نخست‌وزیر اردن در پی اعتراض‌های چند روز اخیر استعفا کرد

هانی الملقی، نخست‌وزیر اردن در پی چند روز تظاهرات در شهرهای مختلف از مقام خود استعفا کرد. معترضان که روز دوشنبه هم در مقابل دفتر نخست‌وزیر اردن تجمع داشتند، خواهان استعفای او بودند.

آقای ملقی روز دوشنبه (۱۴ جوزا) توسط عبدالله دوم، پادشاه اردن احضار شده بود و گزارش‌ها از احتمال استعفای هانی الملقی حکایت داشت.

در شهرهای مختلف اردن، از روز چهارشنبه علیه پیش‌نویس قانون افزایش مالیات‌ها و افزایش بهای سوخت تظاهرات اعتراضی در جریان است.

معترضان که از حمایت‌ اتحادیه‌های کارگری برخوردارند، خواستار استعفای هانی الملقی نخست‌وزیر بودند.

روز دوشنبه نزدیک به پنج هزار نفر در مقابل دفتر نخست‌وزیری تجمع کردند و این در حالی بود که نیروهای امنیتی حضور پر شماری در محل داشتند.

صبح روز دوشنبه حسین بن عبدالله دوم ولیعهد ۲۳ ساله‌ی اردن در محل اجتماع معترضان در مقابل نخست‌وزیری حضور یافت و با نیروهای امنیتی صحبت کرد.

ولیعهد اردن به نیروهای امنیتی گفت: «آن‌ها (معترضان) باید بتوانند عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و وظیفه‌ی ماست که امنیت آن‌ها را حفظ کنیم. ما و آن‌ها مدافع پادشاه هستیم. ما می‌خواهیم این کشور را حفظ کنیم.»

دولت ماه گذشته لایحه‌ی افزایش مالیات را به پارلمان فرستاد. برنامه‌ای که در راستای «اصلاحات اقتصادی» از سوی صندوق بین‌المللی پول حمایت می‌شود. در صورت تصویب این لایحه، کارگران دست کم ۵ درصد و شرکت‌ها از ۲۰ تا ۴۰ درصد باید مالیات بیشتری بدهند.

این «اصلاحات اقتصادی» پس در دریافت اعتبار ۶۲۳ میلیون دالری از صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۶ در اردن به اجرا درآمده است.

بنا بر آمار رسمی دولت درصد بیکاری در اردن ۱۸.۵ درصد است و مطابق برآورد بانک جهانی نزدیک به ۱۳ درصد از جمعیت اردن زیر خط فقر و نزدیک به یک‌سوم جمعیت دچار «فقر فصلی» هستند.

اردن که کشوری بیابانی و فاقد منابع قابل توجه است، به کمک‌های خارجی شدیداً وابسته است.

اما در حالی که بسته‌ی کمک‌های سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالری شورای همکاری خلیج فارس در جنوری سال ۲۰۱۷ پایان یافت، هنوز بسته‌ی جدیدی از سوی این شورا برای اردن در نظر گرفته نشده است.

اردن همچنین بیم آن دارد که کمک‌های سالیانه‌ی امریکا به این کشور در دولت دونالد ترمپ با وقفه روبه‌رو شود. امریکا سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به اردن کمک می‌کند که معادل یک‌سوم بودجه‌ی کل این کشور است.

این کشور مخالفان انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس (اورشلیم) بود و ملک عبدالله که تولیت اماکن مقدسه در بیت‌المقدس را به عهده دارد، از شرکت‌کننده‌گان در کنفرانس ترکیه بود که اخیراً در اعتراض به انتقال سفارت برگزار شد.

اردن میزبان بیش از دو میلیون آواره‌ی فلسطینی است که یک‌پنجم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و کاهش کمک‌های آژانس آواره‌گان فلسطینی سازمان ملل نیز علت دیگری برای مشکلات مالی اردن است.

در همین حال دو کشور همسایه‌ی اردن، یعنی عراق و سوریه در سال‌های اخیر دست‌خوش جنگ بوده‌ و صدها هزار نفر از این دو کشور به اردن پناه آورده‌اند.

اردن، نزدیک به ۶۵۶ هزار نفر از سوری‌ها را پناه داده است و مقام‌های این کشور می‌گویند تا کنون ۱۰ میلیارد دالر برای بحران پناهجویان سوری هزینه کرده‌اند.

این کشور از معدود کشورهایی بود که در اعتراض‌های «بهار عربی» در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ روزهای کم‌تلاطمی داشت.

دکمه بازگشت به بالا