الکلاسیکو پربیننده‌ترین رویداد ورزشی در افغانستان

محمد عمر کمال

همه ما کم و بیش در مورد الکلاسیکو یا همان بازی جذاب فوتبال میان دو تیم پرطرفدار دنیا که همانا بارسلونا و رئال مادرید است، آگاهی داریم. اما چه خوب است که در این مورد بیشتر بدانیم و این که چگونه بازی این دو تیم سبب شد تا جهان فوتبال به دو حصه‌ی مساوی تقسیم شود.

تیم فوتبال بارسلونا در ۲۹ نوامبر سال ۱۸۹۹ میلادی توسط عده‌ی سویسی، انگلیسی و اسپانیایی به رهبری خوان گامپر در منطقه‌ی کاتالونیای اسپانیا تأسیس شد. بارسلونا که به نام بارسا نیز شهرت دارد، به نوعی نهادی بود بیشتر برای ترویج فرهنگ کاتالونیایی و کاتالانیسم در جهان و به همین دلیل عبارت «فراتر از یک باشگاه» یا به کاتالانی «Mésque un club»  برای آن به کار برده می‌شود. سرود رسمی این باشگاه توسط جوزپ ماریا اسپیناس که موسوم به El Cant del Barça است، ساخته شده است. ورزشگاه بارسلونا کمپ نو یا نیوکمپ نام دارد که با ظرفیت مجموعی ۹۹۳۵۴ نفر، بزرگترین ورزشگاه اروپا است. این تیم دومین باشگاه ثروتمند جهان با درآمدی بالغ بر ۳۶۶ میلیون یورو در سال است و حدود ۲۵.۷ درصد مردم اسپانیا طرفدار بارسلونا استند. بارسلونا با به دست آوردن ۸۹ جام بالاتر از رئال مادرید با ۸۸ جام در تمامی تورنمنت‌ها، بیشترین جام را در میان تیم‌های پنج لیگ معتبر اروپایی به دست آورده است. این تیم ۲۵ قهرمانی در لالیگا، ۳۰ قهرمانی در کوپا دل ری یا جام پادشاهی اسپانیا، ۱۲ قهرمانی در سوپر جام اسپانیا، ۲ قهرمانی در کوپا دی لالیگا، ۳ عنوان کوپا ایوا دورته، ۵ عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۵ قهرمانی در سوپر جام اروپا، ۴ قهرمانی در جام اروپا و ۳ قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان یکی از پُر افتخارترین تیم‌های باشگاهی تاریخ جهان است.

در سمت مقابل اما رئال مادرید که بیشتر معروف به کهکشانی‌ها است، حضور دارد و در ۶ مارچ ۱۹۰۲ و سه سال پس از تأسیس بارسلونا این تیم ایجاد شد. در واقع عده‌ای از دانشجویان، دانشگاه‌های کمبریج و آکسفورد که در مادرید حضور داشتند، در سال ۱۸۹۷ باشگاهی را به نام «آسمان» ایجاد کردند و در سال ۱۹۰۰ این باشگاه به دو باشگاه دیگر تقسیم شد و در سال ۱۹۰۲ رسماً رئال مادرید به میان آمد. واژه‌ی رئال در زبان اسپانیایی به معنای «سلطنتی» می‌باشد و نام کامل این تیم به زبان اسپانیایی Real Madrid Club de Fútbol بوده که به معنای «باشگاه فوتبال مادرید پادشاهی» است.

در سال ۱۹۲۰ میلادی شاه آلفونسو سیزدهم لقب رئال را به این تیم داد. رئال مادرید در اسپانیا بالاتر از بارسلونا پردرآمدترین تیم لیگ فوتبال این کشور است. ورزشگاه خانه‌گی آن‌ها سانتیاگو برنابئو بوده که گنجایش ۸۰۳۵۴ نفر را در یک وقت دارا است و از سال ۱۹۴۷ به ورزشگاه اختصاصی این تیم مبدل شده است. برنابئو ۴ بار طی سالیان ۱۹۵۷، ۱۹۶۹، ۱۹۸۰ و ۲۰۱۰ میزبان دیدار نهایی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا بوده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات دو باشگاه برمی‌گردد به سال ۱۹۴۳ جایی که دو تیم در مرحله‌ی نیمه‌نهایی رقابت‌های کوپا دل جنرالسیمه برابر هم قرار گرفتند، بازی رفت با برتری سه بر صفر بارسا به پایان رسید، اما در برگشت گفته می‌شود که رییس امنیت دولت فاشیستی فرانکو به همراه ۴ بازجوی خشن خود وارد رختکن بارسلونا شد و بازیکنان و خانواده‌های این تیم را تهدید به مرگ کرد. او گفت: «اگر شما امروز فوتبال بازی می‌کنید به خاطر سخاوت بیش از حد فرانکو است، پس با باختن در برابر رئال مادرید وی را خشنود سازید.» همین بود که بارسا با نتیجه‌ی ۱۱ بر ۱ به رئال مادرید باخت، هرچند بعداً رئال مادرید به همین دلیل این نتیجه را از فهرست نتایج تاریخ باشگاه خود حذف کرد. رئال مادرید با به دست آوردن ۱۲ جام قهرمانی لیگ قهرمانان فوتبال اروپا، ۳۳ قهرمانی در لالیگا، ۱۹ قهرمانی در کوپا دل ری، ۱۰ سوپر جام اسپانیا، ۴ سوپر جام اروپا، ۲ جام یوفا و ۳ قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان پُرافتخارترین تیم اسپانیا و اروپا است.

الکلاسیکو بیشتر واژه‌ی معروف برای دیدارهای تاریخی امریکای جنوبی بوده ولی در اسپانیا نیز این واژه برای نبرد بارسلونا و رئال مادرید، استفاده می‌شود. دو تیم تا کنون در تمامی رقابت‌ها (رسمی و غیر رسمی) ۲۷۰ بار برابر هم صف آرایی کرده‌اند که سهم بارسا ۱۱۲ برد، سهم رئال مادرید ۹۹ برد بوده و ۵۹ دیدار دو تیم نیز با نتیجه‌ی مساوی به پایان رسیده است. در واقع رقابت این دو تیم به جز سالیان اخیر، بیشتر سیاسی بوده تا ورزشی، چون رئال مادرید در منطقه‌ی کاستیای اسپانیا و در شهر مادرید قرار دارد و بارسلونا در منطقه‌ی کاتالونیا و شهر بارسلونا، رقابت سیاسی این دو منطقه سبب جذابیت بیشتر این دیدار شده است. بارسایی‌ها از سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۷۵ که جنرال فرانکو حاکم اسپانیا بود، بیشتر تلاش می‌کردند، رقابت سیاسی‌شان را در زمین فوتبال به نمایش بگذارند، چون فرانکو به جز کاستیایی‌ها دیگر مذاهب و قوم‌ها را مثل کاتالان‌ها و باسک‌ها تضعیف کرده بود.

مهم‌ترین نتایج سالیان اخیر این دو تیم برتری بارسایی‌ها با نتایج شش بر دو، پنج بر صفر، چهار بر صفر و سه بر صفر برابر رئال مادرید و برتری رئال مادرید با نتایج چهار بر یک، سه بر یک و سه بر یک برابر بارسا بوده است.

دو تیم قرار است امروز یکشنبه رأس ساعت ۱۱:۱۵ دقیقه‌ی شب به وقت کابل از هفته‌ی سی‌وششم لالیگا در ورزشگاه نیوکمپ به میزبانی بارسلونا برابر هم صف‌آرایی کنند. کاتالان‌ها در بازی رفت که به میزبانی رئال مادرید از هفته‌ی هفدهم لالیگا برگزار می‌شد، موفق شدند با نتیجه‌ی سه بر صفر برابر رئال مادرید به پیروزی برسند، آنان هم اکنون دو جام داخلی (لالیگا و کوپا دل ری) را برده اند و در واقع این بازی برای هر دو تیم بیشتر تشریفاتی بوده و تکلیف قهرمان این فصل لالیگا قبلاً مشخص شده است. اما با آن هم به دلیل حساسیت بالای این دیدار میان هواداران و بازیکنان این دو تیم جذابیت همیشه‌گی آن پا برجا خواهد بود.

ترکیب ابتدایی ۱۱ نفره‌ی بارسلونا به احتمال قریب به یقین تراشتگن، آلبا، اومتیتی، پیکه، روبرتو، بوسکتس، راکیتیچ، کوتینیو، اینیستا، سوارز و مسی خواهد بود و در سمت مقابل نیز احتمال می‌رود بازیکنان نظیر ناواس، مارسلو، راموس، ناچو، لوکاس وازکز، کاسیمیرو، کروس، مودریچ، اسنسیو، بنزما و رونالدو در ترکیب اصلی کهکشانی‌ها قرار گیرند. رئال مادرید جدا از این بازی یک بازی مهم دیگر نیز در دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا برابر لیورپول که در کیف اوکراین برگزار می‌شود، خواهد داشت. هم اکنون در لالیگا بارسلونا در مکان اول قرار دارد و قهرمانی خود را مسجل کرده است، اتلتیکو دوم است و رئال مادرید نیز در جایگاه سوم بالاتر از والنسیای رده چهارمی قرار دارد. در جدول بهترین گل‌زنان نیز مسی با ۳۲  گل اول است، رونالدو با ۲۴ گل دوم است و لوئیز سوارز، ایگو آسپاس و انتونیو گریزمان هر یک با ۲۳، ۲۰ و ۱۹ گل سوم تا پنجم اند.

به هر حال شور و اشتیاق میان هواداران این دو تیم در افغانستان خیلی زیاد بوده و شما از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا اتاق‌های درسی در دانشگاه‌ها، مکاتب، رستورانت‌ها، موترها و… هر کجا سری بزنید حتماً در مورد الکلاسیکو می‌شنوید. در واقع شوق به فوتبال سبب شده است تا تنها دلخوشی باشنده‌گان کابل و سایر ولایات کشور که اخیراً رویدادهای ناگواری را سپری می‌کنند، همین ورزش و به ویژه‌ خصوص فوتبال باشد. همین امر هم سبب شده تا اخیراً صفحه‌ی رسمی لالیگا در فیسبوک طی یک نظر سنجی به زبان فارسی از مخاطبین افغان این صفحه بپرسد که طرفدار کدام تیم استید؟!

به هر حال منتظر می‌مانیم و می‌بینیم که آیا رئال مادرید می‌تواند ریکارد شکست‌ناپذیری بارسا در لالیگا را بشکند و یا این آبی‌اناری‌ها استند که مقتدرانه شکست ناپذیر باقی می‌مانند؟!

دیدگاه are closed.