وزیر خارجه اوزبیکستان جزییات سفرش به دوحه را با مشاور امنیت ملی کشور در میان گذاشت

۸صبح، کابل: عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه اوزبیکستان، جزییات سفرش به قطر ‌و ملاقات‌اش با نماینده‌گان طالبان و ایالات متحده امریکا را با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، در میان گذاشت.

به نقل از خبرنامه دفتر شورای امنیت ملی کشور، حمدالله محب امروز چهارشنبه، ۱۵ حوت، با آقای کاملوف در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان دیدار کرده است. وزیر خارجه اوزبیکستان در این دیدار از روند صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان پشتیبانی کرده و گفته است که هیچ راهی برای تامین صلح جز گفت‌و‌گوی مستقیم با حکومت افغانستان وجود ندارد.

دو روز پیش گروه طالبان اعلام کرده بود که ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه با عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه اوزبیکستان و عصمت‌الله، نماینده ویژه این کشور برای افغانستان، در دوحه پایتخت قطر دیدار و گفت‌وگو کرده است.

با این حال در خبرنامه دفتر شورای امنیت ملی کشور جزییات بیشتری از دیدار آقای محب و وزیر خارجه اوزبیکستان ارایه نشده است.

در این خبرنامه آمده که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور گفته است که صلح در افغانستان صلح در منطقه است‌ و ‌کشورهای منطقه، می‌توانند در پروسه صلح افغانستان نقش ویژه‌شان را داشته باشند. در این نشست هر دو طرف روی موضوعات صلح به رهبری و‌ مالکیت افغان‌ها، توسعه و تحکیم روابط و همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی و تجاری گفت‌و‌گو کرده‌اند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، روز دوشنبه، سیزدهم حوت، به هدف گفت‌وگو و بحث روی پروسه صلح افغانستان با مقام‌های اوزبیکستان به تاشکند رفت.

اوزبیکستان از همسایه‌های شمالی افغانستان است. این کشور بارها اعلام کرده است که آماده هر نوع همکاری در زمینه تسهیل گفت‌وگوها و برقراری صلح در افغانستان است. اوزبیکستان در ماه حمل امسال میزبان یک نشست بین‌المللی در مورد صلح افغانستان بود. در این نشست نماینده‌گان ۲۳ کشور جهان در سطح وزرای خارجه شرکت کرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا