وزارت صحت در سال گذشته ۴۲۰ مرکز صحی ساخته است

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۴۲۰ مرکز صحی را در کشور ساخته است. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه روز دوشنبه، دوم ثور، در برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» کارکردها، دست‌آوردها و برنامه‌های این وزارت را با رسانه‌ها در میان گذاشت و از بهبود و افزایش دسترسی مردم به خدمات صحی خبر داد. 

آقای فیروز در این برنامه گفت: «وزارت صحت عامه در جریان یک سال گذشته ۴۲۰ مرکز صحی را در سراسر کشور ساخته است. با ایجاد این مراکز، زمینه دسترسی مردم به خدمات صحی نسبت به سال‌های گذشته به مراتب افزایش یافته است.»

وزیر صحت عامه در ادامه گفت که در سال گذشته ۱۷۰ تیم سیار واکسین، مرکز جراحی قلبی کودکان و ۱۵ تیم سیار برای کوچی‌ها ایجاد شده است. هم‌چنان کلینیک درمان از راه دور در شفاخانه کندز، مرکز صد بستر تداوی معتادان برای زنان و کودکان در ولایت هرات، واحد واکسیناسیون در ۲۱۱ مرکز صحی فرعی، لابراتوار حوزه‌ای در پکتیا و لابراتوار هستوپتولوژی در کابل ساخته شده است. وزیر صحت عامه ساخت و بهره‎برداری چهار شفاخانه را از دیگر دست‌آوردهای این وزارت برشمرد. 

فیروزالدین فیروز می‌گوید که در سال گذشته ۶۵ میلیون بار خدمات صحی اولیه و ثانوی به شهروندان ارائه شده است. ارائه خدمات صحی قبل از ولادت برای ۱٫۷ میلیون زن و خدمات ولادت برای ۹۳۰ هزار مادر از دیگر دست‌آوردهای وزارت صحت عامه عنوان شد. 

این در حالی است که شهروندان از کیفیت پایین و نبود خدمات معیاری صحی در کشور شاکی‌اند. با وجودی که مسوولان از بهبود ارائه خدمات خبر می‌دهند، اما سالانه شمار زیادی از شهروندان به بیرون از کشور برای تداوی سفر می‌کنند که با صرف هزینه سنگین همراه است.

دکمه بازگشت به بالا