آخرین روز ثبت نام در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها

آیا همه‌ی واجدان شرایط ثبت نام شدند؟

امروز (سه شنبه، ۲۲ جوزا)  دومین مرحله‌ی ثبت نام رای‌دهنده‌گان در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها به پایان می‌رسد. آخرین آمار کمیسیون مستقل انتخابات نشان می‌دهد که در این دور بیش از شش میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند.

چنان که مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند، دومین دور ثبت نام خالی از مشکلات نبوده است. تهدیدهای امنیتی بیشترین مشکلات را به بار آورده است. به این دلیل که از زمان آغاز ثبت نام تا کنون نزدیک به یک هزار مرکز نام‌نویسی به دلیل تهدیدهای موجود و همچنان نرسیدن مواد بسته ماندند. این موضوع باعث شد که بیشتر مردم در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها از شرکت در انتخابات محروم شوند.

اما در کنار این، در پایتخت با آن که مراکز نام‌نویسی به اندازه‌ی کافی موجود بود، شماری از باشنده‌گان پایتخت حاضر نشدند که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند. بی‌باوری نسبت به انتخابات و تردید نسبت به شفافیت این روند دلایلی است که چنین کسانی به شرکت در انتخابات بی‌میل باشند.

در کنار این، بسیاری از باشنده‌گان پایتخت به مراکز نام‌نویسی رفتند و ثبت نام کردند. سلیمه، زن کهن سالی که دو روز پیش برای ثبت نام در یکی از مرکزها در شهر کابل آمده، امیدوار است که با اشتراک در انتخابات پارلمانی تغییری در اوضاع کشور ایجاد کند. خانم سلیمه می‌گوید: «آمده‌ام تا تذکره‌ی خود را ثبت کنم و وطن ما آرام شود، دیگر از جنگ خسته شده‌ام.»

امین‌الله، دکان‌دار در شهر کابل می‌گوید برای انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده و می‌خواهد برای نماینده‌ای رای بدهد که خدمت‌گذار این کشور باشد. هرچند این باشنده‌ی کابل می‌گوید تجربه‌ی خوبی از انتخابات ریاست جمهوری نداشته، اما باز هم می‌خواهد در انتخابات اشتراک کند. امین‌الله با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوره‌ی قبل می‌گوید: «رای تأثیرگذار است، اما با تأسف در افغانستان رای ما زیر پای می‌شود و شمار نمی‌شود.»

شاید به دلیل همین بی‌باوری است که با وجود تبلیغات گسترده‌ی کمیسیون انتخابات برای کشاندن پای مردم به مراکز ثبت نام، هنوز هم در میزان مشارکت مردم در برخی از مراکز تغییری نیامده است.

رحمت فطرت، مدیر یکی از مرکزهای ثبت نام رای‌دهنده‌گان در منطقه‌ی افشار دارالامان می‌گوید، همه‌روزه از ۲۰ تا ۷۰ تن در این مرکز ثبت نام می‌کنند. آقای فطرت دو روز پیش در گفت‌وگو با ۸صبح در پیوند به میزان ثبت نام در این مرکز ابراز نگرانی کرد و گفت هرچند انتظار داشت در روزهای پایانی این روند افراد بیشتری به این مرکز ثبت نام مراجعه کنند، اما روند ثبت نام حتا در روزهای پایانی مرحله معمولی بوده و تفاوتی نسبت به روزهای آغازین این مرحله ندارد.

این در حالی است که تاریخ پایان مرحله‌ی نخست روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان از سوی کمیسیون انتخابات ۲۳ ثور اعلان شده بود، اما بنا بر اشتراک اندک مردم، این روند در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها تا ۲۲ جوزا تمدید شد.

با این حال در پایتخت افراد زیادی را می‌توان یافت که با وجود آن که واجد شرایط ثبت نام هستند، رغبتی به شرکت در انتخابات ندارند. حفیظ‌الله، باشنده‌ی کابل می‌گوید در دوره‌های قبلی انتخابات رای داده، اما در این دوره رای نخواهد داد. حفیظ‌الله گفت: «چندین بار که ثبت نام کردیم، کارت رای‌دهی گرفتیم و رای دادیم، هیچ تأثیری نداشته است. رای مردم یعنی هیچ.»

او می‌گوید به خانواده‌اش نیز اجازه نداده که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند.

با این حال، نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند که کمیسیون انتخابات توفیق چندانی در اعتمادسازی و کشاندن مردم برای ثبت نام نداشته است.

یوسف رشید، رییس اجرایی مؤسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا) با اشاره به ثبت نام ۶ میلیون تن در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها می‌گوید با توجه به شمار واجدین شرایط انتخابات که بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تخمین شده است، این ۶ میلیون رقم قابل توجهی نیست.

بررسی مشکلات مرحله سوم

اما با همه‌ی این کاستی‌ها، کمیسیون انتخابات آخرین مرحله‌ی ثبت نام در روستاهای کشور را نیز به اجرا گذاشته است. آن طوری که مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند، چالش‌ها در روستاها به دلیل مشکلات امنیتی و رسیدن مواد انتخاباتی چند برابر افزایش خواهد یافت.

مرحله‌ی سوم ثبت نام رای‌دهنده‌گان روز (شنبه، ۱۹ جوزا) در روستاهای کشور آغاز شد و قرار است تا ۱۵ سرطان ادامه یابد.

 مسئولان کمیسون انتخابات می‌گویند در این مرحله، بیش از  ۵۰۰ مرکز ثبت نام در روستاها به دلیل مشکلات امینتی مسدود خواهد ماند، نهادهای ناظر انتخابات از کمیسیون انتخابات می‌خواهند که «برای حل این چالش‌ها اقدامات جدی را روی دست گیرند.»

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا در رابطه به مشکلات در مرحله‌ی سوم ثبت نام گفت: «انتقال مواد انتخاباتی به روستاها، ناامنی، بسته بودن شماری از مرکزهای ثبت نام، توزیع تذکره به شکل بطی، اندک بودن تیم‌های توزیع تذکره از جمله چالش‌های جدی فرا راه روند ثبت نام در روستاهای کشور است.»

او از بسته ماندن مراکز نام‌نویسی در شماری از روستاهای کشور انتقاد می‌کند: «در ولایت کنر قرار بود حدود ۵۷ مرکز در سطح روستاها باز شوند که متأسفانه تا هنوز تنها یک مرکز باز شده است.»

با همه‌ی این‌ها سیدحفیظ الله‌هاشمی، کمیشنر کمیسیون انتخابات می‌گوید، زمان ثبت نام در مرکزهای ثبت نامی که به دلیل ناامنی دیرتر باز شده یا تا اکنون باز نشده و یا به دلیل عوامل مختلف، برای آن مراکز مواد نرسیده باشد، تمدید خواهد شد.

دیدگاه are closed.