بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی در الجزایر برگزار شد

صدها هزار نفر علیه عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهور الجزایر، در پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند. این ششمین تظاهرات پی در پی معترضان و بزرگ‌ترین تظاهرات آن‌ها در جریان یک‌ونیم ماه گذشته در الجزایر بوده است. برخی از ناظران سیاسی گفته‌اند که در این تظاهرات میلیون‌ها نفر شرکت کرده بودند. اما مقامات الجزایری شمار شرکت‌کننده‌گان در این تظاهرات را صدها هزار نفر اعلام کرده‌اند.

به گزارش دویچه وله، این تظاهرات روز جمعه عمدتاً مسالمت‌آمیز برگزار شد. هرچند در موردی پولیس با گاز اشک‌آور به تظاهرکننده‌گان حمله کرده است. گفته شده است که این اقدام پس از آن صورت گرفت که معترضان به سمت ماموران پولیس، سنگ پرتاب کردند.

تظاهرات بر ضد عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهور ۸۲ ساله این کشور، شش هفته پیش آغاز شد. این تظاهرات تا کنون در هر جمعه برگزار شده است.

معترضان در نخست خواستار کناره‌گیری بوتفلیقه از قدرت بودند. اما اکنون معترضان می‌خواهند تمامی رهبران سیاسی این کشور از قدرت کنار بروند. آن‌ها می‌گویند که در پشت بوتفلیقه مردان قدرتمند دیگری هستند که پس از کنار رفتن او از قدرت، تلاش دارند دوباره قدرت را قبضه کنند.

عبدالعزیز بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ به این سو در قدرت است. او در پی اعتراضات گسترده از نامزدی در انتخابات آینده الجزایر منصرف شده است.

قرار بود انتخابات در این کشور در ۱۸ اپریل برگزار شود. اما به دلیل شروع ناآرامی‌های سیاسی، تاریخ برگزاری انتخابات در این کشور به تعویق افتاده است.

دکمه بازگشت به بالا