نیاز صلح در مرگ‌بارترین کشور جهان؛ دو هزار و ۱۱۷ غیرنظامی در نُه ماه اخیر کشته شده‌اند

حسیب بهش

یافته‌های دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد، یوناما، نشان می‌دهد که در جریان نُه ماه سال روان میلادی، حدود شش هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌اند. این رقم در واقع کم‌ترین میزان تلفات غیرنظامیان است که از سال ۲۰۱۲ میلادی به این سو ثبت می‌شود. با این حال، شمار زخمیان در این مدت کاهش یافته، اما در شمار کشته‌شده‌گان تغییر محسوس نیامده است. عوامل اصلی تلفات غیرنظامیان در این مدت نیز بیش‌تر درگیری‌ها و انفجارها خوانده شده است. بدین ترتیب، طالبان در ۴۵ درصد تلفات نقش داشته‌اند و نیروهای امنیتی نیز در ۲۳ درصد این تلفات مقصر دانسته شده‌اند. آمارها هرچند نشان می‌دهد که میزان تلفات غیرنظامیان در سال روان در مقایسه با سال گذشته میلادی حدود ۳۰ درصد کاهش یافته، اما با وجود تعهد طالبان به کاهش خشونت‌ها، هیچ گونه کاهش در تلفاتی که از سوی این گروه وارد شده، دیده نمی‌شود. افزون بر این، ۸۵ درصد مصاحبه‌شونده‌گان این گزارش گفته‌اند که در جریان درگیری‌ها، انفجارها و حملات هوایی به گونه درازمدت یا دایمی معلول شده‌اند. این نهاد در گزارش نُه ماه‌اش تصریح کرده است که افغانستان با وجود آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح، هم‌چنان به عنوان یکی از مرگ‌بارترین کشورها برای غیرنظامیان باقی مانده‌ است و از طرف‌ها خواسته است که دست‌کم برای حفظ جان مردم‌شان، به گفت‌وگو در روی میز اولویت دهند.

یوناما روز سه‌شنبه، ششم عقرب گزارش تلفات غیرنظامیان در نُه ماه اخیر سال روان میلادی را نشر کرد. این نهاد گفته است که در جریان خشونت‌های نُه ماه اخیر، دو هزار و ۱۱۷ غیرنظامی کشته و سه هزار و ۸۲۲ تن دیگر زخمی شده‌اند. هرچند این کم‌ترین تلفات غیرنظامیان در هشت سال اخیر است اما شمار کشته‌شده‌گان هم‌چنان طبق روان عادی «بلند» خوانده شده است. تلفات به غیرنظامیان در سال روان بیش‌تر در نتیجه درگیری‌ها و انفجارها وارد شده است. بر اساس آمار یوناما، ۶۰۶ غیرنظامی در جریان درگیری‌های نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان کشته و یک هزار و ۶۶۹ تن زخمی شده‌اند که ۳۸ درصد مجموع آمار را در بر می‌گیرد. افزون بر این، ۵۲۵ غیرنظامی در نتیجه انفجارها کشته و یک هزار و ۱۷۵ تن دیگر زخمی شده‌اند. از این آمار، ۶۹ کشته و ۳۵۷ زخمی آن در نتیجه حملات انتحاری بوده و سایر تلفات نیز برخاسته از ماین‌های چسپکی و کنار جاده‌ای خوانده شده است. بدین صورت، آمار تلفات برخاسته از انفجارها در مقایسه با سال گذشته میلادی، ۴۳ درصد افزایش یافته است.

 

افزون بر این، ۵۳۱ تن در جریان نُه ماه اخیر میلادی در حملات هدف‌مند ترور شده‌اند و در نتیجه این حملات، ۴۰۳ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند. در واقع آمار کشته‌شده‌گان ترورهای هدف‌مند، ۱۶ درصد همه آمار را تشکیل می‌دهد و در مقایسه با سال گذشته میلادی، ۱۶ درصد بیش‌تر شده است. این نهاد تصریح می‌کند که در جریان حملات هوایی بر منازل مسکونی و برخی از نقاط دیگر، ۲۵۶ غیرنظامی کشته و ۲۴۴ تن زخمی شده‌اند که هشت درصد همه تلفات را در بر می‌گیرد. ارزیابی یوناما هم‌چنان بیان‌گر آن است که ۸۶ غیرنظامی در نتیجه انفجار بقایای بازمانده از جنگ کشته و ۲۱۲ تن دیگر زخمی شده‌اند که پنج درصد مجموع آمار را احتوا می‌کند. تلفات چهار درصد دیگر که ۱۱۳ کشته و ۱۱۹ زخمی را شامل می‌شود، در نتیجه سایر خشونت‌ها به غیرنظامیان تحمیل شده است.

گروه طالبان در این خشونت‌ها نقش اساسی را داشته است و مبتنی بر آمار نشر شده، جنگ‌جویان این گروه مسوولیت ۳۸ درصد مجموع تلفات را به دوش داشته‌اند. بر اساس گزارش یوناما، طالبان در کشتن یک هزار و ۲۱ غیرنظامی و زخمی کردن یک هزار و ۶۲۲ غیرنظامی دیگر مقصر بوده‌اند. از سویی هم، ۴۶۶ کشته و ۹۱۶ زخمی غیرنظامیان برخاسته از حملات نیروهای امنیتی است که ۲۳ درصد مجموع تلفات را شامل می‌شود. نیروهای بین‌المللی نیز در کشتن ۸۳ غیرنظامی و زخمی کردن ۳۰ تن دیگر آنان مقصر خوانده شده‌اند که سه درصد مجموع آمار را احتوا می‌کند. در این میان، ۲۷ کشته و ۳۹ زخمی غیرنظامیان به سایر نیروهای وابسته به حکومت و ۲۶ کشته و ۵۹ زخمی نیز به گروه‌های مسلحی که از سوی حکومت حمایت می‌شود، نسبت داده شده است که هر کدام یک یک درصد مجموع آمار را احتوا می‌کند.

بر اساس نمودار یوناما، تلفات غیرنظامیان توسط گروه طالبان و نیروهای امنیتی از ماه جنوری سال روان میلادی در حال افزایش بود و تا ماه سپتامبر شکل صعودی داشته است. این تلفات بین زمان گشایش مذاکرات بین‌الافغانی و اواخر ماه گذشته میلادی بیش‌تر شده است. با این حال، حملات گروه داعش سینوسی بوده که در برخی از ماه‌ها افزایش داشته، اما در برخی دیگر کاهش یافته است. بدین ترتیب، یوناما معتقد است که با وجود تکرار طالبان از تعهد به کاهش خشونت‌ها، هیچ تغییری در تلفات برخاسته از حملات این گروه دیده نشده است. به گفته این نهاد، تلفات غیرنظامیان در جریان دوازدهم تا اخیر ماه سپتامبر میلادی در واقع بیش‌تر آمار تلفات غیرنظامیان از زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خوانده شده است.

یوناما در گزارش خود تذکر داده است که کودکان بیش‌ترین نقش را در تلفات نُه ماه اخیر داشته‌اند. بر اساس این آمار، ۵۵۳ کودک در جریان نُه ماه سال جاری میلادی کشته و یک هزار و ۲۹۵ کودک دیگر زخمی شده‌اند که ۳۱ درصد کُل آمار را در بر می‌گیرد. ۷۹ درصد این تلفات در نتیجه انفجارها به کودکان وارد شده است. هرچند این آمار در مقایسه با سال پیش ۴۷ درصد کاهش یافته، اما یوناما هم‌چنان از آسیب‌پذیری کودکان در جنگ کنونی ابراز نگرانی کرده است. از میان مجموع این آمار، ۲۴۶ کشته و ۴۷۶ زخمی آن به پای نیروهای دولتی ثبت شده است. این نهاد هم‌چنان دریافته است که مخالفان مسلح حکومت، به‌ویژه طالبان در کشتن ۱۹۲ کودک و زخمی ساختن ۵۲۳ تن دیگر آن مقصر اند. افزون بر این، یوناما از افزایش کودکان در صفوف جنگی خبر داده و گفته است که این شمار در سال گذشته میلادی ۴۹ کودک بود، در سال رون به ۱۵۵ کودک افزایش یافته است. از این میان، ۱۴۴ کودک توسط گروه طالبان و ۱۱ کودک توسط نیروهای امنیتی برای مقاصد جنگی استفاده می‌شوند.

یوناما هم‌چنان ۴۵ حمله بر نهادهای آموزشی و ۵۲ حمله بر مراکز صحی را در نُه ماه سال روان میلادی ثبت کرده است. این نهاد در ادامه از طرف‌های درگیر خواسته است که بر نهادهای آموزشی و صحی حمله نکنند؛ زیرا سبب کشتار غیرنظامیان می‌شود. در تازه‌ترین مورد، دست‌کم ۲۶ غیرنظامی در جریان حمله انتحاری بر آموزشگاه کوثر دانش کشته و حدود ۷۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. ماین‌های چسپکی که برای ترورهای هدف‌مند استفاده می‌شود نیز نقش اساسی در تلفات غیرنظامیان دارد. یوناما می‌گوید که شمار افرادی که در این حملات کشته شده‌اند، ۳۲۳ نفر است و ۲۶۱ تن دیگر زخمی برداشته‌اند. زنان ۳۱ درصد این آمار و کودکان نیز ۱۲ درصد آن را تشکیل داده‌اند. افزون بر این، این نوع حملات ۴۴ درصد افزایش یافته است که طالبان در ۹۹ درصد آن مقصر دانسته شده‌اند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد، یوناما، در گزارش خود گفته است که با توجه به شرایط، طالبان توانایی کاهش در آمار تلفات غیرنظامیان را دارند و باید این تلفات را کاهش دهند. این نهاد هم‌چنان دریافته است که حملات بر غیرنظامیان تاثیر شدیدی بر زخمیان رویداد داشته است. این نهاد که در جریان گزارش خود با پنج هزار ۹۳۹ تن از زخمیان و نزدیکان‌شان مصاحبه کرده، دریافته است که ۸۳ درصد از زخمیان رویداد با معلولیت دایمی یا درازمدت روبه‌رو شده‌اند. از این میان، همه افراد مصاحبه‌شونده از تاثیر مخربی که حملات بر روان‌شان گذاشته است، سخن گفته‌اند. ۹۰ درصد مصاحبه‌شونده‌گان گفته‌اند که در جریان حملات نُه ماه اخیر، صدمات اقتصادی دیده‌اند و ۲۲ درصد حتا به ترک خانه‌های شان مجبور شده‌اند. ۶۸ درصد از مصاحبه‌شونده‌گان تصریح کرده‌اند که پس از حملات، از جامعه دوری می‌کنند و به انزوای اجتماعی دچار شده‌اند.

از میان مجموع مصاحبه‌شونده‌گان، ۱۷ درصد گفته‌اند که توسط یکی از طرف‌های درگیر از شرایط‌‌‌شان باخبر شده‌اند. ۴۵ درصد از این افراد گفته‌اند، یوناما تنها نهادی است که در این جریان از آنان پیرامون حملات پرسیده است. ۱۴ درصد از مصاحبه‌شونده‌گان نیز  دریافت کمک مالی پس از آسیب‌ها را تایید کرده‌اند و بیش از ۷۵ درصد هنوز برای دریافت این کمک‌ها منتظر اند. ۱۵ درصد از این افزاد هم‌چنان گفته‌اند که پس از وارد شدن تلفات، از سوی طرف‌های درگیری با آنان تماس برقرار و غم‌شریکی شده است. بدین ترتیب، آمار تلفات غیرنظامیان با وجود گفت‌وگوهای صلح، در مقایسه با سال گذشته میلادی ثابت باقی مانده است و تغییر آن‌چنانی در آن دیده نمی‌شود.

یوناما در این گزارش گفته است که مذاکرات بین‌الافغانی فرصت خوبی را فراهم کرده است تا طرف‌ها با درک ابعاد آسیب‌های جنگ، از خشونت‌ها بکاهند. بیش‌تر مصاحبه‌شونده‌گان گفته‌اند که آنان فقط صلح می‌خواهند. یک تن در غرب کشور که همه فرزندانش را در انفجار از دست داده، به یوناما گفته است که هیچ چیزی توقع ندارد، اما می‌خواهد تنها مطمین شود که پدر دیگری آسیب نمی‌رساند و فرزندانش کشته نمی‌شود. هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در ادامه گزارش نُه ماهه خود، از طرف‌ها خواسته است که به گفت‌وگو اولویت دهند و برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، هرچه زودتر تصمیم‌گیری کنند.

یوناما در حالی به کاهش خشونت‌ها تاکید دارد که هنوز مذاکرات تاثیر محسوس بر میدان‌های جنگ نداشته است. پس از گشایش مذاکرات در بیست‌ودوم سنبله، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان شدت یافته است. افزون بر آمار یوناما که محدود به یکم جنوری سال روان میلادی تا آخر سپتامبر است، شمار زیادی از غیرنظامیان در جریان ۲۷ روز ماه اکتوبر نیز صدمه دیده‌اند. این ماه هم‌زمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در هلمند، بغلان، بدخشان و کندز است که تلفات زیادی برای غیرنظامیان در پی دارد. گفتنی است که بر اساس معلومات نهادهای امنیتی، هم اکنون جنگ در ۲۶ ولایت کشور ادامه یافته و طالبان با وجود اعلام تعهد به کاهش خشونت‌ها، حملات تهاجمی‌شان را ادامه داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن