وزارت معارف طرح «آموزش از راه دور» را به ریاست جمهوری فرستاد

۸صبح، کابل: وزارت معارف اعلام کرد که طرح بدیل ارایه خدمات آموزشی در حالت اضطرار را به ریاست جمهوری فرستاده است.

تمام فعالیت‌های مراکز آموزشی از جمله دانشگاه‌ها، مکاتب و مدارس در سراسر کشور تا آخر ماه حمل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تعطیل شده است.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف گفته است که طرح بدیل آموزش از راه دور به هدف ارایه خدمات آموزشی در دوره تعطیلات برای دانش‌آموزان، جلوگیری از ضیاع وقت، تکمیل نصاب آموزشی و استفاده موثر از دوره تعطیلات تهیه شده است. او به روزنامه ۸صبح گفت که این طرح پس از تاییدی ریاست جمهوری به منصه اجرا گذاشته خواهد شد.

طبق معلومات نوریه نزهت، با تطبیق طرح تازه با استفاده از وسایل ارتباط همه‌گانی زمینه آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان تمامی دوره‌های آموزشی به سطح برنامه‌های «تعلمیات عمومی، تعلمیات اسلامی، سوادآموزی و تربیه معلم کودکان  خارج از مکتب و کودکان عودت‌کننده و بی‌جاشده‌گان داخلی» فراهم خواهد شد.

نوریه نزهت توضیح داد که تلویزیون، رادیو، ساخت اپلیکیشن‌ها، تهیه‌ی موادچاپی و ارایه خدمات آموزشی با استفاده از نیروی انسانی از گزینه‌هایی است که وزارت معارف با به‌کارگیری از آن‌ها،  خدمات آموزشی در دوره تعطیلات را فراهم می‌کند.

طبق طرح بدیل آموزشی، تلویزیون و رادیوهای مرکزی، محلی دولتی و شماری از رسانه‌های خصوصی وزارت معارف را در راستای تطبیق ارائه آموزش از راه دور کمک می‌کنند.

سخنگوی وزارت معارف می‌گوید در اجرای طرح آموزش از راه دور تمام توصیه‌های وزارت صحت عامه درنظر گرفته خواهد شد.

قرار است طبق این طرح، مضامین نصاب درسی به دو بخش «خودآموز یا علوم اجتماعی و مضامین ساینسی» تقسیم شود.

وزارت معارف زمینه تدریس علوم اجتماعی را از طریق رادیو‌های مرکزی و محلی فراهم می‌کند، اما زمینه آموزش علوم ساینسی از طریق تلویزیون‌ها فراهم خواهد شد.

آن‌چنان‌که سخنگوی وزارت معارف می‌گوید، آزمون درس‌های ارایه شده از طریق وسایل ارتباط همه‌گانی و سایر گزینه‌ها، در وسط سال از دانش‌آموزان گرفته خواهد شد.

او از خانواده‌ها خواست که فرزندان خود را برای فراگیری آموزش از راه دور تشویق و از آموزش آن‌ها به صورت مکرر نظارت کنند.

طبق طرح وزارت معارف، شوراهای میثاق شهروندی، نهادهای جامعه مدنی، شبکه‌های جوانان، رسانه‌ها، شهروندان و والدین نقش نظارتی از پروسه آموزش از راه دور را دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن