بی‌برقی پایتخت حاصل خطاهای مسوولان است

بی‌برقی در شهر کابل به یک معضل جدی تبدیل شده است. نظم عادی زنده‌گی مردم به دلیل بی‌نظمی در برق‌رسانی کاملا مختل شده است. مردم در بعضی از ساحات در یک شبانه‌روز برای یک ساعت هم برق نداشته‌اند. حالا که زنده‌گی مردم با برق گره خورده است، قطع برق برای ساعات طولانی، مشکلات فراوانی را در زنده‌گی آن‌ها ایجاد می‌کند. این مشکلات از تاریکی خانه‌ها و خالی ماندن ذخایر آب تا تعطیلی شرکت‌ها و دفاتر وابسته به برق دولتی را شامل می‌شود.

رسم بد شرکت برشنا که مسوول تامین برق است، آن است که مشکلات برق‌رسانی را از قبل رفع نمی‌کند. تا زمانی که سروصدای مردم گوش فلک را کر نکند، این شرکت حتا حاضر نیست در پیوند به مشکلات پیش آمده، معلومات بدهد. مردم به این معلومات نیاز دارند و طبق آن می‌توانند زنده‌گی روزمره خود را تنظیم کنند.
متاسفانه منابع بدیل برای تولید برق در روزهایی که برق وارداتی قطع می‌شود، وجود ندارد. آماری که شرکت برشنا از میزان تولید برق حرارتی در کابل ارایه کرده است، نیاز جدی به حقیقت‌سنجی دارد. تردیدی نیست که این رقم مثل سایر ارقام خیالی باشد. اگر خیالی نیست، چرا یک ساحه در یک شبانه‌روز برای یک ساعت برق ندارد؟

دلیل دیگری که در یک ساحه برای یک ساعت در یک شبانه‌روز برق نیست، بی‌عدالتی در توزیع نوبت‌وار برق است. در بعضی از ساحات که معمولا مقامات بلندپایه دولتی، نماینده‌گان پارلمان، فرماندهان سابق جهادی و یا پول‌داران زنده‌گی می‌کنند، برق به ندرت دچار پرچاوی می‌شود. در حالی که در ساحات فقیرنشین و مناطق غیراشراف‌نیشن پرچاوی برق هم زیاد است و هم فاصله بین هر نوبت آن بسیار طولانی است. شرکت برشنا باید به این خوش‌خدمتی برای مقامات مافوق خود که باعث نقض عدالت و عذاب مضاعف مردم مستضعف شده است، پایان بدهد.

از برق نباید به مثابه ابزار سیاسی به منظور تامین نفع شخصی خود استفاده کرد. در ایامی که میزان برق وارداتی کاهش می‌یابد، نباید بخش بیش‌تر برق موجود را به خانه‌های کسانی فرستاد که تصمیم آن‌ها روی سرنوشت ماموران برشنا اثر مستقیم دارد. بهتر است آن‌ها را نیز برای یک شب در تاریکی نگه داشت تا درک کنند که مردم چه می‌کشند و مشکلات‌شان چیست. با این خوش‌خدمتی اما آن‌ها هرگز خبر نخواهند شد که کابل در تاریکی به سر می‌برد و مردم به دلیل بی‌برقی، آب ندارند و نظم زنده‌گی‌شان به هم ریخته است.

شاید به دلیل همین خوش‌خدمتی‌ها و گزارش‌های خلاف واقع بوده است که رییس جمهور باری گفته بود که افغانستان در ظرف سه یا چهار سال از نگاه برق خودکفا خواهد شد. بعد از آن نیز به کشورهای همسایه برق صادر خواهد کرد. اما وقتی به وضعیت نگاه می‌کنیم و عجز شرکت برشنا در برق‌رسانی را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که چقدر بدبخت هستیم. همیشه به ما دروغ گفته می‌شود و ما هم قبول می‌کنیم.

اگر واقعا دل‌تان به مردم می‌سوزد و هدف‌تان خدمت به مردم است، چرا وعده‌های‌تان را عملی نمی‌کنید؟ تا چه زمانی باید از خانه همسایه برق گدایی شود؟ چرا از آفتاب و باد و آب خود افغانستان برق تولید نمی‌کنید؟ گفته بودید که ادارات دولتی در کابل با برق آفتابی مجهز می‌شود، چرا این کار را نکردید؟ با مطالعه این وضعیت، دیده می‌شود که هدف هر چیز دیگری هست به جز خدمت صادقانه به مردم.

دولت مسوول باید به فکر بهبود وضعیت و خدمات بهتر باشد. کابل در هر زمستان تاریک می‌شود. وضعیت در سایر ولایات در تمام فصول خوب نیست. بعد از هر تاریکی صرفا ابلاغ می‌شود که همسایه برق خود را کم کرده و یا دلش به ادامه صدور برق نیست. به همین ساده‌گی رفع مسوولیت می‌کنند. در حالی که مسوولیت دولت، تامین برق ثابت برای مردم است. اگر همسایه برق نداد، باید تدبیر دیگری سنجید. منطقی نیست که مردم هر سال در تاریکی زنده‌گی کنند و مقامات دست روی دست بگذارند و کار مفید انجام ندهند.

بارها گفته شده است که بعضی از ادارات و مقامات دولتی قروض خود به شرکت برشنا را نپرداخته‌اند. چرا برق آن‌ها قطع نمی‌شود؟ این کار آن‌ها خیانت به شرکتی است که مسوول خدمات‌رسانی به مردم است. فراتر از آن خیانت به کل ملت است. اگر اراده خدمت به مردم موجود است و اگر طرحی برای خودکفایی در زمینه برق ریخته شده است، باید جلو سوء استفاده‌ها گرفته شود و با مقروضان در روشنایی قانون رفتار شود.

در کل وضعیت سکتور برق در کشور خوب نیست. بی‌برقی و تاریکی کنونی می‌رساند که راه رفته دولت در جریان سال‌های گذشته در این زمینه غلط بوده است. اگر به این راه غلط ادامه داده شود، باز هم تاریکی بخشی از زنده‌گی مردم خواهد بود. اگر شمه‌ای از درک در نزد مسوولان امور موجود است، باید راه و روش برق‌رسانی به مردم را عوض کنند. در غیر این صورت، در زمستان هر سال باید در تاریکی زیست و یا برای روشنایی خانه‌ها از وسایل ماقبل برق کار گرفت. مساله تنها روشنایی خانه‌ها هم نیست، مردم در تمامی فعالیت‌های روزمره و به‌ویژه فعالیت اقتصادی خود به برق قدرت‌مند و منظم نیاز دارند. این نیاز اما با برق بی‌نظم کنونی و هدیه همسایه‌ها رفع نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن