سپاه پاسداران ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی امریکا اضافه می‌شود

مقامات امریکایی اعلام کرده‌اند که این کشور در نظر دارد سپاه پاسداران ایران را به فهرست سازمان‌های تروریستی خود اضافه کند. خبرگزاری رویترز این خبر را روز جمعه به نقل از سه مقام امریکایی منتشر کرده است. به گزارش رویترز، احتمالاً این تصمیم روز دوشنبه از سوی وزارت امور خارجه امریکا به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

در صورت اجرای چنین تصمیمی، این برای اولین‌بار خواهد بود که امریکا نیروی نظامی یک کشور دیگر را رسماً سازمانی «تروریستی» قلمداد می‌کند. کاخ سفید و وزارت‌خانه‌های دفاع و خارجه امریکا تا کنون در پیوند به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

این طرح در حالی روی میز مقامات امریکایی قرار دارد که این کشور نزدیک به یک سال پیش از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد. به دنبال آن، تحریم‌های سنگین بانکی، تجاری و نفتی علیه ایران از سوی امریکا وضع و اجرا شده است.

پیشتر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، گفته بود که تهران ارتش امریکا را در صورتی که نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اضافه شود، هم‌سنگ داعش در نظر خواهد گرفت. او هم‌چنان هشدار داده بود در صورت اجرای قانون «کاتسا»، امریکا باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را از تیررس حملات موشکی ایران دورتر ببرد. کاتسا به قانونی در امریکا اطلاق می‌شود که برای مقابله به دشمنان این کشور از طریق تحریم‌ها وضع شده است.

گزارش شده است که امریکا تاکنون بسیاری از اعضا و زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران را تحریم کرده است، اما نام این نهاد تاکنون در فهرست سازمان‌های تروریستی این کشور درج نشده است.

دکمه بازگشت به بالا