تأثیرات منفی اقتصادی اعتصاب عمومی غور

محمدحسین نیک‌خواه

اعتصاب عمومی مردم غور در شهر فیروزکوه مرکز این ولایت ۱۰ روز ادامه داشت و در جریان آن افزون بر ادارات دولتی و نماینده‌گی بانک مرکزی در غور سه بانک غیردولتی نیز بسته شد.

از دید برخی ساکنان فیروزکوه بسته شدن بانک‌ها و ادارات دولتی تأثیرات منفی اقتصادی در پی داشت و مسوول آن حکومت مرکزی است که به خواست‌های اعتراض‌کننده‌گان در زودترین فرصت رسیده‌گی نکرد.

به روایت کنش‌گران مدنی غور در نخستین روز اعتصاب سرتاسری در فیروزکوه تمام دکان‌ها، مراکز تجارتی، رستورانت‌ها و بازارهای شهر بسته شد و ۱۰ روز اعتصاب و بسته‌بودن ادارات دولتی و بانک‌های خصوصی اثرات منفی اقتصادی در پی داشته است.

آگاهان امور اقتصادی در غور هشدار می‌دهند اگر حکومت به خواست‌های مردم باری دیگر بی‌توجهی کند، دامنه‌ی اعتراض بسیار گسترده‌تر خواهد شد و تمام عواقب اقتصادی آن برعهده حکومت مرکزی است.

در این میان مقام‌های محلی غور باور دارند که اعتصاب عمومی در این ولایت تأثیر زیادی بر روند کسب‌وکار مردم نداشته و جز بسته شدن ادارات دولتی و نماینده‌گی بانک مرکزی، دیگر بخش‌های اقتصادی به حالت عادی فعالیت داشته‌اند.

 

۱۰ روز اعتصاب

دور تازه‌‍‌ی اعتراض مردم غور در واکنش به گنجانده نشدن بودجه برای آسفالت شاهراه مرکزی و تأمین انرژی برق در این ولایت از نیمه‌شب سه‌شنبه اول دلو سال روان آغاز شد. اعضای حرکت «راه و روشنی» شب‌هنگام دروازه نهادهای دولتی به شمول دفتر والی غور را قفل زدند و خواستند از این طریق بر حکومت فشار وارد کنند تا به خواست‌شان رسیده‌گی کند.

روز چهارشنبه دوم دلو پس از آن‌که مجلس نماینده‌گان سند بودجه ملی سال ۱۳۹۹ خورشیدی را در آخرین روز کاری‌اش پیش از آغاز رخصتی‌های زمستانی تأیید کرد و بودجه برای آسفالت شاهراه مرکزی و تأمین برق در غور گنجانده نشد، موج بزرگی از ساکنان شهر فیروزکوه به خیابان‌های شهر ریخته و دست به اعتراض گسترده زدند.

برخی فعالان مدنی در غور روایت می‌کنند که در نخستین روز اعتراض تمام شهر تعطیل شد و افزون بر دکان‌ها و بازار حتا نانوایی‌ها نیز فعالیت نکردند و فیروزکوه حالت غیرعادی به خود گرفته بود.

کنش‌گران مدنی در این ولایت می‌پذیرند که اعتراض‌ حرکت «راه و روشنی» و بسته شدن تمام ادارات دولتی تأثیر منفی بر اقتصاد غور داشت و برای مردم شوک اقتصادی وارد شد، اما از نظر آن‌ها خواست‌های مردم و هدف نهایی معترضان که تأمین برق و آسفالت شاهراه مرکزی است برای آنان اهمیت زیادی دارد و حاضر هستند برای دست‌یافتن به این هدف، بیش‌تر از این هم قربانی بدهند.

 

تأثیرات منفی اقتصادی

فعالان مدنی ولایت غور می‌پذیرند که در جریان ۱۰ روز اعتصاب عمومی در این ولایت و مسدود شدن تمام ادارات دولتی مشکلاتی برای مردم به بار آمده است، اما اعتراض به گونه‌ی کاملاً مسالمت‌‌آمیز پایان یافته است.

وزیر نورانی، عضو شبکه‌ی نهادهای مدنی ولایت غور در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید در جریان اعتراض‌ها، به دلیل بسته شدن تمام ادارات دولتی روند عادی زنده‌گی مردم مختل شد.

او می‌افزاید افزون بر ادارات دولتی نماینده‌گی بانک مرکزی در ولایت غور و سه بانک غیردولتی نیز فعالیت نداشتند که این مسأله نیز تاثیر چشم‌گیر بر فعالیت اقتصادی مردم گذاشت.

از سوی دیگر آگاهان امور اقتصادی نیز باور دارند که اعتصاب عمومی مردم در ولایت غور تأثیر منفی بر اقتصاد این ولایت داشته است. عبدالبصیر سلطانی، استاد دانشگاه و آگاه امور اقتصادی در ولایت غور به روزنامه ۸صبح می‌گوید بسته شدن ادارات دولتی و بانک‌ها در غور روند دادوستد را مختل کرد.

از نظر آقای سلطانی اگر حکومت به خواست‌های معترضان توجه نکند و حرکت «راه و روشنی» اعتراض‌هایش را به شکل گسترده‌تر آغاز نماید، در غور حالت اضطرار ایجاد و ضربه‌ی بزرگی به اقتصاد این ولایت وارد خواهد شد.

این آگاه امور اقتصادی پافشاری می‌کند که مسوول بخشی از مشکلات اقتصادی در پی اعتراض‌های مدنی در غور حکومت مرکزی است و عواقب و تأثیرات منفی آن بر دوش حکومت است.

 

دیدگاه اداره محلی غور

افزون بر فعالان مدنی ولایت غور، اعضای شورای مشورتی شهر فیروزکوه و فعالان اقتصادی این شهر نیز باور دارند که بی‌توجهی حکومت در رسیده‌گی به خواست معترضان سبب طولانی شدن اعتصاب عمومی در این شهر شد و این مسأله تأثیر منفی بر کسب‌وکار مردم داشت.

حاجی الله‌نور، از فعالان اقتصادی در شهر فیروزکوه می‌گوید بیش‌تر فعالان اقتصادی و بازرگانان در این شهر نگران اوج گرفتن دوباره اعتراض با بی‌پروایی حکومت به خواست‌ معترضان هستند و بیم رکود وضعیت کسب‌وکار در این ولایت را دارند.

حاجی سلطان‌محمد، معاون شورای مشورتی شهرداری فیروزکوه و رییس وکلای گذر این شهر هم در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح مسوول عواقب ناگوار اقتصادی اعتصاب عمومی در این شهر را حکومت مرکزی می‌داند. به عقیده‌ی او اگر حکومت زودتر به خواست‌های مردم غور توجه می‌کرد اعتصاب سرتاسری در این شهر طولانی نمی‌شد.

با این حال اداره محلی غور دیدگاه متفاوتی در این خصوص دارد و تأکید می‌کند که در جریان اعتصاب عمومی تنها ادارات دولتی بسته بودند و توقف فعالیت نهادهای دولتی ازجمله بانک‌ها تأثیر چندانی بر وضعیت اقتصادی ولایت غور نداشته است.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به روزنامه ۸صبح می‌گوید جز روز اول اعتراض در روزهای دیگر تمام دکان‌ها و مراکز تجارتی در شهر فیروزکوه به شکل عادی فعالیت داشت و از نظر اداره محلی، اعتصاب عمومی تأثیر چندانی بر وضعیت غور نداشته است.

با همه‌ی این‌ها پس از ۱۰ روز اعتصاب عمومی سرانجام در پی سفر هیأت ریاست‌جمهوری به شهر فیروزکوه و امضای تفاهم‌نامه با معترضان اعتصاب عمومی در غور پایان یافت و اعضای حرکت «راه و روشنی» می‌گوید رییس‌جمهور به آنان وعده داده است تا از طریق «ویدیو کنفرانس» خواست‌‌شان را شخصاً بشنود و به مشکلات موجود در این ولایت رسیده‌گی کند.

دکمه بازگشت به بالا