شده بود؛ قرار بود جلسه مقدماتی این گفت‌وگوها در پایان جولای در قطر برگزار گردد.

در یک هفته اخیر که انتظار می‌رفت بحث صلح با جدیت بیش‌تر دنبال گردد و آماده‌گی‌های نهایی برای آغاز این گفت‌وگوها با مردم در میان گذاشته شود، اما بیش‌ترینه خبرهای جنگ و تلفات نظامی و ملکی ناشی از حملات اخیر طالبان به بحث گرم حکومت و طالبان بدل شده بود.

به نظر می‌رسد که بحث مذاکرات بین‌الافغانی زیر سایه جنگ و ناامنی‌های اخیر قرار گرفته است و احتمالاً دلیل شروع دور تازه سفرهای زلمی خلیل‌زاد نیز؛ از سرگیری آماده‌گی‌ها و دعوت از حکومت و طالبان برای پی‌گیری جدی‌تر این بحث باشد.

زلمی خلیل‌زاد با علاوه کردن مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌ی بین‌المللی امریکا در هیات همراهش می‌خواهد به پی‌آمدها و امتیازات اقتصادی ناشی از مذاکرات صلح در منطقه تاکید کند. چیزی که آشکار است این است که برخلاف آن‌چه انتظار می‌رفت، مذاکرات بین‌الافغانی با چالش‌های جدی‌ای روبه‌رو شده است و چشم‌انداز صلح تیره و تار به نظر می‌رسد.

انتظار می‌رود که نماینده‌ی ویژه امریکا در امور صلح در دور تازه‌ی سفرهایش برای عملی شدن جلسه‌ی مقدماتی مذاکرات بین‌الافغانی تلاش‌های بیش‌تری بکند و مشکلات پیش آمده را از میان بردارد. این‌که آقای خلیل‌زاد می‌تواند به چنین هدفی برسد، هنوز روشن نیست.

مذاکرات بین‌الافغانی امید بزرگی را برای رسیدن به صلح و پایان جنگ در افغانستان در میان مردم ایجاد کرده بود، اما تداوم جنگ و ناامنی‌ها و تلفات انسانی ناشی از این جنگ‌ها، این امید را در دل مردم کم‌رنگ کرده است.

طوری که معلوم می‌شود روند مذاکرات بین‌الافغانی با تاخیر روبه‌رو شده است و زمان آغاز این مذاکرات نیز روشن نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن