موزیم قندهار دوباره رنگ می‌گیرد

احمدشاه شاداب

مسوولان محلی در قندهار می‌گویند که میزان بازدیدکننده‌گان از موزیم این ولایت در جریان روزهای اخیر بیش‌تر شده است. به گفته مسوولان، در حال حاضر بیش از ۸۰۰ اثر باستانی در این موزیم نگه‌داری می‌شود و با اختصاص تعمیر جدید برای نمایش آثار باستانی، بر شمار بازدیدکننده‌گان افزوده شده است. براساس آمارهای موزیم قندهار، بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر در جریان یک هفته از آثار باستانی در این موزیم بازدید می‌کنند. در موزیم قندهار آثار با قدمت شش هزار سال نگه‌داری می‌شود که از شش دوره باستانی نماینده‌گی می‌کند. به گفته مسوولان، برخی از آثار در این موزیم به دوره حجر تعلق دارد. گفتنی است که پیش از این موزیم بزرگ قندهار در ناحیه چهارم این شهر موقعیت داشت، اما در جریان جنگ‌های داخلی و با سقوط حکومت نجیب‌الله، بیش‌تر آثار باستانی آن به تاراج رفت و در کشورهای خارجی فروخته شد. در آن زمان، حدود شش هزار اثر باستانی در موزیم قندهار نگه‌داری می‌شد.

موزیم قندهار در جریان ماه‌های اخیر شاهد حضور پررنگ گردشگران است و مردم هرازگاهی برای دیدن آثار باستانی به آن‌جا مراجعه می‌کنند. برخی از بازدید‌کننده‌گان این موزیم می‌گویند که با گذشت هر روز بر تعداد آثار باستانی موزیم قندهار افزوده می‌شود و این سبب می‌شود که علاقمندان تاریخ کشور بیش‌تر برای دیدن این آثار به قندهار بیایند. به گفته باشنده‌گان قندهار، نیاز است که به آثار موزیم قندهار افزوده و زمینه نگه‌داری بهتر آن فراهم شود. آنان از حکومت نیز می‌خواهند که برای پیدا کردن آثار گم ‌شده موزیم قندهار، سعی بیش‌تری به خرج دهد.

مسوولان در موزیم قندهار نیز می‌گویند که صدها تن در جریان یک هفته به این موزیم مراجعه و از آثار باستانی دیدن می‌کنند. احمدالله، مسوول موزیم قندهار، به روزنامه ۸صبح گفت که آثاری با قدمت شش هزار سال در این موزیم نگه‌داری می‌شود. به گفته او، این آثار از شش دوره است، از جمله دوره‌های حجر، برونز، کوشانیان، باختریان و دوره‌های معاصر. به گفته آقای احمدالله، در این موزیم ۸۵۰  اثر باستانی وجود دارد. او افزود که در حال حاضر یک تعمیر جدید برای موزیم قندهار در ساختمان ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت در نظر گرفته شده است که در افزایش شمار بازدید‌کننده‌گان نقش دارد.

رییس موزیم قندهار گفت که برخی از آثار موجود در این موزیم حتا به دوره‌های پیش از میلاد تعلق دارد و از تاریخ شش هزار ساله نماینده‌گی می‌کند. به گفته احمدالله، در حال حاضر ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر به گونه هفته‌وار از قندهار و سایر ولایت‌ها به موزیم این ولایت می‌آیند و از آثار باستانی دیدن می‌کنند.

از جانب دیگر، برخی از محققان و نویسنده‌گان در قندهار، معتقد اند که تعدادی از آثار گران‌بها از این موزیم به تاراج رفته و هنوز برگردانده نشده است. حیات‌الله رفیقی، محقق و نویسنده، به روزنامه ۸صبح گفت که برخی از آثار باستانی پیش از شروع جنگ‌های داخلی در موزیم قندهار نگه‌داری می‌شد و از امپراتوری احمدشاه ابدالی و برخی دیگر از وقایع مهم کشور نماینده‌گی می‌کرد. او از تفنگچه وزیر محمداکبر خان به عنوان نمونه نام برد که توسط آن مکناتن، دیپلمات ارشد انگلیسی، به قتل رسیده بود. آقای رفیقی اما گفت که این تفنگچه پس از جنگ‌های داخلی از این موزیم ربوده شد و هنوز پیدا نشده است. به گفته او، نیاز است حکومت در راستای پیدا کردن این آثار باستانی بکوشد و اگر در موزیم سایر کشورهای یافت شود، باید در برابر پول یا روابط سیاسی به موزیم قندهار بازگردانده شود.

درب موزیم قندهار در سال ۱۳۸۱ دوباره گشوده شد و بازدیدکننده‌گان از آثار آن دیدن کردند. پیش از این موزیم قندهار یکی از غنی‌ترین موزیم‌ها در کشور بود و نزدیک به شش هزار اثر در آن نگه‌داری می‌شد. این موزیم در ناحیه چهارم شهر قندهار موقعیت داشت. جنگ‌های داخلی در کشور و سقوط حکومت داکتر نجیب‌الله سبب شد که بیش‌تر آثار باستانی به تاراج برود. بدین ترتیب آثار دزدیده شده به گونه قاچاقی به بیرون از کشور منتقل و در آن‌جا فروخته شد. تاکنون برخی از این آثار گم است و به موزیم قندهار برگردانده نشده است. گفتنی است که براساس معلومات مسوولان موزیم ملی، نزدیک به ۷۰ هزار اثر باستانی کشور در جریان جنگ‌های داخلی از موزیم‌ها به تاراج رفته و بیش‌تر در پاکستان فروخته شده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ در سال ۱۳۹۵ گفته بود که یک موزیم ملی در شهرک عینو مینه قندهار ساخته می‌شود. این موزیم دو میلیون دالر هزینه می‌برد و تصریح شده بود که کار آن تا چهار سال تکمیل می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا
بستن