نشست پی‌گیری توافقات کمیته‌ی رهبری پلان عمل افغانستان و پاکستان برگزار شد

۸صبح، کابل: نشست پی‌گیری توافقات کمیته‌ی رهبری پلان افغانستان برای صلح و همبسته‌گی در کابل برگزار شد. این نشست به ریاست ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه و با اشتراک معینان وزارت‌های تجارت، امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان، عدلیه، داخله و دیگرهای نهاد مربوط در کابل برگزار شده است.

وزارت امور خارجه روز یک‌شنبه، بیست‌وششم جوزا با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در این نشست درباره سفر هیأت افغانستان به پاکستان و نتایج گفت‌وگوهای‌شان با مقام‌های پاکستانی معلومات داده شده است. هم‌چنان در این نشست روی موضوعات مرتبط به سفر «قریب الوقوع» رییس جمهور غنی به پاکستان نیز بحث گردیده است.

نشست ارزیابی سند «پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی» روز دوشنبه، بیستم جوزا در اسلام‌آباد برگزار شد. این نشست به سطح معینان سیاسی وزارت‌های خارجه افغانستان و پاکستان برگزار گردید. از افغانستان ادریس زمان در این نشست شرکت کرده بود.

سند پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و هم‌بسته‌گی شامل عرصه‌های سیاسی، نظامی، استخباراتی، اقتصادی می‌شود. هم‌چنان پنج کمیته کاری برای این پنج عرصه ایجاد شده است.

نشست افتتاحی پلان عمل افغانستان و پاکستان راجع به صلح و همبسته‌گی در ۲۲ جولای سال ۲۰۱۸ در کابل برگزار شد. به دنبال آن چند نشست دیگر برای تعقیب پیش‌رفت‌ها و چگونه‌گی همکاری در چارچوب کمیته‌های پنج گانه در کابل و اسلام‌آباد برگزار شده است. این نشست‌ها نتیجه‌ای در پی نداشت و دوام نیافت. افغانستان آن را به دلیل آن‌چه عدم اقدام عملی پاکستان خواند، متوقف کرد.

در روزهای اخیر روابط افغانستان و پاکستان تا اندازه‌ای بهبود یافته است. محمداشرف غنی و عمران خان نخست‌وزیر پاکستان حدود ۱۵ روز پیش در حاشیه‌ی نشستی در مکه با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. به دنبال آن یک هیأت به رهبری حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در سفری به پاکستان با مقام‌های نظامی آن کشور دیدار کرد. قرار است که تا اواخر ماه جاری میلادی رییس جمهور غنی بنا بر دعوت رسمی عمران خان به پاکستان سفر کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن