انتخابات شهرداری‌ها در برنامه امسال کمیسیون مستقل انتخابات نیست

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که آنان مصروف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی‌اند و در رابطه به برگزاری انتخابات شهرداری‌ها با نهاد‌های ذی‌دخل نشست‌هایی می‌گیرند.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه، اول ثور در صحبت با ۸صبح گفت که نظر نهاد‌های مربوط را در رابطه به انتخابات شهرداری‌ها می‌گیرند. آقای سادات افزود که کمیسیون مستقل انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را پیش رو دارد و مصروف پلان عملیاتی آن استند.

در همین حال یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه یا فیفا می‌گوید که برگزاری انتخابات شهرداری باید جز تقویم انتخاباتی می‌شد. آقای رشید افزود: «کمیسیون مستقل انتخابات باید رسماً‌ اعلام کند که در سال روان انتخابات شهرداری‌ها را برگزار می‌کند.» او هم‌چنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، هیچ نوع پلانی برای برگزاری انتخابات شهرداری‌ها تا هنوز ندارد.

در عین حال حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های دیده‌بان شفافیت انتخاب می‌گوید که هم‌آهنگی لازم میان کمیسیون‌های انتخاباتی و اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی برای برگزاری انتخابات شهرداری‌ها وجود ندارد.

آقای شینواری افزود که با توجه به وضعیت سیاسی موجود و مشکلات انتخابات پارلمانی گذشته معلوم نیست که کمیسیون‌ مستقل انتخابات هم‌زمان انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات پارلمانی غزنی و انتخابات شهرداری‌ها را می‌تواند برگزار کند یا نه.

او هم‌چنان گفت: «برگزاری انتخابات شهرداری‌ها به عنوان نمونه در سطح دو ولایت هم قابل استقبال است، اگر مقام‌های محلی و کمیسیون مستقل انتخابات اراده‌ی جدی برای آن داشته باشد.»

مسوول برنامه‌های دیده‌بان شفافیت انتخاب تصریح کرد که تاریخ برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در تقویم انتخابات مشخص نشده است. حبیب‌الله شینواری خاطرنشان کرد که باید کمیسیون‌های انتخاباتی و اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی به صورت مشترک و هم‌آهنگ روی برگزاری انتخابات شهرداری‌ها کار کنند.

به تازه‌گی عبدالمتین بیک، رییس اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی گفته است که برگزاری انتخابات شهرداری‌ها از اولویت این اداره در سال روان است و تلاش می‌کنند حتا در یک یا دو شهر، شهرداران را از طریق انتخابات تعیین کنند.

عبدالمتین بیک تصریح کرده است که در سال گذشته شهردار‌‌ها در بیش‌تر شهرهای بزرگ از طریق رقابت استخدام شده‌اند که از این میان شهرداران ولایت‌های دایکندی و میدان‌‌وردک زنان‌اند. بر اساس قوانین، باید شهرداران در یک روند انتخاباتی با اشتراک مستقیم شهروندان انتخاب شوند. این در حالی است که در طول ۱۸ سال گذشته هیچ انتخاباتی برای تعیین شهرداران برگزار نشده است.

تعیین بانویی برای شهرداری میدان‌وردک در سال گذشته جنجال‌ساز هم شد. ظریفه غفاری، شهردار میدان‌وردک پس از هشت ماه در ماه حوت سال گذشته رسماً کارش را به عنوان شهردار میدان‌وردک آغاز کرد.

خانم غفاری، دلیل این تأخیر را حاکمیت نگاه مردسالارانه دانسته بود. به گفته او، خیلی‌ها فکر می‌کردند که یک شهردار زن قادر نیست که یک شهر را اداره کند. با وجود تمام مانع‌ها خانم غفاری اکنون به عنوان شهردار میدان‌وردک به کارش ادامه می‌دهد.

با این حال مقام‌های اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی روی افزایش سهم زنان در رهبری این اداره تاکید می‌کنند و می‌گویند که شمار بانوان در رهبری جایگاه‌های بلند محلی، افزایش می‌یابد.

 

انتخابات غزنی چطور برگزار می‌شود؟

در کنار نامعلوم بودن انتخابات شهرداری‌ها، هنوز روشن نیست که انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی چگونه برگزار می‌گردد.

پیشنهاد کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی با استفاده از نظام انتخاباتی رأی واحد غیرقابل انتقال یا «SNTV» با مخالفت کمیته سیاسی احزاب روبه‌رو شده است، اما هم‌زمان نهادهای ناظر انتخاباتی با این پیشنهاد اعلام موافقت کرده‌اند. کمیسیون مستقل انتخابات در چهاردهم حمل اعلام کرد که امکان برگزاری انتخابات آینده شوراهای ولایتی با استفاده از نظام انتخاباتی چندبعدی یا «MDR» در کشور وجود ندارد. این کمیسیون در طرح تعدیل قانون انتخابات، پیشنهاد کرده است که انتخابات آینده شوراهای ولایتی در چهارچوب نظام انتخاباتی «SNTV» برگزار شود، پیشنهادی که در صورت تصویب کابینه، می‌تواند به دور تازه‌ای از جنجال‌ها بر سر چگونه‌گی برگزاری این انتخابات در ششم میزان سال روان منجر شود.

پیشنهاد کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی با استفاده از نظام انتخاباتی «SNTV»  در چهارچوب طرح تعدیل قانون انتخابات به کابینه حکومت فرستاده شده است. این پیشنهاد و طرح هنوز در جلسه کابینه تصویب یا رد نشده است.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنان منتظر فیصله کابینه‌اند.

دکمه بازگشت به بالا