وظفیه یک عضو فدراسیون ملی فوتبال رفع تعلیق شد

۸صبح، کابل: دادستانی کل کشور پیشرفت‌ها در زمینه رسیده‌گی به اتهام آزار جنسی شماری از بازیکنان تیم فوتبال زنان از سوی رییس و اعضای فدراسیون ملی فوتبال را همگانی کرد.

 جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل، روز یک‌شنبه هفتم دلو در یک نشست خبری گفت که در تازه‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه رسیده‌گی به این پرونده، وظیفه محمدیوسف کارگر، معاون فدراسیون ملی فوتبال، رفع تعلیق شده است.   

به گفته سخنگوی دادستانی کل، این تصمیم براساس یافته‌های ابتدایی هیأت بررسی‌کننده دادستانی کل اتخاذ شده است.

دادستانی کل کشور در ۱۸ قوس اعلام کرد که وظایف رییس فدراسیون فوتبال، معاون، سکرتر جنرال، مسوول کمیته دروازه‌بانان و مسوول ارتباط ولایات این فدراسیون به حالت تعلیق درآمده است. این اداره در هفتم جدی به روزنامه هشت صبح گفته بود هیأت بررسی‌کننده دادستانی کل، کرام‌الدین کریم رییس فدراسیون ملی فوتبال، نادر عالمی مسوول کمیته دروازه‌بانان، سیدعلی‌رضا آقازاده سکرتر جنرال، عبدالصبور ولی‌زاده مسوول ارتباطات ولایات و رستم کارمند این فدراسیون را ممنوع‌الخروج کرده است.

از سویی هم، دادستانی کل می‌گوید که بررسی‌های این داره در مورد پرونده فدراسیون ملی فوتبال در کابل تکمیل شده است و هیأت بررسی‌کننده این اداره برای گردآوری مدارک و اسناد بیشتر و انجام مصاحبه‌های حضوری با افراد و نهادها مرتبط با این پروند، تصمیم گرفته است تا به چند کشور اروپایی سفر کند.

آقای رسولی گفت: «از نظر هیأت بررسی‌کننده، تحقیقات شان در کابل تا حدی تکمیل است، صرف جنبه بیرونی این قضیه باقی مانده است که این‌ هیأت باید به بیرون از کشور سفر کند و تحقیقات خود را در بیرون از کشور هم تکمیل کند. در صورتی‌ که بر اساس بررسی‌های‌شان در بیرون از کشور نیاز به تحقیق در داخل دیده نشود، آن‌ها تصمیم نهایی را در این مورد اتخاذ و همگانی خواهد کرد.»

سخنگوی دادستانی کل گفت که از وزارت خارجه خواسته شده است تا زمینه سفر هیأت بررسی‌کننده این اداره را به بیرون از کشور فراهم کند. به گفته وی، هیأت بررسی‌کننده به مجردی که اجازه سفر را از مجرای دیپلماتیک دریافت کند، به بیرون از کشور می‌رود.

حدود دو ماه پیش روزنامه گاردین به نقل از منابعی در تیم فوتبال زنان افغانستان گزارش کرده بود که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال افغانستان، بازیکنان زن این تیم را مورد سوء استفاده و آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند.

پس از آن محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در دوازدهم قوس، به دادستانی کل دستور داد تا اتهامات آزار جنسی دختران وزرشکار را با تمام صلاحیت به صورت همه‌جانبه بررسی کند.

با گذشت نزدیک به دو ماه از تشکیل پرونده در این خصوص، تاکنون روند بررسی اتهامات وارده بر اعضای فدراسیون ملی فوتبال به پایان نرسیده است.

دکمه بازگشت به بالا