نیاز به تلاش مشترک برای حفظ ارزش‌ها و منافع نانوشته

صفی‌الله امیری

کاهش کمک‌های مالی ایالات متحده امریکا و متحدانش بعد از سال ۲۰۱۴، اظهارات زلمی خلیل‌زاد، توییت‌های ترامپ و ده‌ها مثل دیگر نشان‌دهنده این است که دیگر کشورهای کمک‌کننده برای افغانستان، از ارزش‌های‌مان دفاع نخواهند کرد و می‌بایست که شهروندان افغانستان به پای منافع مشترک و ارزش‌های مشترک ایستاده شده و نگذارند که ارزش‌هایی چون مردم‌سالاری، آزادی بیان، حقوق شهروندی، حقوق زنان و ده‌ها ارزش دیگر قربانی مصحلت‌های سیاسی، گروهی و حزبی قرار گیرد.

شهروندان افغانستان برای رسیدن به مردم‌سالاری، نظام جمهوریت، آزادی بیان، دست‌رسی به حق تعلیم و تربیت مساوی برای دختران و پسران میلیون‌ها تن را قربانی دادند و نباید این ارزش‌ها در نبود کشورهای کمک‌کننده از میان برود. شهروندان کشور، مخصوصاً سیاسیون، فعالان مدنی و رسانه‌ها وظیفه دارند تا ارزش‌های مشترک را برای شهروندان افغانستان برجسته کنند، برای آن دادخواهی نمایند. قشر سیاسی، فعالان مدنی و اصحاب رسانه‌ها برای ارزش‌های مشترکی چون مردم‌سالاری، آزادی بیان، حقوق شهروندی و بشری، حقوق زنان، انتخابات و غیره همه قربانی داده‌اند و نباید برای رسیدن به منافع شخصی از این ارزش‌ها گذر کنند. در اوضاع و احوالی که دیگر کسی برای حفظ این ارزش‌ها هم‌سو و هم‌پیمان با شهروندان افغانستان نیست، بر سیاسیون کابل‌نشین لازم است تا برای حفظ جمهوریت و مردم‌سالاری نقاط مشترک و وصل را پیدا کنند تا شهروندان بتوانند خود را در آیینه‌ی تمام‌نمایی جمهوریت و مردم‌سالاری ببینند.

گرد هم‌آوری شهروندان زیر یک چتر برای دفاع از ارزش‌ها و آنچه را برای آن قربانی داده‌ایم از وظایف سیاسیون است و باید برای رسیدن به یک افغانستان مرفه و پیش‌رفته از موضع ارزش‌های مشترک دفاع کنند و در مقابل ضدارزش‌ها ایستاده‌گی کنند. شهروندان کشور برای رسیدن به صلح دوام‌دار، اقتصاد پیش‌رفته، دست‌رسی به تعلیم و تربیت با کیفیت بهتر، نظام جمهوری، آزادی بیان، آزادی‌های بشری قربانی داده و می‌دهند و نقطه‌ی وصل همه‌ی اقوام و مذاهب همین ارزش‌های مشترک است که باید به آجندای ملی بدل شود و هر شهروندی برای رسیدن به این ارزش‌های مشترک تلاش کند.

ابهام در تعریف منافع ملی، ابهام در باورها و ارزش‌های مشترک و نبود اراده‌ی قوی برای مبارزه با چالش‌ها در کشور سبب شده که یک تعداد از شهروندان برای رسیدن به منافع شخصی، همه ارزش‌ها و منافع عمومی را زیر پا کنند. سیاسیون، فعالان مدنی، رسانه‌ها و شهروندان برای رسیدن به تعریف واضح از ارزش‌ها و منافع دور یک فکر که دور از دغدغه‌های، قومی، سمتی و حزبی باشد جمع شوند و برای فردای بهتر برای کشورشان تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

از ابزارهای مشترک که می‌تواند شهروندان در دور هم گرد آورد، انگیزه‌دهی برای اشتراک در انتخابات پیش روی است که نشان‌دهنده عزم قوی شهروندان کشور برای حفظ نظام جمهوریت و مردم‌سالاری خواهد بود. سیاسیون و رسانه‌ها بیش‌تر از همه باید تلاش کنند تا شهروندان برای شرکت در انتخابات انگیزه داشته باشند، تا بتوانیم ارزش‌های که دیگران برای آن دیگر نخواهند جنگید را پاس بداریم و نشان دهیم که ارزش‌های‌شان را در دشوارترین روزها حفظ می‌کنیم.

سیاسیون و قانون‌گذاران تلاش کنند تا منافع و ارزش‌های افغانی و ملی را مکتوب نمایند. منافع و ارزش‌های مشترک که داریم مکتوب نیست و نمی‌توانیم در وقت ضرورت به آن استناد کنیم. تعریف و مشخص شدن منافع و ارزش‌ها بر اساس قوانین می‌تواند قشر سیاسی و نخبه‌گان را از رفتن به بیراه در زمان‌های حساس که کشور نیازمند آن است باز بدارد. زمانی که منافع و ارزش‌های مکتوب نیست نباید توقع داشته باشیم که دیگران برای منافع‌مان خواهند جنگید. ارزش‌ها و منافع مشترک می‌تواند شهروندان را برای مدتی بی‌پایان در کنار هم نگه دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن