باخته‌گان نتایج ابتدایی: آرای کابل دست‌کاری شده است

مصور‭ ‬زادفر

پس از نشر فهرست ابتدایی نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان حوزه‌ی کابل از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، شماری از نامزدان که در فهرست برنده‌گان راه نیافته‌اند، می‌گویند که آرای رأی‌دهنده‌گان دست‌کاری شده و برای آنان قابل قبول نیست. اجمل بلوچ‌زاده، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از حوزه‌ی کابل، می‌گوید که آرای رأی‌دهنده‌گان در کابل، به حدی دست‌کاری شده است که اگر از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، به شکایات نامزدان رسیده‌گی هم صورت بگیرید، نتیجه‌ی مطلوب به دست نخواهد آمد. آقای بلوچ‌زاده می‌افزاید که با آن‌که اسناد و مدارک فراوانی مبنی بر تقلب در انتخابات مجلس نماینده‌گان در کابل، از سوی نهادهای ناظر و کمیسیون شکایات انتخاباتی، ثبت شده بود، اما از آن‌جا که کمیشنران کمیسیون انتخابات، آغشته به فساد بودند و پول‌های هنگفتی به دست آورده بودند،‌ این فهرست را اعلام کردند.

اجمل بلوچ‌زاده از کمیسیون انتخابات رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی تقاضا می‌کند که نتایج انتخابات پارلمانی کابل را پی‌گیری و بررسی کند. کمیسیون انتخابات پیش از این اعلام کرد، قسمتی از آرای انتخابات مجلس نماینده‌گان در کابل را بازشماری و تفتیش می‌کند. آقای بلوچ‌زاده می‌گوید که این بازشماری، به گونه‌ی شفاف انجام نشده و در آن نیز تقلب صورت گرفته است. این نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان می‌گوید که اعلام نتایج انتخابات کابل، با عدم شفافیت همراه بوده و حتا می‌تواند مشروعیت پارلمان را زیر سوال ببرد.

در همین حال،‌ عبدالحفیظ منصور، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از حوزه‌ی کابل می‌گوید یک قسمت از آرایی که به نشانی او ریخته شده، از سوی کمیسیون مستقل انتخابات حساب نشده است. آقای منصور می‌افزاید که او دیروز شکایتش را مبنی بر نارضایتی‌اش از نتایج انتخابات کابل، در کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی ثبت کرده است. وی ادامه می‌دهد که اسناد در دست داشته‌ی آنان نشان می‌دهد که در محل‌های رأی‌دهی مربوط‌شان آرای قابل ملاحظه به دست آورده‌اند. آقای منصور ادعا می‌کند که بر اساس این اسناد، وی ۳۹۳۵ رأی گرفته است.

در همین حال، محمدقاسم فردوسی، دیگر نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان با انتقاد از نتایج فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل، می‌گوید برنده‌گان این فهرست، بر اساس آرای مردم نه، بل‌که بر اساس گزینش کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، انتخاب شده‌اند. آقای فردوسی می‌افزاید که به دلیل، فساد و ضعف مدیریت در کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج ابتدایی خلاف توقع مردم و نامزدان اعلام شد.

این نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل می‌گوید که آنان به کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی، در رابطه فهرست ابتدایی شکایت ثبت خواهند کرد، به نسبت به این‌که به آن رسیده‌گی صورت بگیرد، چندان امیدوار نیستند.

هم‌زمان با نشر فهرست‌ ابتدایی نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل،‌ شماری از نامزدان این انتخابات، در شبکه‌های اجتماعی نیز انتقادهای‌شان را ابراز کرده‌اند.

سمیع مهدی، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان از کابل، در صفحه‌ی فیس‌بوکش با اشاره به فهرستی که دیروز از کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، نگاشته است که فساد بزرگ‌ترین دشمن افغانستان است و این امر یک بار دیگر ثابت شد. در نوشته‌ی آقای مهدی هم‌چنان آمده است: «در روزهای کمپاین بارها از خطر تبدیل شدن مجلس نماینده‌گان به اتاق دوم تدارکات ملی یا یکی از کوچه‌‌های سرای شهزاده هشدار داده بودم. کمیسیون محترم انتخابات همین کار را عملی کرد.»

 

آرای کابل باطل و انتخابات مجدداً برگزار شود

از سویی هم، شماری از نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان که به فهرست ابتدایی راه نیافته‌اند، دیروز با نشر اعلامیه‌ای خواستار ابطال آرای کابل و برگزاری مجدد انتخابات مجلس نماینده‌گان در پایتخت شده‌اند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این نامزدان معترض نشر شده، آمده است که انتخابات کابل مطابق به فیصله‌ی قانونی و حقوقی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در ۲۴ ساعت ابطال اعلان گردیده و بر اساس یک میکانیزم دقیق و قانونی مجدداً انتخابات شفاف، عادلانه، سری و سراسری برگزار گردد. آنان هم‌چنان از مسوولان ذی‌ربط کشور خواسته‌اند که مسوولان کمیسیون‌های انتخابات که با آرای مردم بازی کرده‌اند را به ممنوع‌الخروج کرده و مورد پی‌گرد قانونی قرار دهند.

از سویی هم، روبینا جلالی، نامزد انتخابات مجلس نماینده‌گان که نامش به فهرست ابتدایی برنده‌ها راه یافته است، می‌گوید که چنان‌چه ناظران آنان در سراسر کابل، آرای به دست آمده را گزارش کرده بودند، نتیجه‌ای که کمیسیون اعلام کرده است نیز برای آنان مطلوب و قابل قبول است. خانم جلالی می‌افزاید که روند انتخابات مجلس نماینده‌گان، ۱۰۰ درصد قابل اعتماد آنان بوده است.

نامزدانی که بر اساس فهرست ابتدایی باخته‌اند، در حالی از کمیسیون انتخابات و کمیشنران آن انتقاد می‌کنند که در چند روز گذشته، شماری از مقام‌های حکومت وحدت ملی نیز از کارکردهای و مسوولان این کمیسیون انتقاد کرده‌اند. پیش از این، محمدسرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، گفته بود که کمیسیون‌های انتخاباتی در حق مردم جفا کرده‌اند. به گفته آقای دانش، کمیسیون‌های انتخاباتی با کارنامه‌ی ضعیف‌شان صحنه‌های مدنی و مشق دموکراسی مردم را به ابزاری برای طعنه و توهین دوست و دشمن بدل کرده‌اند. از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در نشست شورای وزیران به لحن آمیخته با طنز گفت: «اگر نفوس افغانستان با نفوس چین برابر می‌بود، نتایج انتخابات آن در روز قیامت اعلام می‌شد.»

 

تثبیت اعتبار نتایج پیچیده به نظر می‌رسد

در همین حال، یوسف رشید، رییس فیفا می‌گوید که با توجه به مشکلات و چالش‌هایی که در جریان بازشماری و تفتیش آرای کابل به وجود آمد و هم‌چنان باطل اعلام شدن آرا از سوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی،‌ تثبیت سلامت و اعتبار نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل، پیچیده به نظر می‌رسد. آقای رشید می‌افزاید که برخورد نامزدان معترض، مبنی بر این‌که تا چه اندازه شکایت درج خواهند کرد، مهم و تأثیرگذار خواهد بود. رییس اجرایی فیفا هم‌چنان ادامه می‌دهد که انتخابات مجلس نماینده‌گان همراه با چالش‌هایی بوده است که از سوی کمیسیون‌های انتخابات هنوز روشن نشده است.

در همین حال، اعضای مجلس سنا نیز در نشست دیروزشان، از کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی خواسته‌اند که شکایت‌های انتخاباتی در مورد انتخابات پارلمانی کابل را «درست» بررسی کند. محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا، در واکنش به اعلام نتایج انتخابات پارلمانی کابل گفت که کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی باید اعتماد مردم را به روند انتخابات دوباره اعاده کند.

حوزه‌های کابل و کوچی‌ها آخرین حوزه‌های انتخاباتی در سطح کشور – به جز غزنی – بود که کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی آن را شام دوشنبه، بیست‌وچهارم جدی، اعلام کرد.

دکمه بازگشت به بالا