وزارت کار برای کودکان آسیب‌دیده از منازعات مسلحانه مرکز حمایتی می‌سازد

عبدالاحمد حسینی

کودکان در افغانستان از آسیب‌دیده‌ترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند. هرچند آمار مشخص از تعداد کودکان بی‌سرپناه در دست نیست، اما هزاران کودک در افغانستان به دلیل جنگ و خشونت، بی‌سرپرست و قربانی منازعات مسلحانه شده‌اند. اکنون وزارت کار و امور اجتماعی با توجه به چالش‌های کودکان بی‌سرپناه، یک مرکز حمایتی را در کابل ایجاد می‌کند. مسوولان در وزارت کار و امور اجتماعی می‌گویند که در این مرکز کودکان بی‌سرپناه و کودکانی که در منازعات مسلحانه آسیب دیده‌اند، جمع‌آوری و نگهداری می‌شوند.

عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، روز دوشنبه، بیست‌وسوم جدی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت کار و امور اجتماعی به ‌منظور رسیده‌گی به مشکلات کودکان آسیب‌پذیر و متأثر از جنگ، یک مرکز حمایتی را در شهر کابل می‌سازد. به گفته سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی این مرکز معیاری و مجهز بوده و ظرفیت نگهداری ۱۵۰ کودک را هم‌زمان خواهد داشت. قرار است در این مرکز اطفالی که از خارج دیپورت یا اخراج می‌شوند و هم‌چنین کودکانی که با فامیل‌شان قهر اند و از خانه گریخته باشند، جمع‌آوری و برای مدت کوتاهی نگهداری می‌‌شوند.

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی خاطر‌نشان کرد که این وزارت برای کودکان بی‌سرپناه دو برنامه دراز‌مدت و کوتاه‌مدت روی دست دارد. او گفت که در برنامه کوتاه‌مدت اطفال و کودکانی که از خانه گریخته باشند و یا هم از کدام کشوری اخراج شده باشند، برای مدت کوتاهی در مرکز حمایتی وزارت کار و امور اجتماعی نگهداری می‌شوند. به گفته او در این مرکز داکتران روان‌شناس نیز فعالیت خواهند داشت و از لحاظ روحی کودکان بی‌سرپناه را درمان خواهند کرد. به گفته او، در مدت ده روز که کودکان در این محل نگهداری می‌شوند،‌ توسط روان‌شناسان مشکلات آنان ارزیابی و برای آن راه حل پیدا می‌شود. او به عنوان مثال گفت، ‌کودکانی که با فامیل‌شان قهر کرده و از خانه گریخته باشند،‌ توسط این نهاد جمع‌آوری و در مدت ده روز توسط روان‌شناسان، روان‌کاوی می‌شوند تا آسیب‌های روحی که به آنان وارد شده، از بین برود و مشکلات‌شان درک شود. سپس مسوولان این نهاد با فامیل آنان صحبت و دو‌باره آنان را به خانواده‌های‌شان بر خواهند گرداند.

هم‌چنان در برنامه‌های دراز‌مدت وزارت کار و امور اجتماعی اطفال و کودکانی که والدین‌شان را در جریان جنگ و درگیری‌های مسلحانه از دست داده باشند، تحت پوشش قرار می‌گیرند. به گفته سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی در این برنامه کودکان بی‌سرپناه در پرورشگاه‌های وزارت کار و امور اجتماعی انتقال داده شده و تحت پوشش دراز‌مدت قرار می‌‎گیرند. در این مرکز برای کودکان بی‌سرپناه و بی‌سرپرست تمامی امکانات چون خوراک، پوشاک و آموزش فراهم می‎‌شود.

هم‌چنان سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی تصریح کرد که در ۳۳ ولایت کشور پرورشگاه‌های این وزارت فعال‌اند و عملاً صدها کودک بی‌پرسرست در این مکان‌ها نگهداری می‌شوند.

با این حال عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، بیان داشت که از یک سال به این سو مراکز حمایتی این وزارت بیش از یک هزار کودک را نگهداری و به مشکلات‌شان رسیده‌گی کرده است. علاوه بر این، در پرورشگاه‌های این نهاد بیش از ده هزار کودک بی‌سرپرست زنده‌گی می‌کنند و از امتیازات این نهاد بهره‌مند می‌شوند. 

در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ایجاد مرکز حمایتی کودکان استقبال می‌کند. زدران، هم‌آهنگ‌کننده اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که طرح ساخت مرکز حمایتی از سوی این نهاد پیشنهاد شده است. به باور او با توجه به این‌که کودکان یک قشر آسیب‌پذیر جامعه‌اند و  علاوه بر آن جنگ و خشونت جاری‌ میزان آسیب‌پذیری آن‌ها را افزایش داده است، ساخت این مرکز گامی مهم برای جلوگیری از آسیب‌پذیری بیش‌تر کودکان است. او گفت که کودکان بی‌سرپرست و آن‌هایی که در روی سرک زنده‌گی می‌کنند،‌ در مراکز حمایتی وزارت کار و امور اجتماعی مصون خواهند ماند. او افزود کودکانی که در این مرکز نگهداری می‌شوند، از تجاوز و آزارو اذیت در امان خواهند ماند.

براساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی، در حال حاضر سه میلیون کودک زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند که از این میان در حدود ۱٫۹ میلیون آن‌ها به کارهای شاقه مصروف‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن