دهلیز هوایی کابل-‌ باکو گشایش یافت

۸صبح، کابل: به تازه‌گی دهلیز هوایی میان کابل و باکو، پایتخت آذربایجان، گشایش یافته است. وزارت صنعت و تجارت با اعلام این خبر گفته است که در نخستین پرواز از این دهلیز هوایی ۴٫۳ تن محصولات تجارتی افغانستان از جمله قالین، میوه‌ تازه و خشک و زعفران به آذربایجان منتقل شده است.

سمیر رسا، سخنگوی وازرت صعنت و تجارت، روز شنبه، بیستم میزان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که با گشایش دهلیز هوایی کابل-‌باکو، محصولاتی صادراتی کشور در کوتاه‌ترین زمان به آذربایجان انتقال می‌یابد و به این طریق در بازارهای آن کشور به فروش خواهد رسید.

طبق معلومات وزارت صنعت و تجارت، از زمان گشایش دهلیز هوایی هشت هزار و ۶۰۰ تن کالای تجارتی و محصولات افغانستان طی ۸۵۴ پرواز از ۱۲ دهلیز هوایی صادر شده است. ارزش مجموعی محصولات صادر شده به ۱۸۶ میلیون دالر رسیده است.

از جانب دیگر، یک نمایشگاه چهار روزه زیر نام «ساخت افغانستان» در شهر باکوی آذربایجان با اشتراک مقام‌ها برگزار شده است. در این نمایشگاه محصولات ۳۰ شرکت تجارتی‌ـ‌صنعتی افغانستان به نمایش گذاشته شده است که شامل صنایع دستی، میوه تازه و خشک، قالین، زعفران، سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی و مواد غذایی می‌شود و در ۳۰ غرفه به نمایش گذاشته شده است. هدف از این نمایشگاه معرفی محصولات افغانستان و بازاریابی به این محصولات در آذربایجان خوانده شده است.

در همین حال، رسانه‌های آذربایجان به نقل از مقام‌های این کشور گفته‌اند که میزان تجارت میان افغانستان و آذربایجان در حال افزایش است. طبق گفته مقام‌های آذربایجان، میزان تجارت افغانستان و این کشور در سال جاری میلادی ۲۰ درصد رشد داشته است.

وزارت صنعت و تجارت این رقم را تأیید می‌کند. سمیر رسا، صادرات سنگ‌های قیمتی از افغانستان به آذربایجان و بهبود روابط تجارتی میان دو کشور را از دلایل اصلی رشد میزان تجارت میان دو کشور عنوان کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن