صرافان کشور در یک حرکت اعتراضی دست به اعتصاب کاری زدند

۸صبح، کابل: صرافان کشور در یک حرکت اعتراضی دست به اعتصاب کاری زده‌اند. شماری از صرافان روز شنبه، هژدهم دلو در اعتراض به تصمیم تازه بانک مرکزی در برابر سرای شهزاده، مرکز تبادله‌ اسعار تجمع و اعتصاب عمومی اعلام کردند.

قاضی میرافغان صافی، رییس شورای سراسری صرافان افغانستان به روزنامه ۸صبح گفت تا زمانی که خواست‌ها و پیشنهادات صرافان از سوی بانک مرکزی پذیرفته نشود، صرافان کار نمی‌کنند.

به گفته او، همه صرافان کارشان را تعطیل کرده و مراکز خدمات پولی را بسته‌اند و در لیلام‌های بانک مرکزی نیز شرکت نمی‌کنند.

بانک مرکزی اخیراً تصمیم «شرکت‌سازی» فعالیت صرافان و عرضه‌کننده‌گان خدمات پولی را روی دست گرفته است. طبق این تصمیم صرافی‌های شخصی به شرکت‌های پولی تبدیل و سپس برای‌شان جواز داده می‌شود.

بانک مرکزی می‌گوید که این تصمیم براساس تعهدات این بانک به شرکای بین‌المللی‌اش برای مبارزه با پول‌شویی و تمویل تروریسم روی دست گرفته شده است.

رییس شورای سراسری صرافان افغانستان اما گفت که این تصمیم بانک مرکزی در حال حاضر عملی نیست و باید روند قبلی از سر گرفته شود.

شورای سراسری صرافان می‌گوید که جواز انفرادی و شخصی که در گذشته برای سه سال صادر می‌شد، از سوی بانک مرکزی لغو شده است.

توزیع جواز انفرادی، تمدید جواز نماینده‌گی‌ها و تبدیل‌شدن مالیه پیش‌پرداخت به مالیه قطعی از دیگر خواست‌های صرافان عنوان شده‌ است.

با این حال، بانک مرکزی گفته است که تغییر ساختار حقوقی صرافی‌ها و عرضه‌کننده‌گان خدمات پولی انفرادی به «شرکتی»، روند آسان است.

طبق اعلام بانک مرکزی، برای گرفتن جوازهای «شرکتی» یک رشته سهولت‌های زیادی فراهم شده است.

بانک مرکزی گفته است که جواز شرکتی ضرورت به ارائه بیلانس سالانه به بانک مرکزی و هیأت نظارت چند نفره ندارد و تنها مالک جواز هیأت نظارت است.

به گفته بانک مرکزی، جواز شرکتی بدون تاریخ انقضا صادر می‌شود و دارنده این جواز می‌تواند در سراسر کشور نماینده‌گی ایجاد کند.

بانک مرکزی در اعلامیه‌ای توضیح داده است، افرادی‌که جواز شرکتی اخذ کنند، نیاز به تضمین «سر و تحصیلات» ندارند.

بانک مرکزی در پایان از تمام صرافان و عرضه‌کننده‌گان خدمات پولی در کشور خواسته است که از تصمیم تازه این بانک حمایت کنند، جواز بگیرند و از مزایای آن بهره ببرند.

این بانک افزوده است که رهبری اتحادیه سراسری صرافان و خدمات پولی و سرای شهزاده، جوازهای شرکتی را گرفته‌اند و طی چند هفته حدود ۱۰۰ جواز شرکتی صادر شده است. بانک مرکزی انحراف این روند را خلاف منافع ملی خوانده است.

دکمه بازگشت به بالا