کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان نهادهای مشابه در سطح جهان در جایگاه برتر قرار گرفت

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بار دیگر در میان نهادهای مشابه در سطح جهان در جایگاه برتر قرار گرفته است.

این نهاد روز سه‌شنبه، دوازدهم قوس، با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که با کوشش‌ها و فعالیت‌هایش توانسته است در سال ۲۰۱۹ میلادی، برای یک دوره پنج‌‌ساله دیگر‌ به عنوان نهادی معتبر و دارای رده «A/الف»، در میان نهادهای ملی حقوق بشر در سطح جهان، تمدید اعتبار شود.

طبق اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر، «ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر» که ۱۲۳ نهاد  حقوق بشری ملی در آن عضویت دارند و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، یکی از ۸۸ نهادِ دارای رده‌ی A، در این ائتلاف است.

نهادهای دارای رده A، از حق رأی در مجامع منطقه‌‌ای و بین‌المللی حقوق بشری، حق شرکت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و حق ارائه اسناد به این شورا را دارد.

آن‌چنانی که کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده است، در این ائتلاف، ۳۳ نهاد حقوق بشری دیگر، به شمول کمیسیون‌های مستقل حقوق بشر بلجیم، اتریش، سویدن، بنگله‌دیش، بحرین، عراق، تایلند، تاجیکستان و آذربایجان از جمله‌ی نهادهای دارای رده‌ی «/Bب»ا‌ند، که حق رأی‌دهی در مکانیسم‌های جهانی حقوق بشری را ندارند و فقط به عنوان ناظر عمل می‌کنند.

طبق معلومات منبع، نهادهای ملی حقوق بشرِ شماری از کشورهای منطقه مانند ایران و پاکستان، از شرایط لازم برای عضویت و ارزیابی این ائتلاف برخوردار نیستند.

ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر، در هر پنج سال یک‌بار و یا بر اساس ضرورت، به ارزیابی نهادهای عضو خودش می‌پردازد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که معیار ارزیابی جهانی نهادهای حقوق بشری در این ائتلاف، اصول پاریس و نقش این نهادها در حمایت و ترویج حقوق بشر، گسترده‌گی مأموریت و ظرفیت، خودمختاری از حکومت، استقلال تضمین‌شده توسط قانون اساسی، رعایت کثرت‌گرایی در ترکیب هیأت رهبری، منابع کافی و صلاحیت کافی برای تحقیق، است.

بر اساس اعلام این کمیسیون، نهادهایی که به رعایت کامل اصول پاریس پرداخته‌اند، موقف و اعتبار رده A و نهادهایی که به رعایت نسبی این اصول پرداخته باشند، اعتبار نهادهای رده B را از آن خودشان می‌سازند.

ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر با تمدید اعتبار کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، خواهان نقش واضح و تعریف شده‌ی این نهاد در روند صلح شده است.

این ائتلاف تأکید کرده است که کمیسیون مستقل حقوق بشر باید بتواند، به گونه آنی و بدون اعلام قبلی، از همه محلات سلب آزادی در کشور بازدید کند.

هم‌چنان تأمین بودجه این کمیسیون با حفظ استقلال آن از سوی دولت و محدود شدن دوره کاری هیأت رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر برای حداکثر دو دوره از توصیه‌ها و پیشنهادهای ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن