حملات تهاجمی طالبان در فصل سرد زمستان

خلیل اسیر

جنگ‌جویان گروه طالبان دست‌کم در یک هفته گذشته پنج حمله بزرگ تهاجمی را به مواضع و تأسیسات نیروهای دولتی در ولایات مختلف کشور اجرا کرده‌اند. این در حالی است که پیشتر نهادهای دفاعی و امنیتی کشور از احتمال کاهش حملات تهاجمی گروه طالبان در زمستان امسال خبر داده بودند. گروه طالبان در زمستان‌های گذشته، عمدتاً اهداف نظامی‌شان را با انجام حملات انتحاری و کارگذاری ماین‌های کنار جاده‌ای دنبال می‌کردند و به ندرت به حملات تهاجمی متوصل می‌شدند. اما حملات تهاجمی جنگ‌جویان طالبان دست‌کم در یک هفته گذشته در ولایات سرپل، غزنی، سمنگان، بغلان و کندز، نشان می‌دهد که پیش‌بینی کاهش حملات تهاجمی طالبان در زمستان امسال زیاد دقیق نبوده است.

بر اساس معلومات منابع محلی، تمامی حملات تهاجمی جنگ‌جویان گروه طالبان در جریان دست‌کم یک هفته گذشته به پاسگاه‌های نیروهای ارتش و پولیس ملی در این ولایات، از طرف شب انجام شده است. این حملات برای نیروهای دولتی تلفاتی نیز در پی داشته است. ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل، در باره حمله گروه طالبان به پاسگاه‌های نیروهای ارتش در منطقه گرگاب از مربوطات ولسوالی سوزمه‌قلعه این ولایت، به ۸صبح گفت که در این حمله شش سرباز کشته شده‌اند و هفت سرباز دیگر زخم برداشته‌اند. به گفته آقای امانی، این حمله، ‌شب جمعه دوازدهم دلو انجام و پس از چهار ساعت درگیری از سوی نیروهای دولتی دفع شد.

جنگ‌جویان طالبان یک شب بعد از حمله به پاسگاه‌های نیروهای ارتش در سرپل، از سه جناح به مواضع و تأسیسات نیروهای دولتی در بخش‌های شرقی شهر غزنی حمله کردند. عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، به ۸صبح گفت که این حمله در مربوطات حوزه سوم شهر غزنی انجام شد و درگیری میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای دولتی حدود سه ساعت به طول انجامید. با این حال، نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی، می‌گوید که حمله طالبان به حوزه سوم شهر غزنی، ساکنان این شهر را از احتمال بازگشت جنگ‌ به شهر غزنی نگران کرده است. شهر غزنی باری در ماه میزان امسال به صحنه جنگ میان نیروهای دولتی و جنگ‌جویان طالبان تبدیل شده بود. در این حمله خسارات هنگفت مالی به این شهر و تلفات سنگین جانی به هر دو طرف وارد شده بود.

در پی این حملات، روستای «گوله» ولسوالی دره‌صوف پایین در سمنگان، نیز یک‌شنبه‌شب گذشته شاهد حمله تهاجمی گروه طالبان بود. احمدصدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان، در صحبت با ۸صبح گفت که این حمله به جان «ساکنان» روستای گوله انجام شده است. به گفته آقای عزیزی، در این حمله به شمول یک زن ۱۰ نفر از ساکنان این روستا کشته شده‌اند و ۸ نفر دیگر زخم برداشته‌اند. سخنگوی والی سمنگان تصریح کرد که امنیت روستای گوله از سوی خود ساکنان این روستا تأمین می‌شود.

 جنگ‌جویان گروه طالبان دوشنبه‌شب گذشته نیز به چندین پاسگاه نیروهای ارتش و پولیس محلی در حومه شهر کندز حمله تهاجمی انجام دادند. وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که ۲۲ جنگ‌جوی طالبان در این حمله کشته و ۱۸ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخم برداشته‌اند. این وزارت در باره تلفات نیروهای دولتی در این حمله چیزی نگفته است. اما امرالدین ولی، یک عضو شورای ولایتی کندز، می‌گوید که در حمله دوشنبه‌شب طالبان به پاسگاه‌های نیروهای ارتش و پولیس محلی، ۲۷ سرباز ارتش و ۳ نفر از نیروهای پولیس محلی جان باخته‌اند. به گفته او، ۱۵ نفر از این نیروهای نیز در حمله زخمی شده‌اند.

در همین شب، یک حمله دیگر از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان به پاسگاه‌های پولیس محلی در مربوطات ولسوالی بغلان مرکزی در ولایت بغلان انجام شده است. محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان، به ۸صبح گفت که این حمله حدود پنج ساعت دوام کرد و در پی آن ۱۰ پولیس محلی و ۴ جنگ‌جویان طالبان کشته شدند.

حملات تهاجمی طالبان در زمستان امسال در حالی جریان دارد که نهادهای امنیتی پیش از این از احتمال کاهش این حملات خبر داده بودند. قول اردوی ۲۰۹ شاهین در آستانه زمستان اعلام کرد که فرماندهان طالبان در حال ترک ولایات شمالی برای سفر به مناطق گرم پاکستان هستند. این خبر در زمانی اعلام شد که وزارت دفاع ملی از افزایش تلفات مقامات بلندپایه گروه طالبان به شمول والیان و ولسوالان نام‌نهاد و نیز فرماندهان نظامی این گروه خبر داده بود. با این حال، قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته بود که بسیاری از این مقامات هنگام ترک ولایات شمالی در مسیر رفتن به سوی پاکستان کشته شده‌اند.

شورای امنیت ملی در اواخر ماه عقرب به تمامی نیروهای دولتی دستور داده بود تا حملات تهاجمی خود در برابر مواضع مخالفان مسلح دولت را افزایش دهند. هدف از این دستور، مصون‌سازی زنده‌گی مردم و کاهش تلفات نیروهای دولتی عنوان شده بود.

از سوی دیگر، سرپرست وزارت دفاع ملی و فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در جریان یک ماه اخیر به ولایات مختلف کشور سفر کرده‌اند. این سفرها که در ۱۷ جدی از ولایت فاریاب آغاز شد، تا کنون به ولایات کنر، قندهار، غزنی و میدان وردک انجام شده است. هدف از این سفرها، ارزیابی وضعیت امنیتی در این ولایات عنوان شده است. با این حال، مشخص نیست که نهادهای امنیتی برای مهار حملات تهاجمی گروه طالبان در فصل زمستان و هم‌چنان کاهش میزان تلفات نیروهای دولتی در این حملات، چه برنامه‌هایی را طرح و اجرا خواهند کرد. قدر مسلم این است که تلفات نیروهای دولتی در پی این حملات بلند گزارش شده است. هرچند تلاش زیاد کردیم تا دیدگاه وزارت دفاع ملی را نیز شامل این گزارش بسازیم، اما با تماس‌های مکرر تلفنی موفق به این کار نشدیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن