رانش کوه در سمنگان بیش از ۸۰ خانواده را بی‌جا کرد

۸صبح، کابل: در پی رانش زمین و کوه در ولسوالی دره‌صوف بالای ولایت سمنگان، ده‌ها خانواده بی‌جا شده‌اند.

محمدعلی حسنی، ولسوال دره‌صوف بالای ولایت سمنگان، می‌گوید که رانش زمین در روستای «حسنی» این ولسوالی حدود ۸۰ خانواده را مجبور کرده‌ است که خانه‌های‌شان را ترک کنند.

ولسوال دره‌صوف بالای سمنگان روز چهارشنبه، هژدهم جدی، به روزنامه ۸صبح گفت که رانش زمین و کوه در این روستا در اوایل ماه جدی آغاز شده بود و ادامه دارد.

او گفت که در پی رانش زمین، حدود ۱۰۰ خانه به صورت قسمی در روستای حسنی ولسوالی دره‌صوف بالای ولایت سمنگان تخریب شده است. یک مسجد و یک مکتب نیز در جمع مکان‌هایی است که از رانش زمین آسیب دیده و تخریب شده است. تلفات انسانی از حادثه رانش زمین گزارش نشده است.

محمدعلی حسنی افزود که بیش‌تر خانه‌ها درز برداشته و به همین دلیل او از مردم خواسته است تا برای جلوگیری از تلفات انسانی، خانه‌های‌شان را ترک کنند.

او گفت که حدود ۸۰ خانواده خانه‌های‌شان را ترک کرده‌ و در خانه‌های نزدیکان‌شان پناه‌گزین شده‌اند.

ولسوال دره‌صوف بالای سمنگان جغرافیای این ولسوالی را کوهستانی توصیف کرد.

این ولسوالی در ۱۳۵ کیلومتری شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان، واقع شده است.

محمدعلی حسنی می‌گوید که از سال ۱۳۷۱ خورشیدی به این سو چهار بار کوه در روستای «حسنی» ولسوالی دره‌صوف‌ بالای ولایت سمنگان رانش کرده است که تلفات انسانی در پی نداشته است.

او افزود که در قسمت پایین کوه یک چشمه قرار دارد که جذب آب در آن سبب می‌شود که این کوه رانش کند. به گفته او، در فصل زمستان با بارش برف و باران، رانش زمین بیش‌تر می‌شود و سرعت می‌گیرد.

ولسوال دره‌صوف از جانب دیگر گفت که این مسأله با مرکز ولایت و وزارت دولت در امو رسیده‌گی به حوادث در میان گذاشته شده است و قرار است یک هیأت برای بررسی این حادثه به ساحه بیاید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن