گلیم کلدار از ننگرهار، خوست و کنر جمع شد

حسیب بهش

مسوولان در ولایت‌های شرقی ننگرهار، خوست و کنر تأیید می‌کنند که پس از روزها تلاش برای منع استفاده از کلدار (روپیه‌ی پاکستانی) و ترویج پول افغانی، سرانجام توانسته‌اند میزان استفاده‌ی کلدار در این ولایت‌ها را به صفر برسانند. گفته می‌شود که در جریان این کارزار، میلیون‌ها افغانی پول خرد به بازارها تزریق شده و روند بررسی تعقیبی مبارزه با کلدار پاکستانی و کنترل نرخ‌ها هم‌چنان ادامه یافته است. پیش از این، مسوولان محلی گفته بودند که بیش از میلیون‌ها کلدار پاکستانی را از چرخه خریدوفروش خارج کرده‌‌اند که تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر اقتصاد «د افغانستان بانک» داشته است.

کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی و ترویج پول افغانی پس از دو ماه تلاش، سرانجام در سه ولایت «موفقانه» پایان یافت. مسوولان محلی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گویند که پس از روزها تلاش برای آگاهی‌دهی به مردم پیرامون استفاده از پول افغانی و مبارزه عملی با استفاده از کلدار پاکستانی، بساط کلدار را از ولایت‌های ننگرهار، خوست و کنر برچیده‌اند. به گفته این مسوولان، مردم نیز تعهد کرده‌اند که از این پس از پول افغانی در دادوستد استفاده کنند. عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفت که روند مبارزه با استفاده از کلدار در این ولایت پایان یافته و آنان اکنون برنامه‌ی بررسی تعقیبی این کارزار و کنترل بازارها را پی می‌گیرند. وی افزود که در جریان کارزار ترویج پول افغانی و جلوگیری از چلش پول پاکستانی، میلیون‌ها افغانی پول خرد وارد این بازارها شده و در چرخه دادوستد به گردش درآمده است.

به گفته آقای خوگیانی، مسوولان محلی دخیل در این کارزار در حال حاضر تفاوت نرخ‌ها در بازارها را بررسی می‌کنند تا توازن پولی در خریدوفروش رعایت شود. گفته می‌شود که در ماه اخیر، معاش‌های کارمندان در ولایت شرقی ننگرهار بیش‌تر توسط پول خرد افغانی پرداخت شده است. سخنگوی والی ننگرهار تصریح کرد که در جریان این کارزار، باشنده‌گان این ولایت کلدار پاکستانی را با پول افغانی مبادله کرده‌اند و اکنون پول کلدار در بازارهای این ولایت یافت نمی‌شود. گفتنی است که مقداری از پول‌های خرد توسط بانک مرکزی (د افغانستان بانک) و از طریق بانک‌های خصوصی به بازار تزریق شده است.

هم‌زمان با این، مسوولان محلی خوست نیز از تکمیل «موفقانه» کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی و ترویج افغانی در این مرکز و ولسوالی‌های این ولایت خبر می‌دهند. طالب منگل، سخنگوی مقام این ولایت در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی و ترویج پول افغانی در این ولایت از سه هفته بدین‌سو پایان یافته و اکنون مردم از پول افغانی در دادوستد استفاده می‌کنند. وی تصریح کرد که در حال حاضر کلدار پاکستانی در بازارهای این ولایت وجود ندارد و ادامه بررسی‌های تطبیق این کارزار، از جمله کنترل نرخ‌ها در این ولایت، هم‌چنان ادامه خواهد یافت. سخنگوی والی خوست می‌گوید که تفاوت‌ نرخ‌ها به دلیل بازار آزاد در شماری از بازارها دیده شده که آنان تلاش کرده‌اند آن را در ادامه روند ترویج پول افغانی، کنترل کنند.

علاوه بر ننگرهار و خوست، مسوولان ولایت کنر نیز از برچیده شدن بساط کلدار در این ولایت سخن می‌گویند. عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که پس از تکمیل روند آگاهی عامه و کار عملی تزریق پول افغانی در بازارها، در حال حاضر کلدار پاکستانی در بازارهای این ولایت دیده نمی‌شود و مردم به‌جای آن از افغانی استفاده می‌کنند. وی تصریح کرد که در جریان این کارزار، شکایاتی در مورد تفاوت نرخ‌ها از سوی مردم دریافت شده که آن را بررسی کرده‌اند. به گفته سخنگوی والی کنر، حدود ۲۷ میلیون افغانی، پیش‌تر به بازارهای این ولایت تزریق شده و در جریان روزهای اخیر نیز مقداری از پول افغانی وارد این بازارها شده است. وی تصریح کرد که گروه بررسی‌کننده این کارزار در صورت برخورد با تفاوت نرخ‌ها در بازار، قواعد تأدیبی، از جمله جریمه‌ی نقدی را وضع و عملی می‌کنند. پیش از این، شماری از باشنده‌گان این ولایت‌ها شکایت کرده بودند که اعمال این کارزار سبب افزایش نرخ‌های اجناس شده است.

کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی و ترویج پول افغانی با شعارهای «پول افغانی، هویت ملی ما است» و «استفاده از پول افغانی در داد‌و‌ستد، مسوولیت هر افغان است» دو ماه پیش در ولایت خوست آغاز شد و سپس به شماری از ولایت‌های شرقی و جنوبی نیز گسترش یافت. علاوه بر این، سه ولایت، این کارزار در ولایت‌های غزنی، لغمان، پکتیکا، قندهار و هلمند نیز به راه انداخته شده، اما به نظر می‌رسد که هنوز پایان نیافته است. محمدیاسین خان، والی هلمند در صفحه فیس بوکش از آغاز برنامه‌ی عملی مبارزه با کلدار پاکستانی خبر داده است. وی در یک نشست با اعضای کمیسیون مبارزه با استفاده از کلدار پاکستانی و ترویج پول افغانی، گفته که در مبارزه با کلدار جدی باشند و با هیچ فردی مدارا نکنند. والی هلمند به اعضای این کمیسیون دستور داده که در صورت تشخیص دادوستد با کلدار پاکستانی، دکان‌های افراد دخیل را مهرولاک و متخلفان را جریمه نقدی کنند.

پیش از این، مسوولان بانک مرکزی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفته بودند که برای ترویج افغانی، بیش از یک‌ونیم میلیارد افغانی پول خرد را وارد بازارهای ولایت‌های شرقی کرده‌اند. به گفته این مسوولان،۸۵۰ میلیون افغانی در دو مرتبه به ننگرهار، ۶۲۵ میلیون افغانی در دو مرتبه به خوست و ۱۶ میلیون افغانی به ولایت غزنی انتقال داده شده و این روند مبتنی بر نیازهای بازار این ولایت‌ها ادامه یافته است. گفتنی است که بر اساس معلومات مسوولان بانک مرکزی، حدود ۲۵۹ میلیارد افغانی در حال حاضر در بازارهای کشور دست‌به‌دست می‌شود و مردم از آن در دادوستد استفاده می‌کنند.

والی ننگرهار پیش‌تر گفته بود که در جریان کارزار مبارزه با کلدار پاکستانی، حدود ۵۰ میلیارد کلدار را از حلقه دادوستد در این ولایت‌ها خارج کرده‌اند. هم‌زمان با ادامه کارزار منع استفاده کلدار پاکستانی و ترویج پول افغانی، شماری از ولایت‌های غربی نیز به این کارزار پیوسته و گفته‌اند که استفاده از تومان ایرانی را در چرخه دادوستدشان محدود می‌کنند. مسوولان در ولایت نیمروز گفته‌اند که در حال حاضر، ۹۰ درصد دادوستد در این ولایت با استفاده از پول ایرانی صورت می‌گیرد و آنان تلاش می‌کنند که به زودی پول رایج افغانی را جایگزین آن کنند. کارشناسان اقتصادی پیش‌تر تأیید کرده بودند که منع استفاده از کلدار پاکستانی و تومان ایرانی و ترویج هم‌زمان پول افغانی می‌تواند برای اقتصاد کشور ثمر ببخشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن