دولت‌ لبنان پس از سه روز اعتراضات مردمی استعفا داد

۸صبح، کابل: دولت لبنان به رهبری حسن دیاب کم‌تر از یک هفته پس از انفجار بزرگ بیروت، از قدرت کناره‌گیری کرد. در این انفجار حدود ۲۰۰ تن کشته، شش هزار تن زخمی و ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند.

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان روز دوشنبه، بیستم اسد در یک بیانیه، استعفای حکومت خود را اعلام کرد. وی در حالی بیانیه صادر می‌کرد که بخش بزرگی از مردم خارج از دفتر وی مصروف اعتراضات خشونت‌آمیز بودند.

حماد حسن، وزیر صحت لبنان پس از نشست روز دوشنبه کابینه به خبرنگاران گفته بود که سران حکومت تصمیم استعفا را گرفته‌اند. این در حالی است که چهار وزیر کابینه و هفت عضو پارلمان لبنان پیش‌‌تر از وظایف‌شان کناره‌گیری کرده بودند.

دولت لبنان در حالی استعفا می‌دهد که بیروت، پایتخت این کشور،‌ سه‌شنبه، چهاردهم اسد شاهد انفجار بزرگ بود. این انفجار به دلیل آتش‌سوی ذخیرگاه دو هزار و ۷۵۰ تُن امونیم نایتریت رخ داد و خسارات هنگفتی را به لبنان بحران‌زده وارد کرد.

معترضان تنها چهار روز پس از این انفجار به جاده‌ها برآمدند و خواستار اعدام عاملان این رویداد شدند. این معترضان که از سوی بازنشسته‌گان ارتش رهبری می‌شدند، از حکومت خواستند که از قدرت کنار برود.

در ادامه این اعتراض‌ها، معترضان برخی از دفاتر مهم در این کشور، به ویژه وزارت امور خارجه و اقتصاد را تصرف کرده و بر اتحادیه بانک‌های لبنان، وزارت اقتصاد و پارلمان این کشور حمله کردند.

این انفجار در حالی رخ داد که اقتصاد لبنان در شرایط بحرانی قرار دارد و ارزش پول این کشور ۷۰ درصد کاهش یافته است.

بر اساس یافته‌های بانک جهانی، نیمی از نفوس لبنان در ادامه امسال زیر خط فقر قرار می‌گیرد.

گفتنی است که حسن دیاب از اصلاح‌طلبان لبنان بود و در دسامبر ۲۰۱۹ به عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد. دولت وی متشکل از تکنوکرات‌ها بود و حمایت احزاب بزرگ‌ سیاسی، از جمله حزب‌الله لبنان را با خود داشت.

بر اساس نظام سیاسی لبنان، رییس جمهور با دو سوم رای نماینده‌گان مجلس این کشور برای یک دوره شش ساله برگزیده و سپس در مشوره با نماینده‌گان، نخست‌وزیر را با رای پنجاه درصد به علاوه یک انتخاب می‌کند.

بدین ترتیب، قرار است مردم لبنان در کم‌تر از یک سال شاهد سومین نخست‌وزیر در کشورشان باشند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن