رهبران دو کوریا دیدار کردند

رهبران دو کوریا روز شنبه (۵ ثور) برای دومین بار در طول یک ماه در منطقه‌ی حائل دو کشور با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش رادیو فردا، مون جائه این و کیم جونگ اون یک روز پس از ابراز امیدواری دوباره‌ی دونالد ترمپ به برگزاری نشست با رهبر کوریای شمالی، به طور غیرمنتظره با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

دفتر ریاست جمهوری کوریای جنوبی اعلام کرد که دو رهبر در دهکده‌ی مرزی پانمونجوم گفت‌وگویی دو ساعته داشته‌اند.

قرار است رییس جمهور کوریای جنوبی صبح یکشنبه به وقت محلی جزئیات بیشتری از این دیدار را اعلام کند.

رهبران دو کوریا (۷ ثور) در دیداری بی‌سابقه در بیانیه‌ی پانمونجوم بر تعهد دو کشور برای غیرهسته‌ای شدن کامل شبه‌جزیره‌ی کوریا و تلاش برای رسیدن به پیمان صلح تأکید کردند.

اما روز پنجشنبه (۳ جوزا) دونالد ترمپ، رییس‌ جمهور امریکا، دیدار برنامه‌ریزی‌شده‌ی خود با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی را به طور ناگهانی لغو کرد.

رییس جمهور امریکا دلیل لغو این دیدار را «خشم آشکار و دشمنی عیان» در مواضع اخیر کوریای شمالی عنوان کرده بود.

طبق برنامه قرار بود دونالد ترمپ و کیم جونگ اون، روز ۲۲ جوزا در سنگاپور دیدار کنند.

با این حال در ساعات گذشته پیونگ‌یانگ و واشینگتن با تعدیل مواضع خود، بار دیگر نسبت به دیدار رهبران دو کشور ابراز امیدواری کرده‌اند.

روز جمعه دونالد ترمپ پس از ابراز علاقه‌ی کیم جونگ اون به دیدار با دونالد ترمپ در هر زمان ممکن به خبرنگاران گفت احتمال دارد نشست ۲۲ جوزا برگزار شود و باید منتظر تحولات ماند.

دفتر ریاست جمهوری کوریای جنوبی روز شنبه در بیانیه‌ی خود آورده که مون جائه این و کیم جونگ اون در گفت‌وگوهای خود در مورد راه‌های تحقق «بیانیه‌ی پانمونجوم» و برگزاری موفق نشست سران کوریای شمالی و امریکا رای‌زنی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا