شیوه‌ی جدید «مرغ دزدی» در هرات؛ مافیای قاچاق مرغ و ناامیدی مالکان مرغداری‌ها

محمدحسین نیک‌خواه

طی سال‌های اخیر پرورش مرغ و فرآورده‌های آن مثل تخم‌ و گوشت در هرات رشد چشم‌گیر داشته است. بر اساس آمار موجود بیش‌تر از سه‌هزار مرغ‌داری در هرات و دیگر ولایات زون غرب فعالیت دارند.

با وجود رشد مرغ‌داری، مسأله‌ای که صدای اعتراض مرغ‌داران را بلند کرده، ورود قاچاقی مرغ از کشورهای همسایه به ویژه ایران است. آمار اتحادیه مرغ‌داران هرات نشان می‌دهد هر هفته دست‌کم ۴۵ کانتینر مرغ و فرآورده‌های آن به صورت قاچاقی و بدون پرداخت محصول گمرکی از ایران به این ولایت وارد می‌شود.

از دید این اتحادیه حلقه‌های مافیایی و سودجو در تجارت واردات گوشت مرغ از ایران و پاکستان دست دارند و مرغ‌هایی که در این کشورها قابل استفاده نیست را به افغانستان ‌می‌آورند.

ورود مرغ‌های قاچاقی سبب شده تولیدکننده‌گان داخلی در بازار رقابت توان رویارویی با وارد کننده‌گان را نداشته باشند و با ورود هر محموله‌ی قاچاق یک مرغ‌داری به ورشکسته‌گی نزدیک‌تر شود.

با این وجود ریاست زراعت هرات بر پشتی‌بانی از تولیدکننده‌گان تأکید می‌کند و باور دارد حکومت مرکزی و وزارت‌های مسوول باید در سطح کشور برنامه‌هایی برای پشتی‌بانی از تولیدکننده‌گان مرغ روی دست گیرند.

 

ما را ورشکست نکنید

ورود قاچاقی گوشت و دیگر فرآورده‌های مرغ از کشورهای همسایه به ویژه ایران به هرات نگرانی مرغ‌داران را در پی داشته است. آمار اتحادیه مرغ‌داران هرات نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر بیش‌تر از سه‌هزار مرغ‌داری کوچک، متوسط و بزرگ در هرات و برخی ولایات زون غرب مانند فراه و بادغیس ایجاد شده است.

هر چند کسب‌وکار تولیدکننده‌گان داخلی در آغاز رونق داشت و آنان در بازار رقابت از رقیبان خارجی پیشی گرفتند، اما رقابت‌های ناسالم و واردات محموله‌های بزرگ گوشت قاچاق از ایران و پاکستان عرصه را برای مرغ‌داران داخل تنگ و تنگ‌تر کرده است.

اتحادیه مرغ‌داران هرات می‌گوید برخی افراد سودجو با واردات قاچاقی گوشت و دیگر فرآورده‌های مرغ از ایران و پاکستان بدون پرداخت محصول گمرکی ضربه‌ی بزرگی به تولیدکننده‌گان داخلی وارد می‌کنند و ده‌ها فارم مرغ‌داری طی سال‌های اخیر ورشکست شده است.

ناصر راشد، مسوول اجرایی این اتحادیه در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید گوشت‌ و تخم مرغ وارداتی از کشورهای همسایه بد‌کیفیت است و وقتی گوشت و فرآورده‌های مرغ در این کشورها قابل مصرف نباشد، آن را به افغانستان صادر می‌کنند.

به باور او، همین امر سبب شده گوشت وارداتی از کشورهای ایران و پاکستان با بهای بسیار اندک در بازار افغانستان عرضه شود و تولیدکننده‌گان داخلی نتوانند با واردکننده‌گان رقابت کنند و سرانجام ورشکست خواهند شد.

 

جلو قاچاق گوشت و تخم مرغ را بگیرید

خواست اصلی مرغ‌داران از حکومت این است که جلو واردات گوشت‌های قاچاق از کشورهای ایران و پاکستان را بگیرد. اعضای اتحادیه‌ی مرغ‌داران هرات تأکید می‌کنند که آنان از حکومت نمی‌خواهند واردات مرغ از کشورهای همسایه را منع کند، اما خواست‌شان این است که گوشت قاچاق وارد نشود.

ناصر راشد، مسوول اجرایی اتحادیه مرغ‌داران هرات ادعا دارد که دست‌های مافیایی در واردات گوشت قاچاق دخیل است و آنان با شیوه‌های گوناگون گوشت و دیگر فرآورده‌های مرغ را از طریق ولایت‌های مرزی به کشور داخل می‌کنند.

به گفته‌ی او دست‌کم هر هفته ۴۵ کانتینر گوشت و فرآورده‌های مرغ از طریق بندرهای مرزی هرات، فراه و نیمروز وارد و به ولایات گوناگون کشور فرستاده می‌شود. به ادعای وی واردکننده‌گان محصول گمرکی پرداخت نمی‌کنند و گوشت مرغ را به نام اجناسی که محصول گمرکی اندک دارد، وارد می‌کنند.

مسوول اجرایی اتحادیه‌ی مرغ‎داران هرات می‌افزاید برخی محموله‌های قاچاقی با موترهای باربری بزرگ وارد خاک افغانستان می‌شود و سپس در موترهای باربری کوچک بارگیری و کالای دیگر به جای آن محصول گمرکی می‌شود.

اعضای اتحادیه مرغ‌داران هرات می‌گویند فساد گسترده در گمرک‌ها و افزایش ورود گوشت‌های قاچاقی سبب شده بسیاری از فارم‌های مرغ‌داری با ورشکسته‌گی دچار شوند.

چندی پیش فارم مرغ‌داری «افغان پروتین» در هرات که از دید اتحادیه مرغ‌داران مدرن‌ترین، مجهزترین و بزرگ‌ترین فارم مرغ‌داری کشور بود ورشکست شد، حالا مرغ‌داران هراتی هشدار می‌دهند اگر حکومت جلو ورود گوشت‌های قاچاقی را نگیرد ممکن است چندین فارم دیگر نیز ورشکست شود.

 

هرات در تولید مرغ خودکفا شده است

مسوولان ریاست زراعت، آب‌یاری و مال‌داری هرات می‌گویند طی سال‌های اخیر هزاران فارم پرورش مرغ در این ولایت تأسیس شد که در آن انواع فرآورده‌های مرغ مانند گوشت و تخم مرغ تولید می‌شود.

بشیراحمد احمدی، معاون این ریاست در صحبت با روزنامه ۸صبح تأکید دارد هرات در زمینه‌ی تولید مرغ خودکفا شده است و حتا میزان تولید از مصرف مردم بیش‌تر است و گوشت‌های تولیدی به ولایت‌های دیگر فرستاده می‌شود.

از دید آقای احمدی آب‌وهوای هرات برای پرورش مرغ مناسب است و در کنار این وزارت زراعت نیز برنامه‌های متفاوت را برای پشتی‌بانی از پرورش‌دهنده‌گان مرغ اجرایی کرده که سبب تشویق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش شده است.

معاون ریاست زراعت هرات می‌پذیرد که واردات گوشت مرغ از کشورهای همسایه بر کسب‌وکار تولیدکننده‌گان داخلی تأثیر منفی دارد، اما بر اساس سیستم اقتصاد بازار آزاد حکومت نمی‌تواند جلو واردات گوشت مرغ را بگیرد.

به باور او وزارت‌های مسوول در مرکز کشور باید برنامه‌ای جامع را برای پشتی‌بانی از تولیدکننده‌گان داخلی عملی نمایند و یکی از موارد مفید افزایش تعرفه گمرکی بر واردات گوشت‌های وارداتی است.

ریاست زراعت هرات پافشاری دارد که گوشت‌های واردشده از کشورهای خارجی باید پس از طی مراحل قانونی و با در نظر داشت معیارهای بهداشتی وارد شد و در غیر آن کسی نمی‌تواند گوشت مرغ را به کشور وارد کند.

 

اقدام وزارت زراعت

اتحادیه مرغ‌داران افغانستان چندی پیش با نشر اطلاعیه‌ای از اقدام وزارت زراعت برای پیش‌گیری از قاچاق مرغ و فرآورده‌هایش از کشورهای همسایه به افغانستان خبر داد. در بخشی از اعلامیه‌ی نشر شده از حساب کاربری این اتحادیه در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» آمده است: «بنا بر پیشنهاد اتحادیه مرغ‌داران افغانستان، محترم وزیر صاحب زراعت آبیاری و مال‌داری موافقت کرد تا در بندرهای تورخم، اسپین بولدک، اسلام‌قلعه و حیرتان بر واردات محصولات مرغ‌داری (اختصاصی) نماید تا از قاچاق، فساد و محصول ناچیز جلوگیری گردد.»

بر این اساس نصیراحمد درانی، وزیر زراعت طی نامه‌ای رسمی از وزارت مالیه خواسته است تا از قاچاق مرغ و فرآورده‌هایش از طریق ولایت‌های مرزی با کشورهای ایران و پاکستان پیش‌گیری کند و نماینده‌گان مرغ‌داران از واردات مرغ در این بندرها نظارت کنند.

در این درخواست که از سوی اتحادیه مرغ‌داران افغانستان نشر شده، مرزهای ولایات خوست، پکتیا، پکتیکا، نیمروز، فراه و هلمند، مسیرهای قاچاق گوشت و تخم مرغ به افغانستان دانسته شده است.

از سویی هم مقام‌های محلی هرات می‌گویند به دلیل سیستم اقتصاد بازار آزاد حکومت نمی‌تواند از واردات گوشت مرغ و تخم مرغ به کشور پیش‌گیری کند، اما وزارت‌های مسوول باید تعرفه‌‌ واردات بر این محصولات را افزایش دهند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در صحبت با روزنامه ۸صبح تأکید دارد وزارت‌های مالیه، تجارت و زراعت می‌توانند با هم‌آهنگی هم برای تولیدکننده‌گان سهولت ایجاد و برنامه‌های حمایتی را در سطح کشور اجرایی کنند.

به باور او یکی از بهترین اقدامات می‌تواند افزایش تعرفه‌ واردات گوشت مرغ و فرآورده‌های آن از کشورهای خارجی باشد که سبب پشتی‌بانی از تولیدکننده‌گان داخلی خواهد شد. بر اساس آمار ارایه شده از سوی اتحادیه مرغ‌داران هرات در افغانستان بیش‌تر از یک میلیارد دالر امریکایی در بخش پرورش مرغ و فرآورده‌هایش سرمایه‌گذاری شده است.

چندی پیش رییس‌جمهور غنی در جمع تولیدکننده‌گان مرغ تأکید نمود که با اضافه شدن گوشت مرغ به فهرست غذایی وزارت دفاع میلیون‌ها افغانی به مرغ‌داران سود رسیده، اما ظاهراً ورود گوشت‌های قاچاقی بیش‌تر از این برای مرغ‌داران زیان رسانده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن