وزارت انرژی و آب از تغییر در «رژیم برف‌باری» کشور خبر داد

۸صبح، کابل: وزارت انرژی و آب از تغییر در «رژیم برف‌باری» کشور خبر داده است. ریاست منابع آب این وزارت در اعلامیه‌ای گفته است که زمان برف‌باری امسال نسبت به سال گذشته یک ماه پیش‌تر آغاز شده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه، چهاردهم میزان از سوی این ریاست به نشر رسید، آمده است که مشاهدات ساحه‌ای از حوزه‌های دریایی نشان می‌دهد که برف‌باری و ریزش باران در پنج حوزه دریایی امسال از سیزدهم میزان «به گونه‌ی وقفه‌ای زمانی و مکانی» آغاز شده است.

بدخشان، تخار، کندز، بغلان، بامیان، پکتیا، میدان‌وردک، لغمان، کنر، نورستان، پروان و کابل از ولایت‌هایی‌اند که برف‌باری و بارش باران در این‌جاها از سیزدهم میزان شروع شده است. 

طبق اطلاعات ریاست منابع آب وزارت زراعت، در ارتفاعات سه هزار و ۵۰۰ متری ولایت‎های بدخشان، تخار، بغلان، بامیان، نورستان، لغمان و پکتیا برف‌باری صورت گرفته است، اما در ساحات پایین‌تر از آن باران باریده است.

#تغیر رژیم برفباری در کشور☟#شروع برفباری سال آبی ۱۳۹۸/۱۳۹۹ یکماه قبل تر از سالهای نورمال آن.👈 به اساس مشاهدات ساحوی از…

Posted by ‎Afghanistan Water Resources & Hydrology Services/خدمات منابع آب افغانستان‎ on Sunday, October 6, 2019

این ریاست هم‌چنان گفته است که مجموع برف‌باری‌هایی که از سیزدهم میزان سال روان آغاز شده، در سالنگ شمالی ۷۵ سانتی متر، سالنگ جنوبی ۵۰ سانتی متر، کوتل حاجی‌گک ۱۵ سانتی متر، و در گردن‌دیوال به سه سانتی متر رسیده است.

ریاست منابع آب گفته است که برف‎باری امسال یک ماه پیش‌تر آغاز شده است. طبق معلومات منبع، سال گذشته برف‌باری در ۱۳ عقرب، در سال ۱۳۹۶ در ۲۴ عقرب و در سال ۱۳۹۵ در دوم قوس آغاز شده بود.

این ریاست تغییر در رژیم برف‌باری را نشان‌دهنده تاثیرات تغییرات اقلیم بالای منابع آب و رژیم بارنده‌گی در کشور عنوان کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن