علاقه‌مندی به تماشای میراث‌های فرهنگی در هرات بیش‌تر شده است

۸صبح، هرات: مسوولان محلی در هرات می‌گویند که هر روز صدها تن از باشنده‌گان هرات و دیگر ولایت‌های کشور از آبده‌های تاریخی این شهر دیدن می‌کنند.

پیش از این علاقه‌مندی مردم برای تماشای میراث‌های فرهنگی کم‌رنگ بود.

قلعه تاریخی اختیارالدین یا ارگ هرات یکی از ساحات باستانی است، که در هر ماه، نزدیک به یک هزار تن که بیش‌تر از دیگر ولایت‌های کشور هستند، از آن دیدن می‌کنند.

شماری از بازدیدکننده‌گان می‌گویند: «در صورت بر قراری صلح میان حکومت و طالبان آنان می‌توانند به ولایات مختلف سفر کنند و از جاذبه‌های تاریخی دیگر ولایات نیز دیدن کنند.»

قلعه‌ی اختیارالدین هرات، قلعه افسانه‌ای است که روزگاری یک حصار بزرگ جنگی بود.

قلعه اختیارالدین هرات که به نام ارگ باستانی نیز یاد می‌شود، اکنون به یکی از جاذبه‌های تاریخی این ولایت بدل شده که روزانه ده‌ها تن از این بنای باستانی دیدن می‌کنند.

ارگ هرات، چندین قرن قدمت تاریخی دارد و در ساحات مرکزی شهر قدیم هرات بنا شده و طی ۴۰ سال اخیر چند بار مرمت و بازسازی شده است.

محبوب‌الله حیدری استاد دانشگاه در بدخشان که برای تفریح و گردش به هرات آمده می‌گوید از  این‌که به ارگ هرات آمده، خوشحال است.

هم اکنون در هرات بیش‌تر از ۸۰۰ بنای باستانی به ثبت رسیده که به دلایل متعدد، دیدن از بیش‌تر این بناها برای مردم دشوار است.

با این حال شماری از شهروندان که برای بازدید از اماکن دیدنی و تاریخی هرات به این ولایت آمده‌اند، ابراز امیدواری می‌کنند که در صورت تامین امنیت، شهروندان می‌توانند به سایر ولایات کشور سفر کنند و جاذبه‌های باستانی و تاریخی کشورشان را از نزدیک ببینند.

مسوولان این قلعه‌ی تاریخی می‌گویند که در یک سال اخیر میزان علاقه‌مندی مردم به بازدید از جاذبه‌های تاریخی، به ویژه ارگ هرات بیش‌تر شده است.

به گفته بصیراحمد جویا مدیر قلعه اختیار‌الدین هرات در هر ماه نزدیک به یک هزار تن از باشنده‌گان هرات و سایر ولایات، به دیدار این قلعه تاریخی می‌آیند.

ارگ تاریخی هرات به دو بخش قلعه بالا و قلعه پایین تقسیم شده که  طی سال‌های پسین از سوی  ایالات متحده امریکا بازسازی شده و بخشی از آن هنوز هم نیاز به ترمیم دارد.

با وجود مشکلاتی چون کمبود تشکیل و محافظ در این بنای باستانی، همین اکنون موزیم ملی هرات، نمایشگاه مینیاتوری استاد کمال‌ا‌‌لدین بهزاد، مجموعه دارالفنون هریوا و نمایشگاه تعاملی ارتباطات در آن فعال است.

Comments are closed.