واکنش شهرداری به انتقادات مردم: داوود سلطان‌زوی چتری‌بان ندارد

خلیل اسیر

نظارت شهردار کابل از نانوایی‌ها با همراهی کسی که بالای سر او با چتری سایه انداخته است، با موجی از انتقادات در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، داوود سلطان‌زوی را متهم کرده است که از منابع و امکانات دولتی برای آسایش شخصی خود استفاده سو کرده است. شهرداری کابل اما گفته است که سلطان‌زوی، چتری‌بان ندارد و کسی که چتری را بالای سرش گرفته است، این کار را از روی لطف و مهربانی انجام داده است.

روز پنج‌شنبه، ۱۸ ثور، یک نوار تصویری در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که نشان می‌دهد داوود سلطان‌زوی در حال نظارت از یک نانوایی است. در این نوار تصوریری، چند فرد ملبس با یونیفورم نظامی و چند مامور شهرداری او را همراهی می‌کنند. به نظر می‌رسد که این نوار تصویری با کمره مبایل ثبت شده است.

نقطه جنجال‌برانگیز این نوار کوتاه تصویری جایی است که دیده می‌شود یکی از ماموران یا مقامات شهرداری با یک چتری بزرگ سیاه‌رنگ در حال مراقبت از شهردار کابل است. چهره این شخص به دلیل کیفیت پایین ویدیو و هم‌چنین به دلیل بستن ماسک به دهن و بینی آن قابل شناسایی نیست. اما قراین نشان می‌دهد که موصوف از ماموران و یا مقامات شهرداری است.

داوود سلطان‌زوی با کوت پسته‌ای رنگ، یخن‌قاق چهارخانه‌ای با رنگ آبی و پتلون سیاه و بوت سرخ در مقابل نانوایی ظاهر می‌شود. ابتدا می‌پرسد که این‌جا هیچ بروبار نیست و بعد سرش را از پنجره توزیع نان به داخل نانوایی می‌برد و می‌پرسد که هواکش دارید؟ کارکنان نانوایی پاسخ می‌دهند که به دلیل توزیع نان در جریان صبح بروبار مردم در برابر نانوایی‌شان کم شده است. آن‌ها هم‌چنین در پاسخ به سوال دیگر سلطان‌زوی می‌گویند که نانوایی‌شان تازه به کار آغاز کرده و در دو بخش خود دارای هواکش است.

گفت‌وگو بین شهردار و کارکنان نانوایی ادامه می‌یابد. سلطان‌زوی می‌خواهد مطمئن شود که در این نانوایی موش‌ها تا هنوز خانه نکرده‌اند و وزن نان آن هم با معیار شهرداری مطابقت دارد. او برای کسب این اطمینان تنها به پاسخ کارکنان نانوایی بسنده می‌کند. سلطان‌زوی بنا بر هر دلیلی دست به وزن نان در این نانوایی نمی‌زند و برای آن‌که مطمئن شود که موش در آن لانه نکرده است و نظافت نانوایی هم درست است، از ورود به نانوایی خودداری می‌کند.

در همین جریان مردی را می‌بینیم که یک چتری بزرگ با رنگ سیاه را باز کرده است و با آن بالای سر شهردار سایه انداخته است. البته این کار برای او دشوار هم به نظر می‌رسد. چون هر باری که سلطان‌زوی تغییر حالت و یا تغییر موقعیت می‌دهد، او نیز مجبور است تا تغییر موقعیت بدهد. در نوار تصوریری که از این صحنه نشر شده است، چنان معلوم می‌شود که فرد چتری به دست، یک مامور و یا یک مقام شهرداری است و رفتارش نشان از تکلیف او برای محافظت از سلطان‌زوی با چتری دارد.

این نوار تصویری که روز پنج‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، واکنش‌های منفی زیادی را برانگیخت. بیش‌تر کاربران جوان شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که با مشاهده این ویدویو به یاد فلم‌ها و سریال‌هایی افتاده‌اند که در آن زنده‌گی شاهان و دیکتاتوران سابق به تصویر کشیده شده است. بعضی از آن‌ها نوشته‌اند ‌که سلطان‌زوی در این ویدیو مثل بچه‌های بدمعاش فلم دیده شده است و این نشانه تنزل اخلاق شهرداری و شهریاری در کشور است.

اداره شهرداری کابل در پی افزایش انتقادات از این نوار تصویری واکنش نشان داده است. این اداره گفته است که شایعه‌پراکنی اذهان عامه را مغشوش می‌کند و تاکید کرده است که از دروغ‌گویی پیرهیز کنید. به گفته اداره شهرداری کابل، عده‌ای از افراد با غرض‌های شخصی در شبکه‌های اجتماعی ویدیویی را دست به دست کرده‌اند که گویا شهرداری کابل از موقف خود استفاده سوء کرده و چتری‌بان دارد. طبق اعلامیه شهرداری، این در حالی است که داوود سلطان‌زوی بدون تشریفات در سطح شهر مانند یک شهروند عادی گشت‌زنی می‌کند و در جست‌وجوی مشکلات مردم و یافتن راه‌ حل برای مشکلات آن‌ها است.

شهرداری از جانب دیگر صحت ویدیو تایید کرده است. این اداره اما در توجیه آن گفته است که شهردار کابل در جریان انجام یک ماموریت پر مسوولیت بود و شخصی نیز از روی لطف و مهربانی چتری را در حالی که باران شدید می‌بارید، بالای سرش گرفته بود. شهرداری کابل به زمان انجام این ماموریت اشاره‌ای نکرده است.

اما به نظر می‌رسد که این ویدیو یک هفته پیش در ۱۲ ثور ثبت شده باشد. در این روز داوود سلطان‌زوی با همین مشخصات ظاهری که در ویدیو دیده می‌شود، از نانوایی‌ها در نواحی پنجم، سیزدهم و چهاردهم شهرداری کابل دیدار می‌کند. همان کسی که چتری را بالای سر سلطان‌زوی گرفته است نیز او را در این دیدارها همراهی می‌کند. اداره شهرداری هدف از این دیدارها را نظارت از روند توزیع نان به افراد مستحق عنوان کرده است.

شهرداری خبر این کار را در همان روز همگانی کرده است. عکس‌هایی نیز از این ماموریت نشر شده است. در این عکس‌ها اما چتری دیده نمی‌شود؛ در حالی که خود چتری‌بان در رکاب سلطان‌زوی حضور دارد. بخشی از عکس‌ها زمین کابل را خشک و آسمان آن را آفتابی نشان می‌دهد؛ در حالی که بخش دیگر عکس‌ها زمین را باران‌خورده و آسمان را ابری نشان می‌دهد. اما آن‌چه در ویدیو قابل پی‌گیری نیست، بارش باران در هنگامی است که سلطان‌زوی در زیر چتری قرار دارد. البته در بخش‌هایی از ویدیو که گوشه‌هایی از آسمان دیده می‌شود، ابر نسبتا تیره‌رنگ موجود است.

داوود سلطان‌زوی در ۱۳ حمل به عنوان شهردار معرفی شد و در ۱۴ حمل رسما به کارش آغاز کزد. او پیش‌تر با قطاری از موترهای لوکس و احتمالا زرهی خود در جریان بررسی آب‌روهای شهر مورد انتقاد واقع شده بود. پس از آن گزارش شد که اداره زیر رهبری سلطان‌زوی برای ضد عفونی شهر کابل به جای وایتکس و دیتول از پودر لباس‌شویی استفاده کرده است. این گزارش که با واکنش‌های بسیار همراه شد، از سوی داوود سلطان‌زوی تکذیب شد. سلطان‌زوی از ادارات عدلی و قضایی کشور خواسته بود تا عاملان نشر این گزارش به گفته او دروغ را مورد پیگرد قانونی قرار دهند. به این ترتیب داوود سلطان‌زوی از زمان تقررش در سمت شهرداری تا کنون سه بار به صورت جدی مورد انتقاد مردم واقع شده است. البته خود سلطان‌زوی این انتقادات را غرض‌آلود خوانده است.

دکمه بازگشت به بالا